24 lipca 2019

Przeplatalińscy – Maria Dek

tytuł: Przeplatalińscy
tekst i ilustracje: Maria Dek
wydawnictwo: Wydawnictwo Dwie Siostry 
wymiar: 19 x 30 cm
książka kartonowa
liczba stron: 18
kategoria wiekowa 3+

“Przeplatalińscy” to objawienie na półce z lekturami mojego najmłodszego syna. Wydawnictwo Dwie Siostry postarało się o książkę, która daje wiele radości podczas czytania. Co prawda tekstu nie jest zbyt wiele, ale możliwości tworzenia historii są ogromne! I za to kochamy miłością absolutną “Przeplatalińskich”.

“Przeplatalińscy” swą nazwę wzięli z faktu, że bohaterów – a raczej części ich ciał – można ze sobą dowolnie mieszać, przeplatać. Autorowi pomysłu należą się gromkie brawa za tę koncepcję. Okładka książki z tyłu i przodu wygląda zwyczajnie, za to w środku czeka nas niespodzianka – duże strony podzielono na trzy części.

przeplatalińscy

Można je odwracać w jednym czasie i odczytywać krótkie story dotyczące jednego bohatera. Można też – i to jest ciekawsze – jedną część zostawić w spokoju, za to drugą i trzecią przerzucić sobie, jak przyjdzie ochota. A że na każdej są inne rysunki i teksty, wychodzą takie kombinacje, że nie raz i nie dwa parskaliśmy śmiechem.

przeplatalińscy

 

Zobaczcie zresztą na zdjęcia i filmik prezentujący zawartość książki – to przecież jest coś fantastycznego.  

No i jak Wam się podoba? Dla mnie absolutna bomba. A że jestem człowiekiem o specyficznym poczuciu humoru, łączenie obrazów daje mi szerokie pole do popisu dla tworzenia kolejnych, abstrakcyjnych historii, co moje dzieci wyjątkowo doceniają. Możemy sprawić, by bohaterowie niechętnie szorowali dziką naturę, klecili ze śmieci swoje brudne kolana, łaskotali rower o stu kołach, lub próbowali zrozumieć skarpety na bal. Nie ma tu rzeczy niemożliwych.

“Przeplatalińskich” dedykowano młodszym czytelnikom, więc książka wykonana jest z grubego kartonu, który dzielnie opiera się niszczycielskiej sile małych rączek. Obrazki są duże, kolorowe, podpisy do nich intrygujące i wesołe. 

Daję Wam słowo, że i Wy będziecie się po prostu dobrze bawić podczas wspólnego czytania z dzieciakami. 

 

Dziękuję Wydawnictwu Dwie Siostry za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close