4 lipca 2021

Przewodnik kotki po nocnym niebie – Stuart Atkinson

Tytuł: ‌ ‌Przewodnik kotki po nocnym niebie
Autor: ‌ ‌Stuart Atkinson
Ilustracje: Brendan Kearney
Liczba‌ ‌stron: ‌ 64
Oprawa: ‌ ‌twarda
Rok wydania: 2021
Wydawnictwo: ‌ Nasza Księgarnia

Gdyby zapytać przechodniów, jakie zwierzę zostało wysłane w przestrzeń kosmiczną, zdecydowana większość wybrałaby zapewne suczkę Łajkę. W latach szcześćdziesiątych XX wieku wysyłano wiele różnych zwierząt, w tym jednego kota, a dokładnie kotkę Felicette, która powróciła na ziemię. 

Przewodnik kotki po nocnym niebie został zainspirowany między innymi historią właśnie Felicette, której wybudowano pomnik w Strasbourgu. Jeśli będziecie kiedyś w tym mieście, odnajdzie go i zerknijcie w rozgwieżdżone niebo.

Fot. Przewodnik kotki po nocnym niebie

Fot. Przewodnik kotki po nocnym niebie

Przewodnik kotki po nocnym niebie to popularno-naukowa pozycja dla starszych przedszkolaków oraz dzieci w wieku wczesnoszkolnym. To swoista przygoda po nocnym niebie, którą warto pokazać dzieciom i razem z nimi spędzić ciepłe letnie noce. 

Książka na początku wyjaśnia w przystępny sposób, dlaczego na obserwacje nocnego nieba powinniśmy wybrać się poza miasto, co zabrać ze sobą, a także krok po kroku omówi co możemy zobaczyć nad swoimi głowami. Na kolejnych stronach opisane są różne rodzaje gwiazd z podaniem ich charakterystycznych cech. Znajdziemy ciekawostki dotyczące planet naszego układu słonecznego oraz dowiemy się, jak najprawdopodobniej powstał nasz Księżyc.

Fot. Przewodnik kotki po nocnym niebie

Fot. Przewodnik kotki po nocnym niebie

Dużym plusem tego przewodnika jest przedstawienie gwiazdozbiorów charakterystycznych dla danej pory roku. Ponadto autor wskazuje młodemu czytelnikowi gdzie szukać danej konstelacji oraz wyjaśnia, skąd wzięły się ich nazwy. Z tej książki dzieci dowiedzą się między innymi, co to są fazy księżyca, odkryją, czym jest zorza polarna i kiedy można ją zauważyć. 

Dodatkowym atutem jest słowniczek wyjaśniający trudniejsze słowa oraz wskazówki, gdzie szukać kolejnych ciekawostek o gwiazdach i planetach. Przyznam, że sama korzystam z aplikacji, które ukazują mi aktualną pozycję planet i gwiazd oraz stacji kosmicznej ISS. 

Książka jest przepięknie zilustrowana, choć z edukacyjnego punktu widzenia mam zastrzeżenia co do stron 44-45, na których ukazano błędny obraz naszego układu słonecznego. Choć ilustrator próbował oddać wielkości planet, to niestety poległ na odwzorowaniu ich odległości względem słońca. 

Przewodnik kotki po nocnym niebie to idealna pozycja, w której znajdziecie wszystko co powinniście wiedzieć na początku przygody z astronomią i obserwacją nocnego nieba.

Dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close