22 stycznia 2017

Sekrety Michała – Elżbieta Zubrzycka

Czy z dziećmi powinniśmy rozmawiać o wszystkim co dzieje się w domu, o problemach zdrowotnych rodziców, o kłopotach finansowych, czy może lepiej je chronić przed złem całego świata i chować pod kloszem?

Pytania te stawia przed nami Elżbieta Zubrzycka, autorka najnowszej książki  „Sekrety Michała. Pozory czasem mylą”, która ukazała się w ramach serii „Bezpieczne dziecko” Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego.

Głównym bohaterem jest Michaś, chłopiec pełen radości, ciepła i dobra wobec innych. Chętnie się przytula, pomaga innym, a  przede wszystkim czuje się kochany przez rodziców. Jednak pewna chwila, moment podsłuchania rozmowy rodziców, o jakimś szpitalu i krótkie pytanie taty do mamy: co ma zrobić, gdy jej nie będzie,…  wystarczyło, by obrócić kilka razy do góry nogami świat małego chłopca. Od tamtej chwili nic nie było już takie samo.

Rodzice podjęli decyzję, że nie będą z nim o tym rozmawiać, chcieli go ochronić przed tym problemem, dbając o jego dobro. Niestety brak rozmowy między rodzicami,  a dzieckiem przyczynił się do diametralnej zmiany w jego zachowaniu.

Michaś bardzo szybko został wrzucony do worka z napisem niegrzeczne dziecko, agresywne, niebezpiecznie dla innych. Nie tylko koledzy z klasy się od niego odsunęli, ale także dorośli, którym szufladkowanie przychodzi z łatwością. Niestety takie etykietowanie, zwłaszcza pochopne, jest bardzo krzywdzące. Z drugiej strony nikt nie dociekał dlaczego zachowanie chłopca tak się zmieniło, nikt nie próbował się dowiedzieć, dlaczego – Michaś biegł za psem, starając się ze wszystkich sił uderzyć go kijem. Michał miał pewne sekrety, które tylko upewniają nas w przekonaniu, że pozory mylą,  że nie zawsze to co wydaje nam się białe, lub czarne takie naprawdę jest.

Książka “Sekrety Michała” składa się  z dwóch części – krótkich opowiadań o Michasiu oraz słowie do Rodziców, wychowawców i nauczycieli. Moim zdaniem dorosły powinien rozpocząć lekturę książki od drugiej części, która sprowadza nas, dorosłych do refleksji o konsekwencjach podjętej decyzji o zachowaniu niektórych faktów w tajemnicy przed dzieckiem.

Natomiast pierwsza część to krótkie opowiadania, które warto czytać z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Powinny one być przyczynkiem do wspólnych rozmów o sprawach trudnych, jak i tych błahych.

Recenzja książki Sekrety Michała
Oprawa: twarda
Liczba stron: 79
Autor: Elżbieta Zubrzycka
Wydawnictwo: GWP
Wydano 2017

 

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu 
za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego książki.

 

 

2 odpowiedzi na “Sekrety Michała – Elżbieta Zubrzycka”

  1. Dlatego uważam,że z dzieckiem powinniśmy rozmawiać o takich rzeczach i nie ważne ile ma lat.Powinny wiedzieć o chorobie,śmierci i brać udział w pogrzebie najbliższych członków rodziny,ponieważ musza przejść żałobę po stracie bliskiej osoby po swojemu. Dzieci nas obserwują słuchają i widza nawet te maluszki,że coś jest nie tak! Takie jest moje zdanie w tym temacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close