31 marca 2012

„Uwaga, to niebezpieczne!”- Nathalie Belineau, Emilie Beaumont

„Uwaga, to niebezpieczne ! ” seria: „Obrazki dla maluchów”

Autor: Nathalie Belineau, Emilie Beaumont

Wydawnictwo: Olesiejuk
Rok wydania: 2011
Strony: 30,
Format: 16,5 x 20 cm
Oprawa: książka całokartonowa
Sugerowana cena: ok. 14,99 PLN

Książka po raz pierwszy wpadła w nasze ręce (i rączki) podczas spotkania u znajomych. Jednak zanim podjęliśmy decyzję o jej zakupie, długo  się zastanawialiśmy. Nie da się ukryć że tematyka, którą podejmuje, należy do kontrowersyjnych.

Książeczka przeznaczona jest dla najmłodszych Czytelników, jednak wbrew pozorom nie służy rozrywce. Poprzez proste i jednoznaczne pary rysunków, ilustruje niebezpieczne dla dziecka sytuacje w życiu codziennym i ich konsekwencje.

Ażeby w pełni bezpiecznie mogła służyć w naszym domu – jako przestroga, a nie „skarbnica wiedzy”, przyjęliśmy bardzo ważną zasadę, czytania tej książeczki: Książeczkę czytamy tylko z Rodzicem, który wyjaśnia obrazki. Nasza córka nie może jej oglądać sama, bez naszego komentarza – żeby zawsze miała świadomość, że zilustrowane sytuacje są z kategorii NIE: NIE- bezpieczne, NIE -wolno!!!

Małe dziecko nie zawsze zwraca uwagę na szczegóły, warto dopilnować (jeśli bierzemy się za tego rodzaju edukację), aby przekaz był jasny i zrozumiały dla dziecka.

Jeśli chcecie porozmawiać z dzieckiem o niebezpieczeństwach, polecam tę książeczkę. Moim zdaniem nadaję się również dla Starszaków – obrazek i jego krótki opis, mogą posłużyć Wam jako wstęp do jakiegoś tematu.

Autorom trzeba przyznać, że bardzo skrupulatnie potraktowali temat – nie przychodzi mi do głowy sytuacja, której bym nie znalazła w tej pozycji. Poruszane są tematy związane m.in. ze sprzętami domowymi, zwierzętami, wodą, ogniem, chemikaliami, samochodem, zabawą z innymi dziećmi i wiele, wiele innych.

Pozostaję więc jedynie kwestia podjęcia decyzji – kiedy chcecie rozpocząć tak poważne rozmowy z Waszymi dziećmi i w jaki sposób planujecie ich realizację – bo “asystenta” znajdziecie w wielu księgarniach.

Hanna 

4 odpowiedzi na “„Uwaga, to niebezpieczne!”- Nathalie Belineau, Emilie Beaumont”

 1. Mamy tą książeczkę w domu i jest na prawdę fajna. Kupiliśmy ją jak córka miała 2 latka i jest już z nami 2 lata i nadal często czytana. Teraz sobie sama książeczkę otwiera i mówi czego nie wolno robić :) jestem jak najbardziej na tak

 2. Kasiabaczewska pisze:

  Świetna książeczka, u nas też jest w użyciu od 2 lat,dzięki niej synek jest bardziej świadomy niebezpiecznych sytuacji i konsekwencji jakie mogą z nich wyniknąć.Bardziej uważa na siebie i innych .

 3. Daga pisze:

  cała seria jest rewelacyjna!. Polecamy ciepło

 4. Elka pisze:

  Koszmarna książka!
  Oglądałyśmy często tą książeczkę razem z moją 2-letnią córeczką. Bardzo ją polubiła i zawsze mówiła, że tego nie wolno, że tamto to tylko mamusia może itd. Po jakimś czasie zauważyłam jednak, że mała po kryjomu próbuje robić te rzeczy które zobaczyła w książeczce!
  Eksperymentuje jak każdy maluch, ale ma teraz bardzo niebezpieczne pomysły! Bardzo żałuję, że mam tą książeczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close