17 marca 2021

Rozgrywka – Allie Reynolds

Tytuł: Rozgrywka
Autor: Allie Reynolds
Wydawnictwo: Albatros
Oprawa: miękka
Liczba stron: 410

Rozgrywka” to jeden z lepszych thrillerów, jakie ostatnio czytałam. Biorąc go do ręki, miałam nadzieję, że opis widniejący na okładce książki oraz rekomendacja Petera Jamesa nie są przesadzone i rzeczywiście będzie to mrożąca krew w żyłach opowieść – nie zawiodłam się.

Książka wciągnęła mnie bez reszty, trzymała niemal w nieustannym napięciu, a do tego zmusiła moje szare komórki do intensywnej pracy, ponieważ autorka zwerbowała do swojej (morderczej) zabawy nie tylko bohaterów opowieści, ale i czytelnika – za co serdecznie jej dziękuję 😉 

Zadanie nie było łatwe, nie gwarantowało też nikomu ciepła ani bezpieczeństwa, wręcz przeciwnie! Akcja dzieje się bowiem wśród górskich szczytów w Alpach, gdzie poza mrozem i wszechobecnym śniegiem, czyha wiele niebezpieczeństw. Szczególnie na grupę ludzi, którzy znaleźli się sami w pustym schronisku zupełnie nieprzypadkowo.

Ale do rzeczy…

Pięcioro przyjaciół, miłośników ekstremalnych sportów zimowych – konkretnie freestyle`owej jazdy na snowboardzie – spotyka się po dziesięciu latach od ostatnich, feralnych zawodów, w których wzięli razem udział. Ich drogi rozeszły się (w dużym skrócie) po tym, jak ni stąd, ni zowąd zaginęła siostra jednego z nich, Curtisa. Jej ciała nigdy nie odnaleziono, więc przez lata rodzina borykała się ze sprzecznymi emocjami oraz nadzieją, że jeszcze kiedyś Saskia się odnajdzie.

Gdy w końcu ktoś – rzekomo jeden z nich – zainicjował weekendowe spotkanie w ich dawnym schronisku na lodowcu w Le Rocher, mieli odnowić kontakty, powspominać stare dobre czasy i dobrze się bawić.

Tymczasem po przybyciu na miejsce, szybko okazało się, że poza nimi w budynku nie ma nikogo, żadnych innych turystów, ani pracowników obsługi. Początkowo nikt się tym nie martwił, lecz gdy niepostrzeżenie zniknęły ich telefony, kolejka górska, którą przyjechali, przestała działać, a przy kominku znaleźli instrukcję gry, która sprowadzała się do tematu Saskii, zorientowali się, że coś jest nie tak.

Po pierwsze na nowo musieli uporać się z przeszłością i rozwiązać zagadkę – co stało się z siostrą Curtisa? Po drugie zdali sobie sprawę, że znaleźli się w patowej sytuacji, bo nikt nie może opuścić schroniska, a na domiar złego wśród nich prawdopodobnie jest żądny prawdy i zemsty, morderca.

Nieświadomie więc przystąpili do śmiertelnej zabawy, w której nie ma żadnej opcji typu: przerwij/wyjdź. Każdy z pięciorga przyjaciół skrywa jakąś tajemnicę, co sprawia, że wszyscy są podejrzani! Nie wiadomo komu ufać, kto mówi prawdę, a kto kłamie prosto w oczy.

Autorka umiejętnie i sprytnie pokierował przebiegiem zdarzeń, przeplatając przeszłość z teraźniejszością, ukazując bohaterów w różnym świetle, wyciągając na wierzch ich brudy, dzięki czemu nasze  podejrzenia ciągle przeskakują z jednej na drugą osobę. I gdy już nam się wydaje, że rozwiązaliśmy zagadkę, że wiemy, kto stoi za tą paskudną grą, Allie Reynolds ponownie miesza nam w głowach, przekreślając naszą teorię.

Książkę czytałam dzięki temu z zapartym tchem, ogromną ciekawością i chęcią dotarcia jak najszybciej do końca. A gdy już się tam znalazłam, gdy poznałam wstrząsającą prawdę, poczułam wielki żal, że to już finisz. Chciałabym brnąć w tę historię dalej, poczuć choć jeszcze przez chwilę dreszczyk emocji i adrenalinę.

Fakt faktem fabuła bardzo przypadła mi do gustu, ponieważ sama jeżdżę na nartach i uwielbiam klimat, jaki dają górskie szczyty, zaśnieżone stoki, sport i rywalizacja. Być może ktoś, kto tego nie doświadcza, nie wciągnie się w tę historię tak bardzo, ale z drugiej strony, autorka opowiedziała ją w taki sposób, że chyba trudno byłoby przejść wobec niej obojętnie…

Opuszczone schronisko, lodowiec skrywający wiele niebezpiecznych rozpadlin, śnieżyca, prawdopodobieństwo zejścia lawiny, odcięci od reszty świata ludzie, no i wśród nich morderca – to się nadaje na ekranizację :-) 

Rozgrywka” bez wątpienia znajdzie zaszczytne miejsce na moim regale.

 

 

Dziękuję wydawnictwu Albatros za przekazanie recenzenckiego egzemplarza książki. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close