29 listopada 2012

Rozwody i rozstania. Sprawdzony program odbudowy życia – Bruce Fisher, Robert Alberti

Tytuł:  „Rozwody i rozstania. Sprawdzony program odbudowy życia”
Autor: Bruce Fisher, Robert Alberti
Wydawnictwo: Edgard
Seria: Samo Sedno
Rok wydania: 2012
Format: 23,5 x 16,5 cm
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron:  272
Cena sugerowana: ok. 35,90 zł
BESTSELLER – Milion sprzedanych egzemplarzy na całym świecie

Poradnik, kompendium czy może podręcznik? Tak naprawdę nie można jednoznacznie określić jaką rolę spełni książka dla konkretnej osoby. Z pewnością jest źródłem wiedzy, osobistym trenerem, cichym przyjacielem i nieformalnym strażnikiem „rozwodowej” etykiety!

Dla kogo?
Przede wszystkim dla wszystkich osób, które przeżywają separację, rozwód lub rozstanie oraz rozważających zakończenie związku. W drugiej kolejności dla osób owdowiałych czy borykających się z kryzysem w związku – należy jednak pamiętać, że celem autorów nie jest praca nad związkiem, a nad człowiekiem, dlatego książka może okazać się pomocna, lecz nie w bezpośredniej interpretacji. To również ciekawa lektura dla każdego, przecież prawie wszyscy przeżyliśmy jakieś rozstania i rozpady związków – to fascynujące doświadczenie przeanalizować (często dawne dzieje z młodości) i wyciągnąć zaskakujące wnioski, jak uniknąć „błędów” w obecnym związku.

Kto mądrze radzi…?
Autorzy poradnika są członkami Amerykańskiego Stowarzyszenia Terapii Małżeńskiej i Rodzinnej. Dr Bruce Fisher jest autorem systemu odbudowy psychicznej osób po rozwodzie, to właśnie na podstawie programu jego seminariów powstał poradnik. Bez wątpienia są fachowcami, a ich wiedza nie ogranicza się do teorii.

Na czym „to” polega?
Program odbudowy życia składa się z 19-tu cegiełek – są to kolejne kroki/etapy pracy nad sobą i swoim życiem. Książka pomaga zarówno w otwarciu się przed samym sobą, jak i w podążaniu nowym szlakiem i kontaktem z ludźmi. Stopniowo zostajemy wprowadzeni w nasz „nowy świat”, a tępo wędrówki pozostaje do decyzji czytelnika.

Autorzy podkreślają znaczenie zrozumienia siebie, przyznania się przed samym sobą do swoich lęków i bolączek – bo jak walczyć z „potworem”, w którego istnienie nie wierzymy?

Tematy poruszone w książce są bardzo życiowe: radzenie sobie z gniewem, żalem, poczuciem winy, utrata przyjaciół czy własna seksualność to jedynie kilka wątków, które są nieodłącznym elementem codzienności „po rozstaniu”.

Trzeba przyznać, że sukces poradnika na całym świecie jest zasłużony. Każdy „krok” zakończony jest listą „pytań kontrolnych” – odpowiadając sobie na nie, weryfikujemy czy naprawdę jesteśmy już gotowi zrobić następny krok.
W prawie każdym zagadnieniu poruszono również temat danej emocji z perspektywy dziecka.

Dlaczego?
Korzyści jakie może przynieść lektura wydają się być oczywiste. Gdy w grę wchodzą emocje – a nie sposób zakończyć związek czy małżeństwo bez uczuć i emocji – tracimy równowagę. Nie zawsze mamy u swego boku doradcę, psychologa czy szczerego przyjaciela, która kiedy trzeba przytuli lub porządnie nami potrząśnie.

Poradnik oprócz trenera odbudowy „osoby”, może być „dobrym sędzią” i bezpiecznikiem w kontaktach z byłym/ą partnerem/ką. Gdy emocje sięgną zenitu, warto umówić się, że zamiast kłótni możecie zajrzeć do poradnika i spróbować znaleźć obiektywne i zdroworozsądkowe propozycje radzenia sobie z konkretnym problemem.

Książka zawiera różne przykłady i historie uczestników seminariów dla osób po rozwodzie. Dodatkową cenną treścią jest załącznik poświęcony „uzdrawiającej separacji” – ta część książki prezentuje alternatywę dla rozwodu. Do książki dołączony jest również formularz (swego rodzaju umowa między partnerami) regulujący najważniejsze przyziemne kwestie rozstania, takie jak: finanse, szczegóły dotyczące opieki nad dziećmi, wzajemne zobowiązania, ustalenia warunków separacji itd. Choć może wydawać się absurdem spisywanie takich oczekiwań, gdy stoi się u stóp kipiącego „wulkanu” – wbrew pozorom właśnie taka pomoc może się okazać najcenniejsza. Poruszone w „umowie” sprawy często znikają na drugim planie podczas kolejnych burz, a życie przecież toczy się dalej… Rozstanie to nie tylko zmiana adresu, szczególnie, gdy dotyka dzieci.

Książka jest dość miła w lekturze, w kilku miejscach zdecydowanie traci na „lekkości”, uważam jednak, że jest to często nieuniknione, gdy mamy do czynienia z przekładem z języka obcego. Z pewnością jest bardzo wartościowa merytorycznie!

Treść w formie kursu jest uporządkowana i nadaje lekturze miły rytm, a w książce nic nie dzieje się przypadkiem. To dobra dawka inspiracji do rozwoju osobistego, którego celem jest szczęśliwe życie, a także umiejętność zbudowania szczęśliwego związku w przyszłości.

Zapraszam do lektury!

Hanna

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Edgard za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close