Samowystarczalni w domu i ogrodzie. Niezależnie i bliżej natury – Joanna Włodarczyk
Tytuł: Samowystarczalni w domu i ogrodzie. Niezależnie i bliżej natury
Autor: Joanna Włodarczyk
Wydawnictwo: Pascal
Kategoria: poradnik
Liczba stron: 304
Samowystarczalni w domu i ogrodzie. Niezależnie i bliżej natury autorstwa Joanny Włodarskiej, to książka obowiązkowa dla tych, którzy cenią sobie zdrowsze życie w stylu eko.
Ja do takich osób zdecydowanie należę. Nie boję się ani dłubania w ziemi, ani przerabiania owoców, warzyw, czy ziół na różnorakie przetwory, od których co roku uginają się półki w mojej piwnicy. Bardzo lubię takie życie, ponieważ naoglądałam się go wystarczająco i nasiąkałam nim od dzieciństwa.
Moja babcia i mama doskonale radziły sobie w pracach polowych, w sadzie i w kuchni, potrafiąc z niczego wyczarować specjały, które po dziś dzień wracają we wspomnieniach. Ja nie chcę być gorsza i sięgam po różne pomysły na to, jak żyć prościej, lepiej i zdrowiej, bo w zgodzie z naturą.
Samowystarczalni w domu i ogrodzie to zbiór przydatnych informacji dotyczących różnych aspektów życia w trybie eko. Znajdziecie tu zarówno porady dotyczące prowadzenia ogrodu, jak i uprawy ziół oraz warzyw na balkonie, oraz na parapecie. Jest tu bardzo fajna ściąga dotycząca ziół, które pojawiają się w ogrodzie, na łąkach, w lasach oraz przy bezdrożach, od wiosny po jesień.
Można korzystać do woli z tego bogactwa, tylko trzeba wiedzieć jak. Nie każde zioło jest bezpieczne w większych dawkach, istotny jest także sposób ich podania. A jak jesteśmy już przy ziołach, autorka zdradziła swoje receptury na różne ziołowe hydrolaty i maceraty, które można wykorzystać do stworzenia domowych ziołowych kosmetyków.
Bez większego problemu można we własnej kuchni przygotować różne kremy, maści, mleczka, płyny do kąpieli, a także szampon do włosów. Nie brakuje tu również przepisów na preparaty, dzięki którym w sposób naturalny i bezpieczny dla środowiska można wysprzątać dom.
Druga część poradnika dotyczy kuchni i tego, co związane jest z jedzeniem. Samowystarczalność w kuchni to między innymi umiejętność wyhodowania zakwasu i zaczynu różnego typu (żytniego, jaglanego, orkiszowego i in.), wypiekania własnego chleba, przygotowania wędlin domowych i wędzonek.
Moją uwagę przykuł rozdział dotyczący serów przygotowywanych w domu, ponieważ przyglądam się temu tematowi już od dłuższego czasu. Tu jest wszystko tak fajnie rozpisane, że chyba nie ma możliwości, żeby coś nie wyszło — twarożek, ser typu korycińskiego, serek wiejski, a nawet wędzony czy parzony, choć i to nie wszystko.
Nie mogło zabraknąć tematu kiszonych warzyw, które ja kocham przede wszystkim. W zasadzie większość warzyw możliwych do ukiszenia już przyrządzałam i mam swoich faworytów. Kocham kiszone ogórki, kalafior, buraki i marchew, którą nie mogłam zimą się najeść. Ale jeszcze np. nie próbowałam kiszonych cytryn, na które przepis znajdziecie w poradniku.
Są tu również receptury na octy domowe. Osobiście przygotowuję co roku ocet jabłkowy, bez którego w kuchni i do sprzątania ani rusz!
Ze wskazówkami autorki samodzielnie przygotujecie zdrowy ocet owocowy lub też ziołowy, a także przetwory w różnych zalewach, powidła, sosy i konfitury. Koniecznie w tym roku muszę wypróbować przepis na dżem marchewkowo-cytrusowy, który na zdjęciu i z opisu prezentuje się wspaniale.
Jeśli jesteście miłośnikami piwa lub wina i nalewek, nie będziecie zawiedzeni. Autorka zebrała kilkanaście fajnych przepisów, które nie wymagają jakiejś głębokiej wiedzy i specjalnych umiejętności, by przygotować własny trunek.
Samowystarczalni w domu i ogrodzie to zdecydowane must have dla tych, którzy chcą być jak najmniej zależni od tego, co proponuje im przemysł, który często niewiele ma wspólnego ze zdrowiem i naturą. Z tą książką nie zamierzam się rozstawać!
Dziękuję Wydawnictwu Pascal za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki