Seria Czytam sobie wspiera naukę czytania – nowości
Czytam sobie to trzy poziomowy program wspierający naukę czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat. Gdy dzieci poznają pierwsze litery, składają pierwsze głoski, otwiera się przed nimi nowy świat samodzielnego czytania. Jednak to nie jest łatwe zadanie, ponieważ wymaga od dziecka połączenia wielu umiejętności i nieustannej praktyki. W sierpniu na rynku pojawiły się nowości w ramach serii Czytam sobie. Poniżej zdradzę Wam kilka szczegółów.
Czytam sobie. Poziom Pierwszy
Poziom pierwszy to maksymalnie 150-200 wyrazów w całej książce. Charakteryzuje się on krótkimi zdaniami, ponadto w tekście czytanym zawarto dwadzieścia trzy podstawowe głoski. Grafiki uzupełniają się razem z treścią, pobudzając wyobraźnię dziecka.
Goryl u fryzjera
Autor: Rafał WitekIlustracje: Jola Richter-Magnuszewska
Liczba stron: 32
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Poznajemy goryla Mietka, który pewnego poranka podjął ważną decyzję. Gdy spojrzał w lustro, czuł, że musi coś zrobić ze swoją czupryną. Szybko umówił się do fryzjera i na swoim skuterze pomknął do miasta. Jednak nie wszystko jest tak proste i łatwe. Fryzjer zaproponował mu aż osiemnaście różnych fryzur. Którą wybierze?
Od siebie dodam, że urzekła mnie grafika w tej książeczce, aż chce się przerwać dziecku i samemu dalej oglądać i czytać.
Smog w centrum miasta
Autor i ilustracje: Dorota Łoskot-Cichocka
Seria: EKO
Liczba stron: 32
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Jakiś czas tem w ramach serii Czytam sobie pojawiła się linia książeczek powiązana z tematyką ekologii. Wyjaśniają one, jaki wpływ mają działania ludzkości na otaczający nas świat. Tym razem autor pod lupę wziął temat smogu. Wkrótce czekają nas chłodniejsze dni i znów trudno będzie oddychać, bo tu gdzie ja mieszkam, palą w piecach czym się da.
W przedstawionej historii poznajemy Nelkę, która razem z mamą ruszają do miasta autobusem. Nelka słyszała rano w radiu, że znów w mieście panuje smok(g). Poprzez lekturę tej pozycji dzieci poznają, czym jest smog, jakie są jego przyczyny i co możemy zrobić, by w przyszłości go nie było.
Czytam sobie. Poziom drugi
Poziom drugi to etap składania pierwszych zdań, gdzie znajdziemy już 800-900 wyrazów, dłuższe, złożone zdania oraz elementy dialogu.
Mały skryba i wielka piramida
Autor: Marcin Baran
Ilustracje: Joanna Rusinek
Liczba stron: 48
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Na początku historii poznajemy Panufera, starego egipskiego skrybę, który wraca myślami do swojego dzieciństwa. Opisuje swoją rodzinną sytuację. Razem z matką mieszkał w Turze, a ojciec zaś pracował na budowie piramidy faraona Myrekinosa w Gizie. Pewnego dnia jako chłopiec popłynął na barce do Gizy. Tam mógł zobaczyć. jak powstaje jedna z największych piramid, jak transportowano bloki kamienne itp. Bardzo ciekawa historia, która zachęca dzieci do poszerzenia wiedzy o tej pustynnej krainie faraonów.
Złota rybka
Autor: Justyna Bednarek
Ilustracje: Agnieszka Żelewska
Liczba stron: 48
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Bohaterami tej historii jest rodzeństwo Weronka i Mati, którzy różnią się jak ogień i woda. Weronka chętnie spędza czas grając w warcaby, czy na zabawie z innymi. Natomiast chłopiec najchętniej schowałby się gdzieś i grał na smartfonie. Pewnego dnia dzieci przyjeżdżają do babci Doroty, która od razu zaprasza ich do budowy domku na drzewie. Jak się domyślacie, Weronka od razu pobiegła, a Mati nie miał humoru, wolał zostać w domu. Jednak chłopiec wkrótce idzie nad jezioro, a tam wyławia złotą rybkę. Czy spełni jego życzenia? Czy dostanie nauczkę?
Historyjka daje wiele do myślenia młodemu czytelnikowi i wyjaśnia, że gry na telefonach, tabletach są złodziejami czasu.
Czytam sobie. Poziom trzeci
Natomiast poziom trzeci to już 2500-2800 wyrazów w tekście, dłuższe i bardziej złożone zdania oraz alfabetyczny słownik trudnych wyrazów. Książki z serii Czytam sobie. Poziom 3 przeznaczone są dla najstarszych dzieci, które czytają samodzielnie i doskonalą swoją technikę czytania.
Opowieść starego drzewa
Autor: Ewa Winnicka
Ilustracje: Agata Królak
Seria: EKO
Liczba stron: 64
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
W warszawskim Powsinie, na polanie, na której sprzedają lody, rośnie piękny, stary dąb. To właśnie on opowiada o tym, co widział, co słyszał przez te wszystkie lata. Jak sam wspomina, niewiele pamięta z czasu kiedy był kiełkującym żołędziem. Podkreśla, że musiał mieć sporo szczęścia, bo mógł zostać zjedzony przez dziki, czy zadeptany przez konie. Ze stron tej książeczki dowiemy się, jak świat wygląda z perspektywy drzewa. To drzewo czaruje niesamowitymi opowieściami.
Darwin. Opowieść o naszej wielkiej rodzinie
Autor: Mikołaj Golachowski
Ilustracje: Dorota Wojciechowska-Danek
Liczba stron: 64
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Darwin. Opowieść o naszej wielkiej rodzinie jest kopalnią informacji na temat życia tego wielkiego przyrodnika. Jego odkrycia, badania zmieniły podejście człowieka do roślin, zwierząt, oraz do ewolucji człowieka. W książce znajdziecie opowieść o tym, jak doszło do tych odkryć, co się za nimi kryło, czym jest pojęcie “rodzina”. Z tej pozycji również dorosły może wyciągnąć wiele nowych dla niego informacji.
Plusem książek z tej serii jest wygodny format (zeszyt A5) oraz ciekawie skrojone historie, ozdobione oryginalną grafiką. Ponadto w każdej książce na ostatniej stronie znajdują się naklejki, które są atrakcyjne dla dzieci i są taką mini nagrodą za przeczytanie samodzielnie książki.
Dziękuję Wydawnictwu Harper Collins za przekazanie egzemplarzy recenzenckich książek.