6 września 2020

Seria Czytam sobie wspiera naukę czytania – nowości

Czytam sobie to trzy poziomowy program wspierający naukę czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat. Gdy dzieci poznają pierwsze litery, składają pierwsze głoski, otwiera się przed nimi nowy świat samodzielnego czytania. Jednak to nie jest łatwe zadanie, ponieważ wymaga od dziecka połączenia wielu umiejętności i nieustannej praktyki. W sierpniu na rynku pojawiły się nowości w ramach serii Czytam sobie. Poniżej zdradzę Wam kilka szczegółów.

Czytam sobie. Poziom Pierwszy

Poziom pierwszy to maksymalnie 150-200 wyrazów w całej książce. Charakteryzuje się on krótkimi zdaniami, ponadto w tekście czytanym zawarto dwadzieścia trzy podstawowe głoski. Grafiki uzupełniają się razem z treścią, pobudzając wyobraźnię dziecka. 

czytam soie

Goryl u fryzjera
Autor: Rafał WitekIlustracje: Jola Richter-Magnuszewska
Liczba stron: 32
Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Poznajemy goryla Mietka, który pewnego poranka podjął ważną decyzję. Gdy spojrzał w lustro, czuł, że musi coś zrobić ze swoją czupryną. Szybko umówił się do fryzjera i na swoim skuterze pomknął do miasta. Jednak nie wszystko jest tak proste i łatwe. Fryzjer zaproponował mu aż osiemnaście różnych fryzur. Którą wybierze? 

Od siebie dodam, że urzekła mnie grafika w tej książeczce, aż chce się przerwać dziecku i samemu dalej oglądać i czytać. 

Smog w centrum miasta
Autor i ilustracje: Dorota Łoskot-Cichocka
Seria: EKO
Liczba stron: 32
Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Jakiś czas tem w ramach serii Czytam sobie pojawiła się linia książeczek powiązana z tematyką ekologii. Wyjaśniają one, jaki wpływ mają działania ludzkości na otaczający nas świat. Tym razem autor pod lupę wziął temat smogu. Wkrótce czekają nas chłodniejsze dni i znów trudno będzie oddychać, bo tu gdzie ja mieszkam, palą w piecach czym się da. 

W przedstawionej historii poznajemy Nelkę, która razem z mamą ruszają do miasta autobusem. Nelka słyszała rano w radiu, że znów w mieście panuje smok(g). Poprzez lekturę tej pozycji dzieci poznają, czym jest smog, jakie są jego przyczyny i co możemy zrobić, by w przyszłości go nie było.

Czytam sobie. Poziom drugi

Poziom drugi to etap składania pierwszych zdań, gdzie znajdziemy już 800-900 wyrazów, dłuższe, złożone zdania oraz elementy dialogu. 

czytam sobie

Mały skryba i wielka piramida
Autor: Marcin Baran
Ilustracje: Joanna Rusinek
Liczba stron: 48
Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Na początku historii poznajemy Panufera, starego egipskiego skrybę, który wraca myślami do swojego dzieciństwa. Opisuje swoją rodzinną sytuację. Razem z matką mieszkał w Turze, a ojciec zaś pracował na budowie piramidy faraona Myrekinosa w Gizie. Pewnego dnia jako chłopiec popłynął na barce do Gizy. Tam mógł zobaczyć. jak powstaje jedna z największych piramid, jak transportowano bloki kamienne itp. Bardzo ciekawa historia, która zachęca dzieci do poszerzenia wiedzy o tej pustynnej krainie faraonów.

Złota rybka
Autor: Justyna Bednarek
Ilustracje: Agnieszka Żelewska
Liczba stron: 48
Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Bohaterami tej historii jest rodzeństwo Weronka i Mati, którzy różnią się jak ogień i woda. Weronka chętnie spędza czas grając w warcaby, czy na zabawie z innymi. Natomiast chłopiec najchętniej schowałby się gdzieś i grał na smartfonie. Pewnego dnia dzieci przyjeżdżają do babci Doroty, która od razu zaprasza ich do budowy domku na drzewie. Jak się domyślacie, Weronka od razu pobiegła, a Mati nie miał humoru, wolał zostać w domu. Jednak chłopiec wkrótce idzie nad jezioro, a tam wyławia złotą rybkę. Czy spełni jego życzenia? Czy dostanie nauczkę?

Historyjka daje wiele do myślenia młodemu czytelnikowi i wyjaśnia, że gry na telefonach, tabletach są złodziejami czasu. 

Czytam sobie. Poziom trzeci

Natomiast poziom trzeci to już 2500-2800 wyrazów w tekście, dłuższe i bardziej złożone zdania oraz alfabetyczny słownik trudnych wyrazów. Książki z serii Czytam sobie. Poziom 3 przeznaczone są dla najstarszych dzieci, które czytają samodzielnie i doskonalą swoją technikę czytania. 

czytam sobie

Opowieść starego drzewa
Autor: Ewa Winnicka
Ilustracje: Agata Królak
Seria: EKO
Liczba stron: 64
Oprawa: miękka ze skrzydełkami

W warszawskim Powsinie, na polanie, na której sprzedają lody, rośnie piękny, stary dąb. To właśnie on opowiada o tym, co widział, co słyszał przez te wszystkie lata. Jak sam wspomina, niewiele pamięta z czasu kiedy był kiełkującym żołędziem. Podkreśla, że musiał mieć sporo szczęścia, bo mógł zostać zjedzony przez dziki, czy zadeptany przez konie. Ze stron tej książeczki dowiemy się, jak świat wygląda z perspektywy drzewa. To drzewo czaruje niesamowitymi opowieściami. 

Darwin. Opowieść o naszej wielkiej rodzinie
Autor: Mikołaj Golachowski
Ilustracje: Dorota Wojciechowska-Danek
Liczba stron: 64
Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Darwin. Opowieść o naszej wielkiej rodzinie jest kopalnią informacji na temat życia tego wielkiego przyrodnika. Jego odkrycia, badania zmieniły podejście człowieka do roślin, zwierząt, oraz do ewolucji człowieka. W książce znajdziecie opowieść o tym, jak doszło do tych odkryć, co się za nimi kryło, czym jest pojęcie “rodzina”. Z tej pozycji również dorosły może wyciągnąć wiele nowych dla niego informacji. 

Plusem książek z tej serii jest wygodny format (zeszyt A5) oraz ciekawie skrojone historie, ozdobione oryginalną grafiką. Ponadto w każdej książce na ostatniej stronie znajdują się naklejki, które są atrakcyjne dla dzieci i są taką mini nagrodą za przeczytanie samodzielnie książki.

Dziękuję Wydawnictwu Harper Collins za przekazanie egzemplarzy recenzenckich książek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close