19 grudnia 2020

Studium w szkarłacie i Znak czterech – Arthur Conan Doyle

Sherlock Holmes dla dzieci, czy to dobry pomysł? Gdyby czytać im na dobranoc oryginalną wersję Arthura Conana Doyla, pewnie niewiele by zrozumiały, a niektóre opisy mogłyby być zbyt brutalne. Myślę, że nie byłoby to łatwe zadanie, ze względu choćby na język, którym posługiwał się autor.

Jednak jest bardzo ciekawe rozwiązanie. Oryginalne przygody Sherlocka Holmesa i Dr Watsona zostały dostosowane i uproszczone do potrzeb młodego czytelnika. Spokojnie, nie martwcie się, książki nic na tym nie straciły i zostały sygnowane przez Arthura Conan Doyl’a. Nadal są pełne nietuzinkowego humoru, zachwycają pomysłowością i genialnością tytułowego bohatera, nie ujmując wielu zasług Doktora Watsona. Najnowsze adaptacje dla dzieci wciągnęły nie tylko nasze pociechy, ale i nas, rodziców. Każdy z nas był ciekaw, jak zakończy się historia.

Dodam, że obie książki Studium w szkarłacie i Znak czterech są wydane bardzo efektownie. Czcionka jest wystarczająco duża dla dziesięciolatka, który bez trudu będzie mógł sam zagłębić się w temat. Dodatkowo na marginesie dodawane są ciekawostki wyjaśniające np. co kryło się pod hasłem “taksówka” w dziewiętnastowiecznym Londynie. Ponadto odnajdziemy też kilka ilustracji, które oddają charakter tamtych czasów. 

Sherlock Holmes w wersji dla dzieci to intrygująca pozycja w dziecięcej biblioteczce. Każdy młody detektyw powinien poznać umiejętność dedukcji, spostrzegawczości i otwartości umysłu oraz razem z Sherlockiem Holmsem rozwikłać najtrudniejsze zagadki spędzające sen z powiek scotlantjardzkim policjantom.

Dotychczas na polskim rynku ukazały się dwie pozycje adaptacji przygód Sherlocka. Poniżej kilka słów o nich.

W pierwszej części, Studium w szkarłacie, poznajemy bliżej Doktora Watsona oraz nietuzinkowego, bardzo intrygującego, a czasem wręcz denerwującego detektywa Sherlocka Holmesa.  Przyszło im razem zamieszkać, gdyż tak było oszczędniej, a zapewne i ciekawiej. Opisaną historię widzimy z perspektywy Doktora Watsona. Przygody tych dwóch panów nabierają tempa, gdy przy jednym londyńskim pustym domu znalezione zostaje ciało pewnego Amerykanina,  E.J. Drebbera. Znani scotlanjardzcy detektywi proszą o pomoc Sherlocka, gdyż ta śmierć jest bardzo tajemnicza i pełna fałszywych tropów. Nie tak łatwo jest trafić na właściwy ślad, jednak świetna technika obserwacji miejsca zdarzenia odkryje przed detektywem nowe informacje. 

W drugiej części, Znak czterech, dr Watson i Sherlock Holmes zostaną poproszeni o rozwiązanie zagadki tajemniczych prezentów. Nikt nie podejrzewa, że śledztwo potoczy się takimi torami i zaprowadzi ich do zbrodni dokonanej kilka lat temu. A co z tym wszystkim wspólnego ma sekretny znak czterech?

Sherlock Holmes dla dzieci to kultowa seria, którą serdecznie polecam młodym czytelnikom. Nie tylko rozbudzi wyobraźnię, ale także da lekcję cierpliwości i pokory, gdyż nawet genialny Sherlock Holmes nie wszystko rozwiązuje za pierwszym razem.

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Tandem za przekazanie egzemplarzy recenzenckich książek

 

Studium w szkarłacie. Sherlock Holmes
Autor: Arthur Conan Doyle
Przekład: Mariusz Berowski
Tom: 1
Liczba stron: 214
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Tandem

 

Znak czterech. Sherlock Holmes
Autor: Arthur Conan Doyle
Przekład: Mariusz Berowski
Tom: 2
Liczba stron: 255
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Tandem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close