25 listopada 2021

Skok na Rembrandta – Deron R. Hicks

Tytuł: Skok na Rembrandta
Autor: Deron R. Hicks
Tłumacz: Sara Manasterska, Anna Klingofer-Szostakowska
Liczba stron: 280
Oprawa: miękka z zakładkami
Wydawnictwo: Widnokrąg
Rok wydania: 2021

Kolejna powieść dla młodzieży z głośnym przytupem. Skok na Rembrandta poleciła mi nasza redakcyjna koleżanka. Miała ona przyjemność zrecenzować dla Was pierwszy tom przygód Arta i Camille. Więcej o tej książce, Skoku na van Gogha, przeczytacie tutaj.

W National Portrait Gallery Museum w Waszyngtonie trwają przygotowania do wielkiej wystawy największych mistrzów malarstwa. Obrazy przybyły z różnych krajów, a na gali z okazji otwarcia wernisażu, ma być obecna Królowa Elżbieta II. Tak, dokładnie ona, królowa Wielkiej Brytanii. 

Art i Camille po szkole spędzają wolny czas w Galerii i razem z nimi mamy okazję zapoznać się ze słynnymi dziełami. W książce odnajdziemy kilkanaście kodów QR, które po zeskanowaniu przeniosą nas na stronę wydawnictwa Widnokrąg, gdzie będziemy mogli obejrzeć wspomniane dzieło i przeczytać ciekawostki dotyczących danego obrazu i malarza. 

Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Najnowsze technologicznie zabezpieczenia są sprawdzane i weryfikowane, by nikt nie odważył się ukraść cennych obrazów. Pewnego dnia Art spostrzega na dziecińcu pewną kobietę. Przykuła jego uwagę miarowym jakby wojskowym krokiem. Gdy następnego dnia znów pojawiła się w muzeum o tej samej godzinie, chłopak zrobił się bardziej podejrzliwy. Od tamtego wydarzenia, zrywał się zaraz po lekcjach, by zbadać tę mroczną sprawę i śledzić każdy krok tajemniczej kobiety.

Camille, która przywykła do powrotów ze szkoły razem z Artem, nie mogła znieść jego szybkiego ulatniania się po szkole. To nie było do niego podobne. Przecież byli najlepszymi przyjaciółmi, ufali sobie i mówili o wszystkim. Pewnego dnia dziewczyna postanawia śledzić chłopaka. Ku jej zaskoczeniu, Art podążał w kierunku muzeum.

Podczas konfrontacji przyjaciel wyjaśnił jej swoje dziwne zachowanie i zwierzył się ze swoich obaw oraz podzielił wnioskami z dotychczasowych obserwacji. Okazało się, że tajemnicza kobieta odwiedza codziennie galerię o tej samej godzinie, a przejście przez dziedziniec zajmuje jej dokładnie czterdzieści dwa kroki. Choć jego wnioski nie mają pokrycia w dowodach, Camille bez wahania staje po jego stronie. Wspólnie próbują zdobyć dowody, że ktoś planuje napad na renesansowe obrazy.

Art przeczuwa, że osoba, która stoi za tym wszystkim, musi mieć coś wspólnego z kradzieżą z Muzeum Isabelle Stewart Gardner sprzed trzydziestu lat w 1990 roku? Na szali leżą dzieła warte miliard dolarów, a zegar tyka…

Czy Art i Camille odkryją tajemnicę kobiety, czy uratują cenne obrazy przez zniknięciem?

Skok na Rembrandta to książka pełna emocji, narastającej akcji. Niech Was nie zwiedzie początek, gdzie bywa nudnawo, jak określiły to moje dzieci. Deron R. Hicks w swojej powieści zastosował pewien trik. Nakreślone w historii wydarzenia opisywał z perspektywy zarówno chłopca jak i dziewczyny. Dało się wyczuć, że Camille podchodziła do wszystkiego bardziej emocjonalnie, a czasem histerycznie. Jednak są sytuacje, w których zachowuje zimną krew i zaskoczy swojego przyjaciela niejednym mądrym rozwiązaniem.

Jeśli nie czytaliście pierwszej części, najwyższy czas nadrobić. Jednak nieznajomość Skoku na van Gogha nie przeszkodzi Wam w lekturze drugiego tomu. To świetna pozycja do zaznajomienia dzieci ze sztuką, a intrygi, szybkie tempo akcji, tylko zachęci ich do lektury.

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Widnokrąg

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close