6 grudnia 2012

Śmierdzący ser – Catherine DePino

Tytuł:  „Śmierdzący ser”
Autor: Catherine DePino
Ilustracje: Anna Ładecka
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Rok wydania: 2007
Format: B5
Okładka: miękka
Ilość stron:  47
Cena sugerowana: ok. 19,90 zł

Szkolni dręczyciele – byli i będą, jak świat światem. Ale czy to oznacza, że nasze dzieci są zmuszone do bycia ofiarą? Nie! „Śmierdzący ser” to wspaniała książka, dzięki której i dzieci i rodzice będą mogli stanąć oko w oko w problemem i znaleźć z niego wyjście.

Bohater książki, Aleks, pewnego dnia w szkolnym autobusie spotyka swojego prześladowcę – „Wielkiego Guza”, to właśnie on nadaje chłopcu tytułowe przezwisko – „Śmierdzący ser”. Jak łatwo się domyśleć, Aleks staje przed wieloma dylematami: jak się obronić, a może lepiej siedzieć cicho? Czy naskarżyć pani, rodzicom? Ale żadne wyjście nie wydaje mu się dobre, albo nikt go nie będzie lubił, albo „Guz” go dopadnie…

Rodzice jednak szybko dowiadują się o problemach synka i równie szybko oferują mu mądrą pomoc!

To wspaniała i nieoceniona pomoc wychowawcza! Książka nie tylko pomoże dziecku z pozycji obserwatora dojrzeć wyjście i radzić sobie z dręczycielem, ale również dopomoże opiekunom „mądrze” pomóc dziecku. To bardzo ważne, aby młody człowiek bez ujmy na honorze (np.: gdy nauczyciele czy rodzice załatwiają „sprawę” za niego),  mógł stawić czoła swojemu prześladowcy.

Lekkie pióro, współczesne dialogi oraz pojawiające się „myśli” i „obawy” bohatera, łatwo docierają do serca dziecka, są zrozumiałe – takie jak powinny być, realne.

Ilustracje również przybliżają opowiedzianą historię.

Serdecznie polecam wszystkim dzieciom, rodzicom i nauczycielom – czasem warto zostać wspierającym ramieniem, a nie „strażnikiem-policjantem”.

Hanna

Serdecznie dziękujemy Gdańskiemu Wydawnictwu Pedagogicznemu za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close