19 marca 2020

Sopel bramkostrzelny, czyli najdroższy transfer w historii piłki nożnej – Ewa Nowak

Tytuł: Sopel bramkostrzelny, czyli najdroższy transfer w historii piłki nożnej
Autor: Ewa Nowak
Wydawnictwo: Czarna Owca
Oprawa: twarda
Liczba stron: 118

 Anakin wraz z Omegą i Czternastym tworzą zespół tajnych szpiegów operacyjnych. Oczywiście to nie są ich imiona, a kryptonimy, których używają jako agenci. Tak naprawdę główny bohater książki to Mieszko, jego koleżanka to Marcelina, a Czternasty, to tata Mieszka.

Pewnego dnia Anakin dostaje wiadomość ukrytą między szczebelkami ławki koło sklepu z pieczywem, zgodnie z którą ma zdobyć kartę członkowską klubu sportowego, mieszczącego się na Stadionie Narodowym. W tym celu musi przejść trudne eliminacje do owego klubu, który nie przyjmował byle kogo.  Na szczęście po morderczym treningu okazało się, że Anakin zdał test pozytywnie i został przyjęty, dzięki czemu odebrał legitymację.

W klubie, do którego dołączył Anakin, grał również najlepszy polski strzelec, Adam Sopliński. Miał na swoim koncie tyle bramek, że wiele związków na świecie chciało go kupić. Między innymi włoskie ugrupowanie Montenero, które miało zapłacić za Sopla trzysta milionów euro!

Czternasty dowiedział się jednak ze swoich tajnych źródeł, że w owym klubie od jakiegoś czasu dzieją się dziwne rzeczy, które mogą mieć wpływ na transfer znanego piłkarza. W związku, z czym Anakin i Omega dostali polecenie, by sprawdzić co się tam dzieje.

Szybko okazało się, że ich dowódca ma rację, ponieważ od początku meczu, po którym miał zostać podpisany transfer Sopla, młodzi szpiedzy obserwowali podejrzanych ludzi kręcących się po stadionie. A w trakcie przerwy po skończonej pierwszej połowie, zauważyli też kilka osób wchodzących do szatni najlepszego polskiego piłkarza.

Na efekty obecności szemranych typów, nie trzeba było długo czekać, bowiem po rozpoczęciu drugiej połowy, nagle jeden z piłkarzy zemdlał, a niedługo po nim na murawę przewrócił się również Adam Sopliński! Piłkarze zostali wyniesieni z boiska na noszach, a to oznaczało, że umowa transferowa nie zostanie podpisana.

Gdy na trybunach zapanowało zamieszanie, Anakin i Omega usłyszeli za plecami, jak pewien facet w kapeluszu szepnął –„Fantastycznie”. Dzieciaki od razu zrozumiały, że ten kto się cieszy z zaistniałej sytuacji, z pewnością jest zamieszany w tę sprawę i prędko będzie chciał uciec z miejsca przestępstwa. Wystarczyło im jedno spojrzenie na siebie, by wiedzieć, że to jest ten moment, kiedy muszą wkroczyć do akcji!

Wykorzystując swoje szpiegowskie doświadczenie, gadżety, spryt i inteligencję mają szansę rozwikłać tę zagadkę, sęk w tym, że grono podejrzanych szybko im się powiększa. Komu zależało na tym, aby Sopel nie przeszedł do włoskiej ligi – prezesowi, kolegom z drużyny, włoskiemu trenerowi, dziennikarzom, a może dyrektorowi lub woźnemu stadionu? 

Sopel bramkostrzelny, czyli najdroższy transfer w historii piłki nożnej” autorstwa Ewy Nowak, to książka, która bardzo przypadła Jaśkowi do gustu. Wciągnęła go od pierwszych stron (a mnie razem z nim ;-)). Po pierwsze dlatego, że wątek przewodni dotyczy piłki nożnej, a to dla chłopca, jest już wystarczająco dobry wabik. Po drugie dlatego, że to lektura z gatunku detektywistycznego, który obydwoje lubimy najbardziej ;-)

Akcja w książce zaczyna się dosyć szybko, dzięki czemu dziecko nie jest w stanie znudzić się długim wstępem do tematu przewodniego. Napisana jest prostym językiem, zrozumiałym dla młodego czytelnika, przez co szybko i przyjemnie się ją czyta.

Poszczególne rozdziały są krótkie i bardzo treściwe, nie ma tu zbędnych i lubiących przynudzać opisów. Wątek detektywistyczny jest fajnie przedstawiony. Pada dużo podejrzeń na różne postaci pojawiające się w tej opowieści, a więc rozwikłanie zagadki – kto jest odpowiedzialny za nieudany transfer Sopla –  nie jest takie łatwe. Czytając poszczególne strony, co rusz wydaje się, że już udało nam się razem z bohaterami książki odnaleźć winowajcę, po czym okazuje się, że to może jednak mylny trop i dalej trzeba drążyć tajemnicę spisku. Należy uruchomić szare komórki i kombinować… ;-)

Dla Jaśka było to pierwsze zadanie, które musiał rozwiązać wspólnie z Anakinem, Omegą i Czternastym. Aczkolwiek z pewnością nie będzie to ostatni raz, ponieważ ów zespół odkrywał już inne tajemnice w serii książek Akademia Szpiegów, pt. „Najdroższy banan świata, czyli kto wykradł grę z komputera” oraz „Noga w szufladzie, czyli domowa historia szpiegowska”- chętnie po nie sięgniemy.

Dodam jeszcze, że książkę „Sopel bramkostrzelny, czyli najdroższy transfer w historii piłki nożnej” nasza redakcja, W Roli Mamy, objęła patronatem medialnym ;-)

 

Dziękuję wydawnictwu Czarna Owca za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close