29 lipca 2012

„Sposób na Elfa”

Tytuł: „Sposób na Elfa”

Autor: Marcin Pałasz

Wydawnictwo: Skrzat

Rok wydania: 2012

Format: 138 x 195 mm

Okładka: miękka

Ilość stron: 216

Kategoria wiekowa: 10+

Cena sugerowana: ok. 18 zł

 

ELF Extraordinary Life Form, czyli w tłumaczeniu – Bardzo Niezwykła Forma Życia. Chyba każdy miałby ochotę przygarnąć taką niezwykła istotkę. Zapragnęli tego również nasi bohaterowie książki Marcina Pałasza „Sposób na Elfa”.

Ojciec i syn, czyli Duży i Młody to świeżo upieczeni właściciele nowego mieszkania i … nowego przybysza Elfa, którego to Duży wypatrzył w Internecie i od razu pokochał. Książka jest niebanalna, opowiada o perypetiach oswajania siebie nawzajem. Porusza tematy rodziny, młodzieńczej miłości, zahacza również o wątek kryminalny, przedstawia relacje międzyludzkie i… zwierzęco – ludzkie.

Książka jest opowiadana poprzez podwójną narrację, raz narratorem jest człowiek a raz pies. Takie zestawienie pozwala nam widzieć świat oczyma każdego z nich. I przyznam, że  oba oblicza są bardzo interesujące. Ale chyba świat czworonoga jest ciekawszy, a już na pewno zabawniejszy. Jego postrzeganie świata w niektórych sytuacjach diametralnie różni się od naszego. Autor wykazał się tu  znakomitą znajomością zwierzęcych zachowań, jak również ogromnym dystansem do samego siebie i doskonałym zmysłem obserwacji, dzięki czemu książka tak pochłania czytelnika i daje nam wiele praktycznych wskazówek.

I choć po pierwszych stronach czułam przygnębienie, ponieważ jestem niesamowicie wrażliwa jeśli chodzi o zwierzątka przebywające w schroniskach. Głównego bohatera – Elfa – poznajemy właśnie w schronisku, gdzie przebywa wraz ze swoją siostrą Erką, z którą zostaje rozdzielony. Jednak po kilku następnych przekonałam się, że w rzeczywistości książka niesie ze sobą ogromny ładunek pozytywnych wrażeń.

Duży i Młody mają specyficzne podejście do świata i wyjątkowe poczucie humoru. Elf ze swoją niezwykłością doskonale wpasował się w ich oryginalny model rodziny. Razem tworzą niezwykle zgrane trio, a ich pomysły i przygody wywoływały u mnie salwy śmiechu

Zachęcam do zagłębienia się w przygody Elfa i jego rodziny.  Z tą lekturą nie będziecie się nudzić!

Ponadto humoru dodają czarno – białe ilustracje autorstwa Olgi Reszelskiej,  które uzupełniają treść pogłębiają  zabawną jej treść.

Książka o przygodach Elfa to nie tylko zabawa, autor sprytnie wplata tu bardzo ważne przesłanie – przedstawiając przyjaźń człowieka i psa, uczy młodego czytelnika życia w symbiozie ze zwierzętami. Uczy szacunku i wrażliwości na los naszych czworonożnych przyjaciół. Przypomina nam, że posiadanie zwierzaka to  obowiązek i odpowiedzialność, ale też ogromna radość dla całej rodziny.

Kochajmy nasze czworonogi i uczmy dzieci dzielić świat z nimi!

Na koniec zadam pytanie, na które znajdziecie odpowiedź w książce – czy aby na pewno to my oswajamy zwierzęta, czy raczej one nas…???

Magdalena 

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Skrzat za przekazania egzemplarza recenzenckiego książki !

 

 

 

 

 

 

 

Jedna odpowiedź do “„Sposób na Elfa””

  1. Ja pisze:

    Książka beznadziejna znajdujące się tam słownictwo”debil” „seksbomba” „zboczeniec”….. absolutnie nie nadaje się dla dzieci. Mój syn w wieku 9lat otrzymał te książkę jaka obowiązkowa lekturę.Drogi Autorze książka skandaliczna dla tradycyjnych katolickich rodzin. Język rynsztokowy jak mi na tak do dzieci pisać??? Wstyd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close