20 kwietnia 2022

Światła północy. Siostry wrony – Malin Falch

Tytuł: Światła północy. Siostry wrony
Autor i ilustrator: Malin Falch
Seria: Światła Północy
Tom: 3
Liczba stron: 184
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2022

Zaryzykowałam, wybierając ten tytuł dla naszych dzieciaków. To fani komiksów, więc podejrzewałam, że im przypadnie do gustu. Jednak nie byłam pewna, czy historia skradnie ich serce. 

Przyznam, że nie były nam znane wcześniejsze tomy (W dolinie trolli, Uczennica wyroczni), jednak nie odbiło się to przy czytaniu trzeciej części. Można łatwo wywnioskować, co mniej więcej wydarzyło się wcześniej. 

Światła północy to saga o mitycznej krainie Jotundale, w której niedźwiedzie mówią, trolle okazują się bardzo przyjazne, a węże morskie to postrach wód. To niezapomniana podróż do świata skandynawskich mitów, legend i baśni. 

Fot. Światła północy. Siostry wrony

Fot. Światła północy. Siostry wrony

Główną bohaterką jest Sonja, dziewczyna z naszego świata, która w Jotundale poszukuje swojego wujka Henrika. Wśród jej towarzyszy jest mówiący niedźwiedź Bjornar i Lotta, która należy do ludzi gór. Sonja bez wahania decyduje się pomóc jej odnaleźć tajemniczą wioskę, a tym samym powrócić do najbliższej rodziny. Zanim do niej dotrą, czekają na nie przygody pełne niebezpieczeństw. Również w wiosce, w której poczuły się bezpiecznie, coś wisi na włosku, jakaś tajemnica, która zmieni bieg historii. 

Światła północy. Siostry wrony przeczytaliśmy w dwa wieczory. Jak na komiks przystało, to właśnie grafika jest głównym nośnikiem powieści, a treść tylko uzupełnieniem. W związku z tym to właśnie ilustracje przykuwają największą uwagę. Są pełne kolorów, wyrazistości, po prostu piękne, wprost nie można od nich oderwać wzroku. To one budują klimat całej historii. 

Autorką komiksu jest Norweżka Malin Falch, która dorastała w Trondheim, a obecnie mieszka w Oslo. „Światła Północy” to jej debiutancka seria. Obecnie trwają prace nad filmową adaptacją komiksu.

Jak Światła północy oceniają ją dzieci?

Marcin (11 lat)

Światła Północy to książka o doprowadzeniu Lotty do ludzi gór. Akcja dzieje się w tajemniczej krainie. Głównymi bohaterami są Sonja, Lotta, Espen, Bjornar. Podczas czytania dowiadujemy się o historii ludzi gór, których przed niebezpieczeństwem chroni magiczna bariera. Niektórzy z nich potrafią posługiwać się magią. Jednak w trakcie dowiadujemy się, że są tam także złe duchy. Jestem bardzo ciekawy kolejnej części. 

Łucja (7 lat)

Fajny jest opis historii, który mnie bardzo ciekawi. Ładne są obrazki i szkice. Najbardziej podoba mi się Sonja, która pomaga innym i jest bardzo odważna.  

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Egmont

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close