Szachy. Elementarz z naklejkami. Ucz się szachów razem z nami – Marlena Chlost, Tomasz Warakomski
Tytuł: Szachy. Elementarz z naklejkami. Ucz się szachów razem z nami
Autor: Marlena Chlost, Tomasz Warakomski
Ilość stron: 74
Oprawa: okładka miękka
Język: polski
Rok wydania: 2016
Gdy byłam kilkuletnią dziewczynką, mój tata nauczył mnie grać w szachy. Wtedy nie połknęłam bakcyla i dopiero po latach, jako mama debiutującego małego szachisty przeprosiłam się z szachami. Aleks zainteresował się tą królewską grą stosunkowo niedawno i od samego początku bardzo mu się spodobała. Zresztą ku mojej radości, bo jak wiadomo, rozgrywanie partii szachów pozytywnie wpływa na aktywność umysłową dziecka – rozwija pamięć, logiczne myślenie, wyobraźnię przestrzenną oraz umiejętność abstrakcyjnego myślenia. Kształtuje też cechy charakteru takie jak cierpliwość, zdolność planowania czy odpowiedzialność za swoje decyzje.
Grę w szachy można rozpocząć w każdym wieku. Pierwsze kroki śmiało mogą stawiać już czterolatki. Naukę najlepiej rozpocząć od zabawy. I tu na dobry początek przychodzi nam z pomocą książka „Szachy. Elementarz z naklejkami. Ucz się szachów razem z nami” autorstwa Marleny Chlost i Tomasza Warakomskiego — dwojga utytułowanych zawodników, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą w Ekstraligowym Klubie Akademia Szachowa Gliwice.
Jest to odpowiedni podręcznik na początek przygody z tą grą planszową – na pierwszych stronach dzieci dowiadują się, jak wygląda układ na szachownicy i poznają poszczególne figury, a także ruchy, które mogą wykonać każdą z nich. W dalszej części książki autorzy wyjaśniają kolejne reguły, tłumaczą bardziej skomplikowane posunięcia bierek takie jak szach, zasłona, roszada itp. Myślę więc, że nawet jeżeli jesteś rodzicem, który sam nie potrafi grać w szachy, ale chciałbyś, aby Twoje dziecko zaczęło, to książka ta jak najbardziej się sprawdzi.
Elementarz napisany jest zrozumiałym i prostym językiem. Poszczególne rozdziały zawierają kilka elementów wspólnych – wierszyk tłumaczący i ułatwiający zapamiętanie zasady gry, opisany i pokazany na diagramie ruch danej figury, jej siłę bojową, obrazek do pokolorowania oraz kilkanaście diagramów z zadaniami do wykonania. Przedstawiane diagramy szachowe są czytelne i przejrzyste. Na końcu książeczki znajdują się naklejki m.in. w formie medali, jako nagrody za dobrze wykonaną pracę.
Moim zdaniem jest to doskonała książka do nauki gry w szachy – gorąco polecam. Trzymam kciuki za Wasze dzieci, by szachy stały się ich pasją!