19 kwietnia 2017

Sztuka skutecznego porozumiewania się – Matthew McKay, Patrick Fanning, Martha Davis

autor: Matthew McKay, Patrick Fanning, Martha Davis
ilość stron: 336
cena: 39,90 zł

Mówić do kogoś i usłyszeć komunikat zwrotny, nie jest wielką sztuką. Natomiast mówić tak, by nas słuchano i byśmy sami prawidłowo i skutecznie odbierali kierowane do nas informacje, także te zakodowane w komunikacji niewerbalnej, wymaga pewnych umiejętności.

Przyznam się, że nigdy z poprawną komunikacją nie miałam problemu. Co więcej, z ciekawości temat ten zgłębiałam kilka razy, również przy okazji zajęć z psychologii na studiach. Bo przecież udana komunikacja pozwala się poruszać nie tylko w ogólnie pojętym społeczeństwie, ale i porozumiewać się w domu z bliskimi czy przez telefon, gdy odbieramy po raz kolejny połączenie od telemarketera. Chcemy rozumieć i być zrozumiani, temu ma służyć wymiana informacji. Niestety, czasem coś idzie nie tak i wydaje się nam, że nie sposób się dogadać w pewnych sytuacjach.

Mówić tak, by nas słuchano, wcale nie jest proste. Coś, co powinno odbywać się naturalnie, rozpraszane jest przez szereg czynników, z których istnienia mało kto zdaje sobie sprawę. Przekaz rozmywa się na skutek braku umiejętności mówcy i innych, zewnętrznych utrudnień. Rozmawiać efektywnie wcale nie jest tak łatwo.

Na szczęście ci, którzy chcieliby otworzyć się na pełnię możliwości prowadzenia aktywnej rozmowy i słuchania, mogą się tego nauczyć w każdym wieku. Z takim zamysłem trzech autorów — Matthew McKay, Patrick Fanning, Martha Davis — stworzyło prawdziwą perełkę w tym zakresie — podręcznik „Sztuka skutecznego porozumiewania się”.

Zaryzykuję stwierdzenie, że jest tu wszystko o tym temacie. Fantastyczne objaśnienia, poparte licznymi propozycjami ćwiczeń do przeprowadzenia indywidualnie lub w wśród innych osób. Doskonałe wskazówki do ćwiczenia nie tylko zasad poprawnej komunikacji, ale umiejętności przekonywania innych do swojej racji, unikania pułapek w dyskusji, zrozumienia i wykorzystywania mowy ciała, konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, nawiązywania nowych kontaktów oraz wypowiadania się na forum publicznym.

” Sztuka skutecznego porozumiewania się” to genialny podręcznik dosłownie dla każdego — mówców, nauczycieli, dziennikarzy, urzędników, matek i wszystkich tych, którzy szanują swój czas i energię, by nie marnować ich na bezproduktywne rozmowy. Umiejętność komunikacji jest niezbędna każdemu i każdemu zdecydowanie polecam tę książkę do przećwiczenia i poprawy dotychczasowych umiejętności w tym zakresie.

Dziękuję GWP za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego książki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close