6 września 2019

3 sekundy i 3 minuty – Anders Roslund, Börge Hellström

W swojej domowej bibliotece mam już kilka pozycji szwedzkich autorów. Z reguły są to powieści sensacyjne i thrillery. Tym bardziej cieszyłam się na lekturę dwóch nowości od Wydawnictwa Albatros. “3 sekundy” i “3 minuty” autorstwa Anders Roslund i Borge Hellstrom wypełniły mój urlop, przenosząc mnie do narkotykowego świata pełnego spisków, zbrodni, podwójnych agentów oraz nieustannej akcji.

Trzy sekundy

Tytuł: 3 sekundy
Autorzy: Anders Roslund, Börge Hellström
Cykl: Ewert Grens & Sven Sundkvist (tom 5)
Liczba stron: 560
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Albatros

 Trzy sekundy to już piąty tom z serii o dążącym do poznania prawdy policjancie Ewertc’ie Greens’ie. Na samym początku książki jesteśmy powoli wprowadzani w tematykę powieści. Pozytywnie zaskoczyło mnie miejsce rozgrywanej akcji. To nie tylko zimna Szwecja, Dania, ale część powieści toczy się w Polsce, w której rodzi się narkotykowa mafia pod przykrywką firmy ochroniarskiej.

Nie wiem jak Wy, ale ja lubię wczytywać się w książki z polskim wątkiem. Tym razem było nieco trudniej. Początek książki był dla mnie nie do przejścia. Próbowałam kilka razy, zmuszając się do przeczytania kolejnych rozdziałów. Jednak nie żałuję, ponieważ potem akcja się tak rozkręciła, że dosłownie nie mogłam się od niej oderwać i czytałam książkę gdzie tylko można. 

Jednym z głównych bohaterów jest policyjny inspektor Ewert Greens. Jego postać  jest fantastycznie nakreślona. Autorzy w moim odczuciu dokonali majstersztyku. Ewert, który cierpi po stracie ukochanej, wie, że jest zdany na siebie, nie może liczyć na pomoc swoich kolegów i zwierzchników.  Dzień po dniu odkrywa nowe fakty dotyczące niejakiego […]. 

Drugim bohaterem jest Piet Hoffman. Kim on tak naprawdę jest? Jaki ma związek z morderstwem w Sztokholmie z pierwszych stron książki? Co wiąże go z polskimi narkotykowymi bossami? Dlaczego trzy sekundy dzielą go od śmierci?

Nie mam zamiaru zdradzać Wam treści książki. Jeśli lubicie powieści sensacyjne, szwedzkie thrillery, to jest książka zdecydowanie dla Was. Na zachętę dodam, że historia ta doczekała się ekranizacji. W tym roku (2019) na ekrany kin wszedł film “Trzy sekundy” w reżyserii Andrea Di Stefano. Ktoś już widział?

Trzy minuty

Tytuł: 3 minuty
Autorzy: Anders Roslund, Börge Hellström
Cykl: Ewert Grens & Sven Sundkvist (tom 7)
Liczba stron: 512
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Albatros

Chapeaus bas. W tych słowach mogłaby zawrzeć się cała moja recenzja kolejnego tomu szwedzkich pisarzy Anders’a Roslund’a i Börge Hellström’a. Ponownie autorzy splatają losy ekscentrycznego policjanta Ewerta i tajemniczego Piet’a. 

Nie sposób się oderwać od tej powieści, gdzie fikcja miesza się z rzeczywistością odkrywając mroczne zakątki ludzkiej duszy, ambicji, kłamstw i żądzy władzy. A to wszystko w otoczeniu kolumbijskiej dżungli i mafii narkotykowej. 

Piet Hoffman stanie przed nie lada wyzwaniem, kiedy mafia narkotykowa odkryje kim naprawdę jest. Akcja goni akcję sypiąc pomysłami, zwrotami, konspiracją jak z rękawa. Zemsta nie ma żadnych granic i ograniczeń.Książka tak utrzymuje w napięciu, że kawa nie była potrzebna. To powieść, w której męstwo i odwaga może wydać się przerysowana, nierealna. Jednak można rzec, że są one kwintesencją głównego bohatera. Jednostki, która poświęca się, by innym zapewnić bezpieczeństwo.  Jeśli lubicie takie książki to jest to pozycja dla Was. Polecam ze szczerego serca.

Ja osobiście czekam z niecierpliwością na kolejną część “Trzy godziny”. 

Na końcu chciałabym zaznaczyć, że książki można czytać nie po kolei. Nic się nie stanie, jeśli najpierw traficie na “3 minuty”, a dopiero potem “3 sekundy”. Sama zresztą planuję wycieczkę do biblioteki po wcześniejsze pozycje tych szwedzkich autorów. 

Dziękuję Wydawnictwu Albatros za przekazanie egzemplarzy recenzenckich książek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close