Tajemnice XX wieku. Ludzie, sensacje, wydarzenia – Krzysztof Bochus

Tytuł: Tajemnice XX wieku. Ludzie, sensacje, wydarzenia
Autor: Krzysztof Bochus
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Kategoria: historia, sensacja
Liczba stron: 304
Data wydania: 2025-05-21
Zakładam, że skoro zajrzeliście tutaj, to pewnie choć trochę interesuje Was historia XX wieku. Doskonale się składa, bo przybywam do Was z informacją o premierze książki, która ostatnio pochłonęła moją uwagę. Jak już do niej usiadłam, to żal mi było ją odkładać.
Jest to propozycja Krzysztofa Bochusa Tajemnice XX wieku. Ludzie, sensacje, wydarzenia. Dla mnie, jako historyka zapatrzonego w XX wiek (a szczególnie w wątki dotyczące II wojny światowej), okazała się strzałem w dziesiątkę. A jak mi jeszcze redakcyjna koleżanka powiedziała, że książki tego autora czyta się jednym tchem, apetyt na lekturę miałam już bardzo rozbudzony. Dodatkowo podtytuł podsycił moją ciekawość. Cóż takiego się z niej dowiedziałam?
Czego możecie spodziewać się po książce Tajemnice XX wieku. Ludzie, sensacje, wydarzenia?
Autor na prawie 300 stronach zebrał sporo ciekawostek. Są tutaj kwestie takie jak np. porywanie odpowiednio wyglądających polskich dzieci do Rzeszy, celem wychowania ich na kształt idealnych Aryjczyków, czy przyjmowania przez żołnierzy Wehrmachtu tzw. pancernej (narkotykowej) czekolady. Sporo miejsca poświęcił zaginionym dziełom sztuki, tajemniczym transportom i miejscom takim jak na przykład jeden ze schronów Hitlera, które po dziś dzień rozbudzają ciekawość pasjonatów historii II wojny.
Żeby nie wymieniać bez sensu tego, co znajdziecie w środku, wrzucam zdjęcie spisu treści. Sami zobaczcie, jak szeroki przekrój tematów i ciekawostek się tu znalazł.
Abstrahując od tego, co znajdziecie w treści, muszę zaznaczyć, że autor podał ją w lekkiej formie. Czyta się ani za krótko, ani za długo, a na pewno konkretnie i zaskakująco. Moją szczególną uwagę przykuła historia Stalina, a szczególnie jego… zdjęcia. Po dwa razy im się przyglądałam, szukając podobieństw 🙂 To może nie był jakiś wielki szok, ale w historii ugruntował się wizerunek wąsatego, dumnego wodza i ojca narodu, a fotografie z przeszłości pokazały go w innym świetle. Nie to, żeby nie były wcześniej dostępne w internecie czy innych publikacjach, ale jednak bez konkretnego powodu ja nie szukam takich rzeczy. A tu proszę, nie prosiłam, a dostałam i skorzystałam.
Żałuję, że Tajemnice XX wieku. Ludzie, sensacje, wydarzenia nie są bardziej obszerne, bo czytałabym z radością. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, że jest tutaj sporo zdjęć, które ujmują nieco treści, ale przecież nie samym słowem człowiek żyje. Nie będę kłamać, że po tę książkę sięgnęłam tylko z ciekawości. Liczyły się też moje „ambicje”. Jestem nauczycielką, więc kiedy omawiam w klasie ósmej właśnie ten okres historii, bardzo lubię podrzucać uczniom różne ciekawostki. Zawsze to lepiej, gdy lekcję poszerzam o coś, czego dzieciaki nie znajdą w podręczniku. Omawiana przeze mnie książka Krzysztofa Bochusa nadaje się do tego celu bardzo dobrze.
Czy polecę książkę dalej?
Sądzę, że jeśli pojawi się inna historyczna propozycja autora podana w podobny sposób, to równie chętnie po nią sięgnę. W informacji od wydawnictwa pana Bochusa określono mianem pasjonata i wytrawnego znawcy historii II wojny światowej, z czym dyskutować nie będę, osobiście nie znam. Mogę jednak stwierdzić, że świetnie podaje nietuzinkową wiedzę i jest to naprawdę bardzo dobra robota w kontekście propagowania historii nie jako zbioru mało znaczących dla większości ludzi dat i faktów, ale takich ciekawostek, które mają szansę zagościć w świadomości Czytelnika na dłuższą chwilę. Z przyjemnością polecam Wam Tajemnice XX wieku. Ludzie, sensacje, wydarzenia, ponieważ najzwyczajniej w świecie warto wiedzieć więcej.
Recenzja powstała w ramach współpracy z Wydawnictwem Skarpa Warszawska