5 czerwca 2012

Tajemniczy kapelusz…

Tytuł: „Tajemniczy kapelusz i inne opowiadania”

Autor: Mariusz Niemycki

Wydawnictwo: Wydawnictwo Skrzat

Rok wydania: 2012

Format: 165 x 240 mm

Okładka: twarda

Ilość stron: 96

Kategoria wiekowa: 3+

Średnia cena: ok. 15 zł

 

To kolejna propozycja Wydawnictwa Skrzat o przygodach mądrego jeżyka Igiełki. Poszczególne jego przygody zostały zapisane w osobnych, nie za długich opowiadaniach. Jeżyk Igiełka jest krawcem, który jest niezwykle mądry i dobry, co przekłada się na treść książki, która nie tylko bawi ale też uczy.

Znajdziemy tu cztery historie. Pierwsza opowiada o tytułowym kapeluszu, który zgubił właściciela, a dzięki jeżykowi Igiełce znalazł miejsce na głowie sympatycznego stracha na wróble. Jednak poszukiwanie właściciela nie było łatwe, wiele zwierzątek próbowało sobie przywłaszczyć kapelusz mimo, że na nie nie pasował. Historia ta mówi nam, że nie można kłamać i zabierać komuś nie swoich rzeczy. Pokazuje jak niewiele trzeba aby sprawić komuś radość. Uczy uczciwości, dobroci i dzielenia się.

Druga to opowieść rodzinna, opowiadająca o więzach krwi, które czasem zostają nieco splątane. To opowieść o kukułczym jaju, a raczej o małej kukułeczce – Zuzulce i jej przybranych rodzicach – parze pliszek. Możemy z niej wynieść naukę, że nie ważne jest to skąd pochodzimy i kto jest naszymi biologicznymi rodzicami, a to kto nas kocha, dba, broni, wychowuje, troszczy się o nas i daje nam siebie w każdy kolejny dzień.

Trzecia bajka to również historia rodzinna. Tu poznajemy bratanka bohatera Igiełki, który niespodziewanie pojawia się w jego domu. Jeżyk bardzo stara się być jak najlepszym wujaszkiem, ale kosztuje go to dużo wysiłku. Opowiadanie to mówi o trudzie opiekowania się dziećmi, o poświęceniu i trosce jaką otaczamy nasz pociechy.

Ostatnia opowieść to „Wielki kłopot nietoperza”. Spotykamy tu nietoperza Eustachego, który bez namysłu i czytania podpisał dokument, który pozbawił go domu. Jego historia przestrzega nas przed łatwowiernością, zbytnią uległością oraz przed nadmiernym zaufaniem dla obcych. Jednakże zobaczymy też dobrą stronę opowiadania – na szczęście w kłopotach możemy znaleźć przyjaciela, który pomoże, wesprze dobrą radą i… znajdzie dach nad głową.

Każda z historii przedstawia przygody zwierzątek, które możemy odnieść od naszego życia. Są doskonałą nauką dla młodego człowieka, jak należy się zachować, jak być dobrym, uczą szacunku dla rodziców i drugiego człowieka.

Książka jest pięknie wydana. Ilustracje kolorowe, czcionka duża, momentami wprowadzono kolorowe litery akcentując wybrane fragmenty tekstu. A twarda oprawa kryje kredowy, błyszczący i wysokiej jakości papier, chociaż moim zdaniem mógłby on być nieco grubszy, ponieważ łatwo o uszkodzenie kartek.

Gorąco polecam tę książkę, przyniesie ona wiele radości czytelnikom tym małym i tym dużym.

Magdalena

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Skrzat za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close