22 września 2020

Tamta kobieta – Mary Kubica

Tytuł: Tamta kobieta
Autor: Mary Kubica
Wydawnictwo: Poradnia K
Oprawa: miękka
Liczba stron: 347

„Tamta kobieta” Mary Kubicy, zaintrygowała mnie swoim krótkim opisem widniejącym na okładce książki oraz przede wszystkim rekomendacjami. Jest to bowiem podobno najbardziej wyczekiwany kryminał roku, polecany przez liczne zagraniczne magazyny, bestseller New York Timesa, no i w przygotowaniu rzekomo jest również film na Netflixie.

Niecierpliwie więc wyczekiwałam książki, licząc na co najmniej dobrą lekturę i powiem Wam, że się nie zawiodłam. Co prawda, miałam moment zwątpienia, kiedy to pomyślałam, że chyba ciut za dużo jest wstępu wprowadzającego do całej treści, w którym nic szczególnego się nie dzieje. Szybko też pomyślałam, że odkryłam już, kto stoi za zbrodnią, przez co (na chwilę) poczułam małe rozczarowanie, no bo jak można, tak szybko rozwikłać zagadkę?!

Ale ale! Jakże się myliłam! Wcale nie miałam racji, dałam się tylko zmanipulować autorce – ku mej uciesze 😉 – która tak stworzyła tę historię oraz występujące w niej postaci, że wraz z kolejnymi stronami i pojawiającymi się nowymi faktami, podejrzenia i oskarżenia padały na kolejne osoby.

Dzięki czemu nie mogłam ani na chwilę odsapnąć, ciągle towarzyszył mi dreszczyk emocji oraz ogromna ciekawość – o co chodzi i co tak naprawdę się wydarzyło? Książkę więc czytałam z zapartym tchem, nie chcąc jej odkładać i przerywać, a gdy w końcu dobrnęłam do sedna sprawy, doznałam niemałego szoku, bo takiego obrotu zupełnie się nie spodziewałam.

Tamta kobieta” wywarła na mnie duże wrażenie, chętnie obejrzałabym ekranizację tej powieści, myślę że film mógłby stać się jednym z ciekawszych thrillerów psychologicznych. Opowieść zawarta w książce kojarzy mi się z filmem „Siła strachu”, w którym główną rolę zagrał Robert De Niro – wykreowana przez niego postać oraz fabuła filmu była dla mnie bardzo zaskakująca, zupełnie jak książka Mary Kubicy.  

A o co chodzi, tak po krótce?

Sadie i Will po rodzinnych przejściach przeprowadzają się wraz ze swoimi dwoma synami z Chicago do niewielkiego miasteczka w Maine, w którym mają nadzieję zaznać spokoju i odbudować zniszczone relacje. Początek nie będzie łatwy ponieważ muszą odnaleźć się w nowym miejscu i społeczeństwie, a na dodatek zaopiekować się nastoletnią córką siostry Willa, Imogen, która po samobójstwie matki została sierotą.

Nawiasem mówiąc, matka Imogen powiesiła się na strychu, gdzie znalazła ją ów dziewczyna (wiszącą na sznurze) i gdzie mają teraz zamieszkać Sadie i Will. Przyznacie sami, że to dość przygnębiająca wizja. A jeśli niedługo w sąsiedztwie dojdzie do morderstwa, perspektywa mieszkania w takim miejscu staje się wyjątkowo przerażająca. Wszak wśród niewielkiej społeczności krąży zabójca. Podejrzenia padają na nowoprzybyłych. Z kolei Sadie uważa, że to Imogen skrywa w sobie straszną tajemnicę.

Jej obawy i lęki rosną, gdy dostaje pogróżki, a w domu znajduje przerażające rysunki poćwiartowanego ciała, zakrwawiony ręcznik i łańcuszek z inicjałami zamordowanej sąsiadki. Czyżby morderca mieszkał razem z nią pod jednym dachem? A może czai się tuż obok, w opuszczonym domu?

Sadie mocno przejęta całą sytuacją zaczyna zgłębiać tajemnice śmierci sąsiadki i dziwnego zachowania Imogen. Na własną rękę prowadzi małe śledztwo, nie przejmując się tym, iż sama jest w centrum zainteresowania policjanta, Berga.

To, co niedługo odkryje, wstrząśnie nią dogłębnie (a wraz z nią również czytelnikiem). Jaka będzie cena prawdy?

Polecam Wam gorąco tę książkę. Założę się, że przeżyjecie taki sam szok, jak ja, gdy odkryjecie to, co przygotowała dla nas autorka 😉

 

Dziękuję wydawnictwu Poradnia K za przekazanie recenzenckiego egzemplarza książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close