14 listopada 2012

Techniki samorozwoju, czyli jak lepiej zapamiętywać i uczyć się szybciej – Natalia Minge i Krzysztof Minge

Tytuł:  „Techniki samorozwoju, czyli jak lepiej zapamiętywać i uczyć się szybciej”
Autor: Natalia Minge, Krzysztof Minge
Wydawnictwo: Edgard
Seria: Samo Sedno
Rok wydania: 2012
Format: 21 x 15 cm
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron:  232
Cena sugerowana: ok. 34,90 zł

Poradniki mają swoich wiernych fanów oraz żarliwych przeciwników. Ja zaliczam się do grona jednych i drugich – jestem wielbicielem dobrych poradników (moje uwielbienie jest więc mocno ograniczone) oraz zagorzałym pogromcą lania wody pod przykrywką dobrych rad. Dziś z największą przyjemnością mogę wcielić się w skórę pochlebcy za sprawą jednej z nowości Wydawnictwa Edgard!

Mnemotechniki, „kreatywne myślenie”, „szybkie czytanie”, koncentracja – dla większości z nas brzmi to jak czarna magia. Jednak, jeżeli chcecie wykorzystywać swój potencjał w 100% , warto oswoić właśnie takie „dziwolągi”. Z pomocą przyjdzie Wam najnowsza publikacja autorstwa Natalii i Krzysztofa Minge – psychologów czynnie nauczających tajników szybkiego i skutecznego zapamiętywania i poszerzania własnych umysłowych możliwości.

Poradnik – już tradycyjnie, gdy mam do czynienia z serią Samo Sedno – ujął mnie swoją organizacją. Wszystko jest tu uporządkowane, przemyślane i na swoim miejscu. Poruszanie się po kolejnych tematach jest bezbolesne zarówno dla fachowca, jak i dla laika tematu.

Dobrze usystematyzowana treść, bogata w ramki i wyróżnienia pozwala na łatwe odnajdywanie pożądanej treści (również „na wyrywki”).  Brak tu przypadkowości, przedstawione tematy w dobrym tempie prowadzą czytelnika. Zgodnie ze wszystkimi założeniami skutecznego zdobywania wiedzy, czytelnik ma czas na oddech oraz na podsumowanie czy uporządkowanie nowych wiadomości.

Książka została podzielona na V części, a każda z nich prezentuje szczegółowo konkretne zagadnienia.

Część pierwsza: Selekcjonowanie informacji i ustalanie priorytetów.

Żeby jak najlepiej wykorzystać swój umysłowy potencjał należy zacząć pracę u podstaw. W tej części dowiecie się m.in.:

– Jak opanować „przeszkadzacze” i skutecznie skupić swoją uwagę – czyli organizacja czasu i przestrzeni jako klucz do sukcesu. „Zadania” do wykonania pomogą ustalić czy jesteś niewolnikiem plotek internetowych lub czy zbyt często tracisz czas na sprawdzanie poczty e-mail, wszystko w prosty oczywisty sposób

– Czym są i jak działają mapy myśli – czyli jak w prosty sposób opanować wiele informacji.

– Jak zorganizować sobie naukę – czyli co sprzyja, a co przeszkadza w nauce; czy kawa jest pomocnikiem oraz w jakich warunkach i czasie najlepiej przyswoisz wiedzę. Dzięki proponowanym ćwiczeniom określisz  jaka pora dnia jest dla Ciebie najlepszym momentem do pracy czy nauki. Dowiesz się również jak skutecznie powtarzać wiadomości.

Część druga: Uwaga! Skoncentruj się!

W tej części książki autorzy skupili się na koncentracji uwagi. Gdy jesteśmy wypoczęci, a  otoczenie jest wolne do hałasu dużo łatwiej się skupimy. Jednak to nie wszystko. Poszczególne rozdziały doskonale weryfikują potoczną wiedzę i przekonania o podzielności uwagi. Dowiecie się jak uspokoić gonitwę myśli, panować nad swoją uwagą, jak ćwiczyć  koncentrację. Każdy z tematów zawiera przyjemne ćwiczenia – „Codzienny trening koncentracji”.

Część trzecia: czytaj szybko, lecz skutecznie!

Trudna umiejętność szybkiego czytania została obnażona! W przystępny sposób , dostosowany dla polskiego czytelnika. Kolejne rozdziały za pomocą ćwiczeń i informacji przybliżają ową technikę. W pierwszej kolejności ocenimy jak szybko czytamy w sposób tradycyjny, następnie dowiemy się jak można czytać. Różne techniki czytania pomogą nam poskromić tekst i uporządkować czy wyłowić najważniejsze informacje. Ostatnim etapem jest ćwiczenie i jeszcze raz ćwiczenie – w asyście poradnika zmierzycie się z tekstem, by czytać szybciej i ze zrozumieniem.

Część czwarta: 16 skutecznych technik uczenia się:

W przyjemny sposób zostaniemy poprowadzeni po „sposobach” poprawiających proces nauki. Część czwarta bogata jest w różne „triki” przyspieszające zapamiętywanie – czyli mnemotechniki. Nauczycie się wspomagać swoją pamięć obrazem, wyobraźnią, rymami czy za pomocą skojarzeń – technik oczywiście jest bardzo wiele, dzięki poradnikowi z pewnością znajdziecie „swoją”.

Część piąta: Techniki i ćwiczenia wspierające kreatywność:

Czyli domowy trening twórczości! To wspaniała technika poszerzania granic swojego umysłu. W bardzo przyjemny, przypominający zabawę sposób będziecie mogli wspólnie z autorami poćwiczyć własną kreatywność. Taka forma, z pozoru rozluźniająca, jest dobrym sposobem na znalezienie nieoczekiwanych pomysłów czy rozwiązań. Popuszczenie wodzy fantazji doskonale pomoże Wam w twórczym rozwiązywaniu problemów oraz odnajdywanie się w sytuacjach zaskakujących czy nieszablonowych. Prezentowane przykłady oraz ćwiczenia wręcz prowokują do myślenia – jednak nie jest to ciężka praca okraszona stresem, a czysta przyjemność i zabawa myślą.

„Techniki samorozwoju…” to poradnik w doskonałym wydaniu! Poradnik w pełnym znaczeniu tego słowa – czyli gotowy do użycia! Idealny do „połknięcia” i jeszcze lepszy do delektowania się małymi kęsami lektury.

Serdecznie polecam Wam książkę stworzoną z myślą o jej czytelnikach, bogatą w treści i przystępną dla każdego. A jeszcze mocniej zachęcam Was do spróbowania sił w pracy nad swoim umysłem, efekty są zaskakujące!

Hanna

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Edgard za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close