14 listopada 2012

Techniki samorozwoju, czyli jak lepiej zapamiętywać i uczyć się szybciej – Natalia Minge i Krzysztof Minge

Tytuł:  „Techniki samorozwoju, czyli jak lepiej zapamiętywać i uczyć się szybciej”
Autor: Natalia Minge, Krzysztof Minge
Wydawnictwo: Edgard
Seria: Samo Sedno
Rok wydania: 2012
Format: 21 x 15 cm
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron:  232
Cena sugerowana: ok. 34,90 zł

Poradniki mają swoich wiernych fanów oraz żarliwych przeciwników. Ja zaliczam się do grona jednych i drugich – jestem wielbicielem dobrych poradników (moje uwielbienie jest więc mocno ograniczone) oraz zagorzałym pogromcą lania wody pod przykrywką dobrych rad. Dziś z największą przyjemnością mogę wcielić się w skórę pochlebcy za sprawą jednej z nowości Wydawnictwa Edgard!

Mnemotechniki, „kreatywne myślenie”, „szybkie czytanie”, koncentracja – dla większości z nas brzmi to jak czarna magia. Jednak, jeżeli chcecie wykorzystywać swój potencjał w 100% , warto oswoić właśnie takie „dziwolągi”. Z pomocą przyjdzie Wam najnowsza publikacja autorstwa Natalii i Krzysztofa Minge – psychologów czynnie nauczających tajników szybkiego i skutecznego zapamiętywania i poszerzania własnych umysłowych możliwości.

Poradnik – już tradycyjnie, gdy mam do czynienia z serią Samo Sedno – ujął mnie swoją organizacją. Wszystko jest tu uporządkowane, przemyślane i na swoim miejscu. Poruszanie się po kolejnych tematach jest bezbolesne zarówno dla fachowca, jak i dla laika tematu.

Dobrze usystematyzowana treść, bogata w ramki i wyróżnienia pozwala na łatwe odnajdywanie pożądanej treści (również „na wyrywki”).  Brak tu przypadkowości, przedstawione tematy w dobrym tempie prowadzą czytelnika. Zgodnie ze wszystkimi założeniami skutecznego zdobywania wiedzy, czytelnik ma czas na oddech oraz na podsumowanie czy uporządkowanie nowych wiadomości.

Książka została podzielona na V części, a każda z nich prezentuje szczegółowo konkretne zagadnienia.

Część pierwsza: Selekcjonowanie informacji i ustalanie priorytetów.

Żeby jak najlepiej wykorzystać swój umysłowy potencjał należy zacząć pracę u podstaw. W tej części dowiecie się m.in.:

– Jak opanować „przeszkadzacze” i skutecznie skupić swoją uwagę – czyli organizacja czasu i przestrzeni jako klucz do sukcesu. „Zadania” do wykonania pomogą ustalić czy jesteś niewolnikiem plotek internetowych lub czy zbyt często tracisz czas na sprawdzanie poczty e-mail, wszystko w prosty oczywisty sposób

– Czym są i jak działają mapy myśli – czyli jak w prosty sposób opanować wiele informacji.

– Jak zorganizować sobie naukę – czyli co sprzyja, a co przeszkadza w nauce; czy kawa jest pomocnikiem oraz w jakich warunkach i czasie najlepiej przyswoisz wiedzę. Dzięki proponowanym ćwiczeniom określisz  jaka pora dnia jest dla Ciebie najlepszym momentem do pracy czy nauki. Dowiesz się również jak skutecznie powtarzać wiadomości.

Część druga: Uwaga! Skoncentruj się!

W tej części książki autorzy skupili się na koncentracji uwagi. Gdy jesteśmy wypoczęci, a  otoczenie jest wolne do hałasu dużo łatwiej się skupimy. Jednak to nie wszystko. Poszczególne rozdziały doskonale weryfikują potoczną wiedzę i przekonania o podzielności uwagi. Dowiecie się jak uspokoić gonitwę myśli, panować nad swoją uwagą, jak ćwiczyć  koncentrację. Każdy z tematów zawiera przyjemne ćwiczenia – „Codzienny trening koncentracji”.

Część trzecia: czytaj szybko, lecz skutecznie!

Trudna umiejętność szybkiego czytania została obnażona! W przystępny sposób , dostosowany dla polskiego czytelnika. Kolejne rozdziały za pomocą ćwiczeń i informacji przybliżają ową technikę. W pierwszej kolejności ocenimy jak szybko czytamy w sposób tradycyjny, następnie dowiemy się jak można czytać. Różne techniki czytania pomogą nam poskromić tekst i uporządkować czy wyłowić najważniejsze informacje. Ostatnim etapem jest ćwiczenie i jeszcze raz ćwiczenie – w asyście poradnika zmierzycie się z tekstem, by czytać szybciej i ze zrozumieniem.

Część czwarta: 16 skutecznych technik uczenia się:

W przyjemny sposób zostaniemy poprowadzeni po „sposobach” poprawiających proces nauki. Część czwarta bogata jest w różne „triki” przyspieszające zapamiętywanie – czyli mnemotechniki. Nauczycie się wspomagać swoją pamięć obrazem, wyobraźnią, rymami czy za pomocą skojarzeń – technik oczywiście jest bardzo wiele, dzięki poradnikowi z pewnością znajdziecie „swoją”.

Część piąta: Techniki i ćwiczenia wspierające kreatywność:

Czyli domowy trening twórczości! To wspaniała technika poszerzania granic swojego umysłu. W bardzo przyjemny, przypominający zabawę sposób będziecie mogli wspólnie z autorami poćwiczyć własną kreatywność. Taka forma, z pozoru rozluźniająca, jest dobrym sposobem na znalezienie nieoczekiwanych pomysłów czy rozwiązań. Popuszczenie wodzy fantazji doskonale pomoże Wam w twórczym rozwiązywaniu problemów oraz odnajdywanie się w sytuacjach zaskakujących czy nieszablonowych. Prezentowane przykłady oraz ćwiczenia wręcz prowokują do myślenia – jednak nie jest to ciężka praca okraszona stresem, a czysta przyjemność i zabawa myślą.

„Techniki samorozwoju…” to poradnik w doskonałym wydaniu! Poradnik w pełnym znaczeniu tego słowa – czyli gotowy do użycia! Idealny do „połknięcia” i jeszcze lepszy do delektowania się małymi kęsami lektury.

Serdecznie polecam Wam książkę stworzoną z myślą o jej czytelnikach, bogatą w treści i przystępną dla każdego. A jeszcze mocniej zachęcam Was do spróbowania sił w pracy nad swoim umysłem, efekty są zaskakujące!

Hanna

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Edgard za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close