22 lipca 2020

Tru. Love story – Barbara Kosmowska

Tytuł: Tru. Love story
Autor: Barbara Kosmowska
Ilustracje: Emilia Dziubak
Wydawnictwo: Media Rodzina
Oprawa: twarda
Liczba stron: 87

Zajączek Tru mieszka wraz z mamą, siostrą i bratem w lesie, w Koniczynach Dolnych. Jest mądrym i uzdolnionym technicznie szarakiem, pochodzącym z rodziny Emigrantów. Uwielbia majsterkować w swoim małym warsztaciku i tworzyć rzeczy, które mogą ulepszyć zajęczy świat. Gdy jednak za swe wynalazki został uhonorowany stypendium, nieco oszalał ze szczęścia i zamknął swój składzik na cztery spusty.

Zamiast tworzyć i żyć nadal skromnie (jak był wychowywany), zaczął udzielać wywiadów, przyjmował zaproszenia do różnych sesji zdjęciowych, telewizji i reklamował co popadnie. Nie podobało się to jego mamie, Zajęczej Wardze, ani nauczycielowi, panu Złotej Łapie, no i Słodkiej Dzidzi, przy której szybciej biło mu serce.

Trzeba więc było małym zajączkiem nieco potrząsnąć, przypomnieć mu, że nie tędy droga, że miał ratować las, a nie dołączać do bandy próżniaków. Na szczęście Tru w porę zrozumiał swój błąd, wrócił na właściwe tory i z westchnieniem ponownie otworzył swój warsztat.

Jednak, jak to się mówi, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, ponieważ to, czego doświadczył Tru, natchnęło go wynalazczą myślą i postanowił stworzyć coś, co przyda się innym zającom.

W ten oto sposób zajączek stworzył z pokrzyw „Obieraczkę Do Marchewek A Zwłaszcza Cebuli”, ze starego roweru siostry „Zbijak Zajęczego Zaniedbania”, a z osikowych kijków wykreował unikatowe kalosze, które nazwał „Luksusowymi Omijaczami Kaluż”. Pomysłów w głowie miał całkiem sporo, dzielnie nad nimi pracował i co rusz dzielił się nowymi wynalazkami z innymi, ułatwiając im tym samym leśne życie.  

Historia Tru to niezwykle ciepła, mądra i pełna humoru opowieść o przedsiębiorczym zajączku, od którego można się wiele nauczyć. Jego doświadczenia, rozmowy  z mamą i nauczycielem, dają wiele do myślenia, nie tylko młodym czytelnikom, ale też dorosłym. I to w tej książce jest wspaniałe.

Barbara Kosmowska bez skrępowania i z dużą lekkością porusza różne trudne tematy, które dotyczą nie tylko lasu i świata zwierząt, ale też ludzi. Opowieść tę śmiało można przełożyć na naszą codzienność, prawi ona bowiem o samotnym wychowywaniu dzieci, biedzie, o różnych klasach społecznych, emigracji, o tym co, w życiu jest ważne, a także o miłości i potrzebie bycia kochanym, lubianym oraz akceptowanym.

Historia ta nie dość, że została pięknie opowiedziana, zawiera jasny i piękny przekaz, to jeszcze jest ozdobiona cudownymi rysunkami, mojej ulubionej ilustratorki, Emilii Dziubak. Całość stanowi niezwykle piękną i mądrą książkę, która powinna znaleźć się na półce każdego dzieciaka.

Warto tutaj wspomnieć, że „Tru. Love storywydawnictwa Media Rodzina to drugi tom przygód małego zajączka. Poprzednia część zatytułowana po prostu „Tru” w 2016 roku została uznana za najlepszą książkę dziecięcą w konkursie Przecinek i Kropka.

Nadmienię jeszcze, że jeśli ktoś nie czytał pierwszego tomu i chce zacząć od drugiego, nie będzie miał problemów z połapaniem się, ponieważ tytułowy bohater, który jest zresztą narratorem, opowiada swoją historię tak, aby każdy mógł ją w pełni zrozumieć, przypominając wtedy kiedy trzeba, wydarzenia z pierwszej części.

Z czystym sumieniem POLECAM tę książkę, dla dzieci w każdym wieku – małych i dużych – a także dla samych dorosłych. To naprawdę mądra, ciepła i pokrzepiająca historia.


Serdecznie dziękuję wydawnictwu Media Rodzina za przekazanie recenzenckiego egzemplarza książki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close