25 lipca 2021

Twoja misja. Mars – Philippe Nessmann

Tytuł: Twoja misja. Mars
Autor: Philippe Nessmann
Liczba stron: 132
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2021
Wydawnictwo: Mamania 

Twoja misja. Mars to jedna z tych książek, w których nie znajdziecie spisu treści, numerów stron, tytułów rozdziałów, ani bibliografii przypisywanej książkom naukowym. To, co w niej jednak znajdziecie, to instrukcja obsługi, krótkie wprowadzenie, 91 paragrafów oraz jednostronicowy słowniczek. 

To jedna z pierwszych książek Wydawnictwa Mamania, która zapoczątkowała serię unikalnych przygodowych książek paragrafowych, w których czytelnik decyduje, co się wydarzy i jak potoczą się losy bohaterów. Te książki uczą i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. 

Zanim jednak opowiem o tym, jak odbywa się proces uczenia, kilka słów o podręcznikach programowanych. Idea takich książek nie jest nowa. W Polsce idea tego typu książek została rozpowszechniona przez Czesława Kupisiewicza. Przedstawił dwa rodzaje tego typu pozycji oraz opracował własny autorski. 

Pierwszym z nich jest podręcznik programowany w strukturze liniowej. Tego typu publikacja wymaga czytania książki od deski do deski. Na każdej kolejnej stronie, znajduje się instrukcja, zadanie do wykonania, instrukcja i szereg odpowiedzi. Poprawność otrzymanych odpowiedzi można sprawdzić z danymi podanymi na końcu książki. W podobny sposób opracowywane są książki, np. do matematyki.  

Drugim jest podręcznik programowany w strukturze rozgałęzionej. Jego struktura jest bardziej rozbudowana od poprzedniego. Każda odpowiedź w jest programie swoistym odnośnikiem dla zadania znajdującego się w innym miejscu książki.

Książka Twoja misja. Mars przypomina taki podręcznik rozgałęziony. Autorzy takich książek podejmują się nauczenia czytelnika konkretnej umiejętności, muszą konstruować zadania z uwzględnieniem najniższego poziomu wiedzy w danej kategorii.  

Twoja misja. Mars

Twoja misja. Mars

W przypadku tej pozycji autor bierze sobie na cel nauczenia lub uświadomienie młodych czytelników trudów związanych z zorganizowaniem misji załogowej na Marsa. Jako główny bohater stajemy się jednym z członków załogi misji mającej wylądować na Marsie. W trakcie lotu, lądowania musimy podjąć natychmiastowe decyzje. Czy podejmiemy właściwe decyzje, aby ta misja badawcza zakończyła się prawdziwym sukcesem? Czy nasza wiedza jest wystarczająca?

Poniżej fragment z książki, ciekawa jestem jakiej odpowiedzi byście udzielili. 

Paragraf 47

Odciąć obwód elektryczny, który zajął się ogniem? Ale który to? Rzucasz się do komputera pokładowego w poszukiwaniu odpowiedzi. Informuje cię on o kilku problemach, szczególnie po stronie układu sterowania łazikiem. Możesz odciąć dostęp energii elektrycznej do tych obwodów, ale to nic nie da: ogień już płonie i to go nie ugasi … . Nie, trzeba znaleźć inne rozwiązanie, by ugasić pożar. I to szybko!

Jeśli rzucasz się do gaśnicy, idź pod 90.
Jeśli decydujecie się założyć skafandry, weźcie je spod 15.

Książka Twoja misja. Mars jest wydana w formacie zeszytowym, przez co jest bardzo poręczna i można zabrać ją wszędzie. Jest napisana (przetłumaczona) w przystępny sposób, czyta się miło i przyjemnie. Książka warta uwagi. 

Na zakończenie dodam, że zanim moje dzieci (7 i 10 lat) wylądowały na Marsie, zdążyły dwa razy zginąć. =D

Dziękuję Wydawnictwu Mamania za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close