3 maja 2020

U schyłku dnia – Claire North

Tytuł: U schyłku dnia
Autor: Claire North
Liczba stron:440
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2020
Wydawnictwo: Świat Książki

Pierwszy raz miałam styczność z piórem Claire North, zachwalanej pisarki młodego pokolenia, która sławę zdobyła dzięki takim powieściom, jak: Pierwszych piętnaście żywotów Harry‘ego Augusta, czy Dotyk. Jej najnowsza powieść U schyłku dnia została nominowana do nagrody pisarza młodego pokolenia “Sunday Times”.

Te rekomendacje skłoniły mnie i niejako zachęciły, by sięgnąć po jej ostatnie dzieło U schyłku dnia. Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się takiej książki. Styl zastosowany przez autorkę jest dla mnie osobiście za chaotyczny. Urwane fragmenty rozmów, skakanie pomiędzy wątkami, nakładające się głosy i długie wprowadzenie sprawiło, że wielokrotnie poczułam się wybita z rytmu. Jednak ta zabawa w kotka i myszkę z czytelnikiem ma swoje drugie dno, a jest nim postrzeganie i mówienie na temat śmierci.

O czym zatem jest powieść? W największym skrócie o Charliem i śmierci. Główny bohater, Charlie, dostaje bardzo nietypową pracę, gdyż zostaje Zwiastunem Śmierci, a jego pracodawcą nie jest nikt inny, jak sama Śmierć.

Charlie, Zwiastun Śmierci to niepozorny chłopak z sąsiedztwa. Nie wyróżnia się, a przez częste podróże trudno mu utrzymać stały związek. Zadania do wykonania dostaje mailem. Czasem z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, lecz zdarza się także z godziny na godzinę. Można rzec, że żyje na walizkach. Wizyta Charliego nie wiąże się z definitywną śmiercią odwiedzanej osoby, czasem przybywa tylko, jako ostrzeżenie.

Piękne i urzekające w tej książce jest to, w jaki sposób jest traktowana osoba, u schyłku jej życia. Dla wielu osób jest to temat tabu, niechętnie myślimy o tym, co się stanie, kiedy umrzemy, czy w jaki sposób. Liczymy, że tak szybko nie odejdziemy z tego świata. Charlie, nasz Zwiastun Śmierci, kiedy odwiedza wyznaczoną mu osobę, przynosi zawsze jakiś prezent, który dla tej właśnie osoby jest czymś bardzo wyjątkowym. To może być dobra whisky, herbata, czy zestaw narzędzi. Śmierci zależy na tym, aby w szczególny sposób docenić te osoby, podkreślić ich znaczenie, tym kim byli i kim są.

Dziękuję Wydawnictwu Świat Książki za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close