30 maja 2012

Ukojenie

Tytuł:  „Ukojenie”

Autor: Maggie Stiefvater

Wydawnictwo: Wilga

Rok wydania: 2012

Format: 130 x 200 mm

Okładka: miękka

Ilość stron:  518

Przedział wiekowy: 12+

Sugerowana cena: ok. 35 zł

 

Zacznę od tego, iż tematyka wilków, wampirów czy innych stworów nie należy do moich ulubionych. I z racji mojego uprzedzenia nie nabyłabym książki Ukojenie Maggie Stiefvater.  Jakże wielki byłby to błąd z mojej strony!!! Na szczęście książka ta trafiła w moje ręce dzięki uprzejmości Wydawnictwa Wilga. Za co bardzo dziękuję!!

Książka zaciekawiła mnie już od samego wstępu, w  trakcie czytania którego miałam ciarki na plecach. Opisy przemykania się przez leśne połacie są bardzo realistycznie przedstawione. Niemalże możemy wczuć się w rolę wilka, skradać się przez mrok, czuć ocierające się liście i pękające pod naporem łap gałęzie, zdradzające naszą pozycję.

Książki tej się nie czyta, ją się pochłania, a ona pochłania nas! Odchodzimy z nią od realnego świata, pogrążamy się w jej treść, i mimo, że ciałem jesteśmy tutaj, to nasze myśli krążą wokół miasteczka Mercy Falls i jego dziwnych przemian. To właśnie tu zaczęły się tajemnicze sytuacje, w których możemy znaleźć miłość, śmierć, wierność, pożegnanie, trudne wybory i … wilki.

Poznajemy Sama i Grace – głównych bohaterów. Obserwujemy ich niegasnące uczucie, ich wzloty i upadki oraz walkę o siebie nawzajem. Historia ich miłości nie kończy się happy end`em. A tytułowe “Ukojenie” nie wiem kogo bardziej dotyczy – czytelnika czy bohaterów. Ocenę pozostawiam Wam.

Każdy rozdział nosi tytuł poszczególnych bohaterów i opisuje jego sytuację, odczucia, emocje. Wszystkie są napisane bardzo przystępnym językiem, czyta się szybko, wartka akcja i niespodziewane zwroty sytuacji nie pozwalają się nudzić.

Ponieważ ostatnia część trylogii z miasteczka Mercy Falls, była moją pierwszą, bardzo ważne było dla mnie, sprytne przemycenie niektórych faktów z poprzednich części. Dzięki temu choć cząstkowo mogłam mieć szerszy obraz przygód, jakie do tej pory spotkały głównych bohaterów. I łatwiej było mi zrozumieć kolejne sytuacje i podejmowane przez nich decyzje.

Książkę gorąco polecam młodzieży, gdyż główni bohaterowie są młodzi, poznają świat, napotykają na swojej drodze różne przeciwności losu i przeżywają całą gamę emocji. Szczególnie chodzi mi tu o sferę uczuć, jak wiadomo nastolatkowie dopiero zaczynają poznawać tego typu uniesienia. A Sam i Grace stanowią doskonały przykład, a nawet wzór, który młodzi ludzie mogą naśladować.

Mam nadzieję, że uda mi się jak najszybciej zdobyć pozostałe części tejże trylogii. Gorąco polecam tę pozycję książkową, która jak widać może przełamać uprzedzenia i bez reszty pochłonąć czytelnika.

Magdalena 

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Wilga za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close