6 lutego 2020

Vege słodkie na co dzień i od święta – Natalia Krupska

Tytuł : Vege słodkie na co dzień i od święta
Autor: Natalia Krupska
Wydawca: Wydawnictwo Pascal
Kategoria: książki kulinarne
Liczba stron: 272
Oprawa: miękka

Nie jestem weganką, nawet do wegetarianki mi daleko, ale gdy tylko zobaczyłam Vege słodkie na co dzień i od święta, wiedziałam, że ta książka z przepisami na różnej maści słodkości musi do mnie trafić. 

Jestem wielką fanką krzątania się po kuchni, ponoć całkiem przyzwoicie gotuję, a i ostatnio pieczenia się nie boję, wskakując na kolejne poziomy kulinarnych umiejętności. Jedyne, co mnie może w kuchni zaskoczyć, to raczej niedostatek jakiegoś produktu, typu masło czy jajka lub mąka. Ale wraz z Vege słodkie odkryłam dziesiątki przepisów, które wcale ich nie potrzebują, zastępując laktozę i gluten czymś innym. I mimo że nie mam żadnej nietolerancji na różne substancje znajdujące się w pożywieniu, z radością weszłam w świat roślinnych zamienników dla wielu tradycyjnych produktów.  Vege słodkie to przewodnik nie tylko dla wege i  eko zapaleńców, ale skorzystają z niego miłośnicy słodkości, którzy po prostu chcą spróbować do czegoś innego, równie dobrego, jak tradycyjna kuchnia.  

vege słodkie

Jest tu wiele pomysłów na wykorzystanie warzyw (fasoli, marchwi, buraków), suszonych owoców, mlek roślinnych (owsiane, migdałowe i kilka innych – możecie zrobić je sami!), orzechów oraz mąk, które jeszcze nie w każdej kuchni znalazły choć raz zastosowanie (mąka orkiszowa, z ciecierzycy, kasztanów, kokosowa, i jeszcze inne). Niezwykle podoba mi się to, że proste produkty, które na pierwszy rzut oka niewiele mają wspólnego ze słodyczami, mogą stanowić podstawę alternatywnych słodkości. Mimo iż jestem miłośniczką zwykłych wypieków, doceniam proponowane w  Vege słodkie ich zmodyfikowane wersje.

vege słodkie

Są mniej kaloryczne i zdrowsze, bo warzywa czy proponowane mąki mają wiele cennych wartości odżywczych. Autorka zadbała także o to, by umieścić przeliczniki poszczególnych produktów z gramów na szklanki, co wybitnie ułatwia przyrządzanie potrawy, szczególnie gdy pod ręką nie ma wagi kuchennej.

Co znajdziecie w  Vege słodkie na co dzień i od święta?

Och, znajdziecie tu chyba wszystko, co potrzebne jest do celebrowania chwili szczęścia przy kawie, herbacie i słodkim co nieco.

vege słodkie

vege słodkie

Jeśli chcecie urozmaicić to, co już potraficie lub wprowadzić zupełnie nową filozofię do dotychczasowych działań, ta książka jest właśnie dla Was. Proste przepisy gwarantują  wspaniałe efekty. Już samo oglądanie zdjęć zamieszczonych w książce skutkuje napływem śliny i burczeniem w brzuchu. Ale nie można się temu dziwić –  Vege słodkie wyjątkowo pobudza apetyt i wyobraźnię.   

Dziękuję Wydawnictwu Pascal za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close