15 lipca 2013

W aeroplanie – Julian Tuwim

Tytuł: W aeroplanie
Autor: Julian Tuwim
Ilustrator: Ada Bystrzycka
Wydanie: I
Format: 12cm x 13cm
Oprawa: całokartonowa
Stron: 22
Sugerowana cena:  15 PLN

Wybór książek dla najmłodszych  jest ogromny – od bajek, których bohaterów maluchy dobrze znają z telewizji, do klasyki autorów dla dzieci. Po te ostatnie ze szczególnym sentymentem sięgnie rodzic, a ja tym razem miałam przyjemność odświeżyć dorobek literacki Juliana Tuwima. Trochę zapomniany przeze mnie, zaszczycił nareszcie półkę z książkami mojego dziecka.

“W aeroplanie” spotykamy się z sympatyczną babcią i kurką, przeżywając niesamowitą i chwilami niebezpieczną przygodę z samolotem. Mimo pewnych turbulencji ostatecznie kończy się szczęśliwie dla naszych bohaterek. Oczywiście nie zamierzam zdradzać całości, szkoda odbierać przyjemność opowiadania przygody tym, którzy jeszcze jej nie poznali.

Ten znany wiersz został okraszony ilustracjami Ady Bystrzyckiej. Obrazy przykuwają uwagę czytelnika swoją oryginalnością– czytając wiersz Bartkowi i omawiając rysunki, czułam się troszkę jak w teatrze, bo takie skojarzenia nasuwają mi “pacynkowe” postaci. Ta grafika zdecydowanie wyróżnia się na tle innych książek dla dzieci, wyjątkowo pozytywnie i estetycznie, bez bombardowania dzieci  nadmiarem wyrazistych barw i rysunków. Fantastyczny pomysł na ożywienie bohaterek.

Twarda oprawa i kartonowe wnętrze zdecydowanie oprą się działalności najmłodszych, więc i sama książeczka zagości w  dziecięcej biblioteczce na dłużej. Długość wiersza jak to u mistrza Tuwima – nie za krótko – aby zająć uwagę – i nie za długo – aby nie zanudzić.

Zachęcam serdecznie do sięgnięcia po książkę  “W aeroplanie” jako lekturę z kanonu klasyki wierszy dla dzieci, niech będzie to miła odskocznia od nadmiaru animowanych postaci, z którymi dzieciaki mają do czynienia na co dzień.

 

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Bona za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

 Żaklina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close