15 lutego 2016

Wielka historia malej kreski – Serge Bloch

 

Autor: Serge Bloch
Przekład: Katarzyna Skalska
Ilustrator: Serge Bloch
Wydanie: 1
Format: 20,5 x 26 cm
Oprawa: twarda
Ilość stron: 88
Cena: 34,90 PLN
 
Wyobraź sobie, że pewnego dnia, jako dziecko znajdujesz na swej drodze malutką, niczym niewyróżniającą się kreskę i zabierasz ją do domu.  Czas biegnie, dorastasz a ona wciąż Ci towarzyszy pokazując jak niepozorne, zwykłe, błahe rzeczy mogą z czasem stawać się dla Ciebie najważniejsze. Brzmi ciekawie?
 
Jeśli tak koniecznie musisz sięgnąć po książkę Serge Blocha „Wielka historia małej kreski”. Opowiada ona historię życia małego chłopca i znalezionej czerwonej kreski, która w jego zdolnych rękach ożywa. Z dnia na dzień kreska ewoluuje tworząc piękne wzory i przybierając coraz to nowe formy. Mały artysta oswaja kreskę, rozmawia z nią i dowolnie kształtuje. Kreska staje się jego największym przyjacielem i powiernikiem. Razem wędrują przez życie. Kreska drży razem z nim ze strachu lub bywa, że ma „fochy” i chowa się przed nim. Innego dnia natomiast dodaje mu skrzydeł i pomaga podejmować ryzyko zarazem sprawiając, że szczęśliwie wychodzą z opresji. Razem przeżywają niesamowite przygody i objeżdżają cały świat. 
 
Czym jest owa tajemnicza kreska? Inspiracją, talentem a może pasją, która tli się w każdym z nas. Małym, niepozornym darem, który drzemie i pewnego dnia „ożywa” nadając życiu magii. Jednego razu denerwuje, a innego pozwala stworzyć coś niesamowitego i wybitnego. Talent z czasem będzie ewoluował, pozwoli rozwinąć Ci skrzydła i przez wiele lat osiągać sukcesy.  Dojdziesz na sam szczyt kariery.  Aż w którymś momencie życia stwierdzisz, że przyszedł czas, aby podzielić się z kimś swoją czerwoną kreską. Tak jak bohater opowiadanej historii odetniesz mały skrawek kreski, taki sam jaki znalazłeś, i rzucasz za siebie z nadzieją, że ktoś go zauważy i podniesie. Liczysz, że jego życie będzie równie ciekawe.
 
Talent to dar, który trzeba zauważyć, rozwijać i pielęgnować niczym największy skarb, a przede wszystkim dzielić się nim z innymi. Wszystko, co wielkie, często zaczyna się od małych kroczków a w tym przypadku od małej, (nie)zwykłej czerwonej kreski.
 
Jest to niebanalna historia opowiedziana niewielkim zasobem słów, gdzie główną rolę odgrywa nasza wyobraźnia. Jestem pod wrażeniem minimalistycznej, niemal ascetycznej formy zaprezentowanej w postaci wyraźnego kontrastu bieli i czerni oraz tytułowej czerwonej linii. Proste ilustracje pobudzają wyobraźnię i grają na emocjach. Historia dopracowana jest w najdrobniejszym szczególe. Piękna w prostocie treści i wydania. Jej wygląd zewnętrzny od razu przykuł moją uwagę (biała tekturowa oprawa z prostą ilustracją). Książka wykonana solidnie (twarda matowa oprawa, strony szyte).  Dzięki swej uniwersalnej treści urzeknie bez wątpienia każdego czytelnika tego małego jak i już dorosłego, sprawiając by jego „życie było magiczne!”. Bez wątpienia chętnie zerknę na inne pozycje książkowe Pana Serge Blocha.

 

Jedna odpowiedź do “Wielka historia malej kreski – Serge Bloch”

  1. O dwóch czerwonych kreskach ro słyszałam, ale o jednej i do tego niesamowitej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close