31 grudnia 2020

Wielka księga ortografii i gramatyki – Urszula Andrasik, Elżbieta Markowska

Tytuł: Wielka księga ortografii i gramatyki
Autor: Urszula Andrasik, Elżbieta Markowska
Wydawnictwo: Dwukropek
Liczba stron: 144
Oprawa: twarda

Wielka księga ortografii i gramatyki to książka dla dzieciaków, którą powinni pokochać dzieci, rodzice, jak i nauczyciele. Mówię to z pełnym uznaniem dla autorów, doceniając ich pomysł na włożenie do tej książki tak wielu zadań, zabaw i wyjaśnień dedykowanych młodym uczniom.

Wielka księga ortografii i gramatyki przeznaczona jest dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. To cenna pomoc w nauczaniu podstaw języka polskiego. Dzięki księdze dzieciaki mają szansę utrwalić na mur-beton, czym jest rzeczownik, przymiotnik, czasownik, przysłówek. Mogą także przećwiczyć niełatwe zasady polskiej gramatyki i ortografii. Nie da się ukryć, że nawet wielu dorosłych ma kłopot z podstawami i niejeden raz można podziwiać na różnych forach, czy w wiadomościach, „kwiatki” takie jak „curka”czy „hmury”. Tym bardziej nie żałujmy dzieciom możliwości przećwiczenia pisowni wyrazów z u, ó, rz, ż, ch, h, a także wyrazów ze zmiękczeniami i utratą dźwięczności. W przyszłości nam za to podziękują, nawet jeśli od razu nie docenią tego gestu ;).

Muszę przyznać, że Wielka księga ortografii i gramatyki była pierwszą książką, która nie ucieszyła specjalnie mojego syna. Jak to, to tu trzeba coś odrabiać?! – tak brzmiało pierwsze pytanie Wojtka po zapoznaniu się z księgą. A i owszem, trzeba, ale to nie jest dosłowna kalka zeszytu ćwiczeń, które trzeba wypełnić, bo pani kazała. Jest tu zatrzęsienie zadań, które poprawiają koncentrację i pozwolą zapamiętać poznane zasady ortograficzne. Zadania na pewno spodobają się dzieciom, które główkowanie przecież potraktują jak dobrą zabawę. I zdecydowanie będą pozytywnym przerywnikiem od zajęć przy komputerze. 

Wielka księga ortografii i gramatyki

Fot. Wielka księga ortografii i gramatyki

Nauka naprawdę nie musi być karą. Wystarczy wspomnieć, że w księdze dzieciaki do dyspozycji mają różnorodne krzyżówki, rebusy, kolorowanki, diagramy i inne zadania. Wielka księga ortografii i gramatyki nie opiera się jedynie na suchej teorii i wypełnianiu od linijki do linijki nudnych poleceń. Zadań jest tu od groma — od pierwszej do ostatniej strony (łącznie 144 strony) autorzy proponują początkującym uczniom zadania o różnym stopniu trudności. Każde z nich prowadzi do oswojenia zasad ortografii i gramatyki. 

Tak sobie myślę, że nie tylko mojemu dziecku przyda się usystematyzowania wiedzy, ponieważ zdalne nauczanie nie zawsze spełnia swoje zadanie tak, jak powinno. Dlatego wsparcie w trudnym czasie, w którym dzieciaki niestety wiele tracą, jest bardzo ważne. 

Księga bardzo mi się spodobała i z przekonaniem zachęcam moje dziecko, by samo z siebie po nią sięgało. Nikt nie każe robić wszystkiego na raz, nie ma sensu się spieszyć — nauka poprzez zabawę może z powodzeniem odbywać się etapami. 

Nie wiem, jak jeszcze inaczej mogę Wam przedstawić tę wartościową i przyjemną dla oka pomoc dydaktyczną dla pierwszaków, dlatego, by ukazać jej potencjał, chętnie pokażę Wam kilka zdjęć, wykonanych jeszcze zanim moje dziecko zabrało się do rozwiązywania zadań. 

Wielka księga ortografii i gramatyki

Fot. Wielka księga ortografii i gramatyki

Wielka księga ortografii i gramatyki

Fot. Wielka księga ortografii i gramatyki

Przy okazji dziękuję Wydawnictwu Dwukropek za przekazanie egzemplarza recenzenckiego księgi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close