8 maja 2012

Wielkie przygody małej kropelki wody. Bardzo pouczająca historia – Elżbieta Zubrzycka

Tytuł:  „Wielkie przygody małej kropelki wody. Bardzo pouczająca historia.”

Autor: Elżbieta Zubrzycka

Ilustracje: Anna Błaszczyk

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Rok wydania: 2009

Format: 20 x 20 cm

Okładka: twarda

Ilość stron:  80

Cena sugerowana: ok. 29,90zł

Przedział wiekowy: od 7 lat

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wyglądałoby życie, gdybyście byli na przykład kropelką wody?

Autorka książki dla młodych odkrywców „Wielkie przygody małej kropelki wody. Bardzo pouczająca historia” – Elżbieta Zubrzycka, roztacza przed Czytelnikami obraz otaczającego świata, widzianego oczami „Kropelki”. Nie dajcie się jednak zwieść pozorom – nie jest to po prostu „bajka” – jest to publikacja popularnonaukowa dedykowana najmłodszym.

Tytułowa Kropelka jest jeszcze młoda i niedoświadczona. Wyrusza w swoją pierwszą podróż – podekscytowana, lecz pełna obaw. Czytelnik może towarzyszyć jej we wszystkich przygodach, które na nią czekają od momentu, gdy wszystko się zaczęło i kropelka spadła z chmury.

Opowieść jest pełna wartkiej akcji – jeśli zastanawiacie się „cóż takiego może się przydarzyć Kropelce wody?!” – czeka Was miła niespodzianka. Historia stanowi spójną całość, jednak dla ułatwienia poruszania się po książeczce, zawiera wyszczególnienie kolejnych perypetii naszej wodnej bohaterki.

Dzieci dowiedzą się, że woda jest najważniejsza oraz że ma bardzo wiele obliczy. W różnych okolicznościach poznają Kropelkę i jej wpływ na świat ludzi, roślin i zwierząt.

Dzięki swojej formie – daleko odbiegającej od czysto encyklopedycznego układu – książka w bardzo przystępny sposób serwuje wiedzę z zakresu przyrody i zjawisk fizycznych. Nie zmusza dziecka do zapoznawania się na wstępie z całą gamą nieznanych mu pojęć – opowiada i wyjaśnia dane zjawisko, naturalnie i prosto – a terminy pojawiają się jakby od niechcenia, jako zwykłe „nazwanie” dobrze już znanej dziecku rzeczy – stają się wręcz pewna oczywistością. Jest to również doskonała alternatywa dla „podręcznikowych” książek edukacyjnych dla dzieci, których natura mocno odbiega od profilu „dociekliwego naukowca”.

Jest pięknie wydana i zilustrowana. Bogata szata graficzna, nawiązuje tematycznie do kolejnych przygód bohaterki. Starannie wykonane ilustracje są doskonałym uzupełnieniem, wyjaśnienia poszczególnych zjawisk fizycznych, którym podlega woda.

Merytorycznie książka jest wartościową pozycją – jej autorka z wykształcenia biolog i psycholog z wdziękiem połączyła swoją wiedzę i pasję.

 Pod lupą fachowców – czyli jak „Kropelka” poradziła sobie w zaprzyjaźnionym domu Biologów.

Wędrówki naszej mokrej bohaterki zaprowadziły ją na salę egzaminacyjną – mama i tata – biolodzy – stanowili „komisję”, pod której czujnym okiem młodsi popłynęli z nurtem wiedzy! Książka egzamin zdała śpiewająco i bez „lania wody”!

Zdaniem „Młodego naukowca” czy zaspokoi apetyt młodego Czytelnika?

A co o bohaterskich wyczynach „Kropelki” sądzą najmłodsi? Nasz Czytelnik ujął temat krótko lecz treściwie (ponieważ był bardzo zajęty wlepianiem ciotce jedynek za słabą znajomość „zestawu małego elektronika”) „Fajna!” „Podobało się!”

Polecam Wam książkę wartościową (jak woda) i wciągającą (jak wodne wiry). Warto w niej zanurkować!

Hanna

 Serdecznie dziękujemy Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close