2 lutego 2020

Wilczerka – Katherine Rundell

Tytuł: Wilczerka
Autor: Katherine Rundell
Ilustrator: Gelrev Ongbico
Tłumacz: Paulina Braiter
Liczba stron: 336
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2019
Wydawnictwo: Poradnia K

Są takie książki, które na długo zapadają w pamięć. Niewątpliwie tak jest z najnowszą powieścią dla dzieci, pióra Katherine Rundell. ”Wilczerka” to nie baśń, nie bajka, lecz historia owiana mrozem i śniegiem oraz otulona miłością, odwagą i wiernością.

“Wilczerka” to powieść dla dzieci w wieku od 9 lat. Jeśli, tak jak ja, zdecydujecie się przeczytać ją młodszym czytelnikom, warto co jakiś czas zatrzymać się i porozmawiać z dziećmi na temat tego, co się stało, kto jest kim. To z pewnością ułatwi im w podążaniu za wartką akcją. Książka porusza także tematykę śmierci, nie tylko bliskich ludzi, ale także zwierząt. Nie bójcie się poruszać z dziećmi takich tematów.

Autorka zabiera nas w zaśnieżony las w dalekiej Rosji, z dala od cywilizacji i wścibskich, złych ludzi. W małej drewnianej chatce mieszka Marina i jej córka Fieodora (Fieo), które ratują niechciane wilki. To właśnie one, dwie wilczerki – matka Marina i Fieo pomagają wilkom na nowo zdziczeć, radzić sobie w lesie. Zadaniem dziewczyn jest oswajanie wilków, które za młodu zostały wzięte do niewoli i uczone różnych sztuczek, by przypodobać się arystokracji. Mawia się, że jeśli ktoś zabije wilka, zabija siebie. Dlatego wilki, które sprawiały kłopoty, zostawały wysyłane do ludzi zwanych Wilczerami. 

Matka Fieodory posiadała pewien dar i szczególne umiejętności. Swoją wiedzę i doświadczenie przekazywała Fieo, która od małego wychowywała się z wilkami i pomimo dwunastu lat wypełniała ją niesamowita odwaga, miłość i oddanie. Niestety nie jest to sielankowe życie. Pewnego razu zostają oskarżone przez dowódcę wojska Rakowa, że to właśnie ich wilki zaatakowały zwierzynę, która należy do cara. Wkrótce złość, nienawiść Rakowa dopadły matkę Fieo, która została wzięta do niewoli, a dom został spalony. Odważna, młoda dziewczyna wraz z wilkami i szczeniakiem pod pachą uciekła, by ratować swoje życie. Jednak córka, nie zapomniała o matce. Wraz z Ilią, byłym żołnierzem-dzieckiem podąża do Sankt Petersburga, by uratować matkę. 

Fieo staje się także przykładem walki z tyranią, szaleństwem, który wykorzystuje Aleksiej- chłopak z pobliskiej wioski, by wesprzeć nadchodzącą rewolucję. Czy uda mu się zbuntować ludzi z okolicznych wsi przeciw wojskom Rakowa i Cara? Czy Fieo dotrze do miasta wraz z wilkami – Szarą, Białą i Czarnym i uratuje swoją mamę?

wilczerka

“Wilczerka” to powieść wyjątkowa, która chwyta za serce. Z jednej strony ukazuje czytelnikowi świat pełen strachu, obawy, niesprawiedliwości, a z drugiej opowiada o wierności, przyjaźni nie tylko między ludźmi, o lojalności wobec swoich wyborów i ideałów. Jednak to wolność ludzi i wilków, jest jedną z najważniejszych wartości. 

Chciałabym także tutaj docenić pracę tłumaczki, która stanęła na wysokości zadania i sprawiła, że książkę czyta się jednym tchem. Dodam, że tłumaczka została nominowana w plebiscycie blogerów „Lokomotywa” – Książka dla niedorosłych w kategorii „przekład”. Gratulujmy!

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Poradnia K za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close