20 października 2022

Wybór – Edith Eger

Tytuł: Wybór
Autor: Edith Eger
Wydawnictwo: Czarna Owca 
Kategoria: historia, psychologia
Liczba stron: 392

Właśnie skończyłam czytać Wybór Edith Eger, jedną z książek, która porusza tematykę obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Ta jednak jest inna, niż pozycje „obozowe”, które dotychczas miałam w swoim ręku. Stanowi nie tylko świadectwo przeszłości, ale przede wszystkim pokazuje, jak wielka siła tkwi w pragnieniu przetrwania. Udowadnia też, że zawsze, ale to zawsze, pozostaje JAKIŚ WYBÓR. Tylko od każdego z nas zależy, czy potrafimy tę możliwość zauważyć i wykorzystać.

Książkę tę mogę określić zarówno zbiorem wspomnień, jak i mianem pracy terapeutycznej. Jest to historia Edith Eger, ocalonej z obozu koncentracyjnego węgierskiej Żydówki. Autorka po części nakreśliła w niej obraz domu rodzinnego i młodzieńczych lat przed wybuchem drugiej wojny światowej. Następnie ukazała piekło, jakiego doświadczyła w Auschwitz i nie tylko. W kolejnej części opisała lata powojenne, już z perspektywy młodej kobiety, matki, a następnie psycholożki. 

Na kolejnych kartach poznajemy jej życie po wyzwoleniu oraz proces radzenia sobie ze stratą. Pomiędzy tym wszystkim znajdują się migawki z gabinetu psychologicznego, który prowadziła Edith. Autorka przedstawiła w nich historie osób, których dotknęły różne problemy natury emocjonalnej i traumy. Choć wygląda to na misz-masz, to jednak wszystko tworzy spójną całość, pozwala ukazać związki pomiędzy przeszłością i teraźniejszością. Co ważne, pokazuje też drogę Edith do odkrywania i porządkowania samej siebie. 

Wybór jednocześnie opisuje piekło utraty najbliższych osób, marzeń, przyszłości, jak i  desperackie próby przetrwania wbrew wszystkiemu. Ta część mnie poruszyła mocno, bo choć dobrze znam powyższą tematykę, to jednak obrazy z Auschwitz za każdym razem mnie porażają. Zupełnie nie do wyobrażenia jest moment rozdzielenia rodziny i obserwowania, jak matka przesuwa się w kolejce po śmierć, a następnie ulatuje wraz z dymem. Wiele osób zostało złamanych tam nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim psychicznie. Edith udało się uniknąć tego drugiego, choć doznane krzywdy na zawsze zmieniły jej życie. Widać to dobrze po wyzwoleniu, gdy dostaje ona szansę na układanie życia najpierw na Węgrzech, a następnie na emigracji. Z jednej strony jest ogromne pragnienie normalności, a z drugiej trauma, strach, oraz poczucie straty.

Ponieważ Edith przetrwała niewyobrażalne cierpienie, była w stanie pomóc wielu osobom, które wydawały się tonąć we własnym życiu. Ale sama także na pracy terapeutycznej zyskiwała, bo dzięki niej musiała zmierzyć się z tym, od czego tyle lat uciekała. Wszystkie historie, które autorka przedstawia w swojej książce, wydarzyły się naprawdę. Niestety po lekturze nasuwa się myśl, że czas jednak nie leczy ran, pozwala się jedynie od tego bólu dystansować.  

Cała historia, mimo że dotyczy rzeczy bardzo trudnych, niesie nadzieję. Myślę, że to dobra lektura dla tych, którzy w pewnym momencie życia nie widzą dla siebie szansy na szczęście. Książka autorstwa Edith Eger jest poruszająca i jednocześnie kojąca. To oczywiście też doskonała propozycja dla miłośników prawdziwych losów zwykłych ludzi z okresu II wojny światowej. Niezależnie od powodu, który popchnie Was do wzięcia jej do ręki, zapewniam, że trudno się od niej oderwać. Ta książka to coś więcej, niż tylko opowiedziana historia. 

Recenzja powstała w ramach współpracy z Wydawnictwem Czarna Owca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close