11 czerwca 2013

Zabawy z małym dzieckiem – Wendy S. Masi

Tytuł:  „Zabawy z małym dzieckiem”
Autor: dr Wendy S. Masi,
Wydawnictwo: Jedność
Rok wydania: 2013
Format: 23,2 x 23,2 cm
Okładka: Miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 272
Cena sugerowana: ok. 34,90 zł

Jesteśmy Patronem medialnym tej książki

Kiedy mały bobas zaczyna zamieniać się w prawdziwego malucha-odkrywcę, już nie tak łatwo jest zadowolić go zabawą. W domu i na podwórku nie brakuje bodźców do rozwoju i wspólnej zabawy, jednak rodzice muszą wykazać się coraz zwiększą pomysłowością podczas organizacji „harców” dla swojej pociechy. Nic więc dziwnego, że gdy nasza pociecha zaczyna poszerzać słownik o kolejne zwroty: „nie”, „nie chcę”, „a dlaczego”, często z naszych zabieganych głów pomysły uciekają jak mleko z garnka.

„Zabawy z małym dzieckiem, czyli jak łatwo wspierać rozwój swojego dziecka” to już druga część serii ( pierwsza: ”Zabawy z niemowlakiem”) poświęconej wspólnym i zabawom dla najmłodszych.

To świetna propozycja do biblioteczki każdego rodzica małego dziecka. Autorka zadbała o różnorodność i atrakcyjność  zabaw oraz pęd do wiedzy mamy i taty (babci i dziadka też :) ).

Książka prezentuje ponad 100 twórczych i radosnych zabawach, pomagających nie tylko zająć czymś ciekawym dziecko, ale również wspierających jego naturalny rozwój. Bogato ilustrowane stronice zachęcają również do wspólnego oglądania zdjęć i snucia wspólnych opowieści.  Z pewnością znajdziecie wiele ciekawych propozycji na te pogodne i te deszczowe dni, dla dzieci od pierwszego do trzeciego roku życia!

Wartościową przedmowę – to treściwe i wartościowe informacje dotyczące życia dziecka na poszczególnych „etapach rozwoju”, znaczenia zabawy i możliwości jakie ona stwarza dla tej małej istotki oraz cenne wskazówki jak my – rodzice możemy mądrze bawić się we własnym domu. Całość podana w formie lekkiej i miłej lektury.

Autorka podkreśla fakt, że dziecka nie da się wsadzić „w ramki”- nie każdy maluch w tym samym wieku będzie potrafił to samo, lub interesował się wszystkimi rodzajami zabaw (wszyscy rodzice doskonale widzą, że już najmłodsi dzielą się na artystów plastyków, sportowców czy muzykówJ )

Wstęp „Zabawy z celem” porusza m.in. tematy „Zabawy z celem”, „Korzyści płynących z zabawy”, „Różnorodności zabaw” oraz elastyczności zabaw i ich uczestników.

Klucze do zabaw, czyli przejrzystą informację jak najlepiej korzystać z książki.

Zabawy –  ponad 100 propozycji zabaw wspierających naturalny rozwój dziecka. Zabawy zostały posegregowany ze względu na wiek dziecka – od 12 miesięcy do 30 miesięcy i dzieci starszych.

Aktywność jaką jest zabawa może mieć różne oblicza, w książce znajdziecie propozycje zabaw wspierających rozwój motoryczny i emocjonalny, zabaw w domu, w kąpieli czy podczas podróży. Możemy również wyszczególnić rodzaje zabaw:

– ruchowe
– muzyczne
– artystyczne
– poznawcze
– w plenerze
– dotykowe
– w wodzie

Zabawy są przemyślane, łatwe do realizacji – często rekwizytem stają się przedmioty codziennego użytku lub podstawowe zabawki.

Każda zabawa zawiera swój opis oraz wskazówki dla rodziców – czego uczy ta zabawa (np. rozwój umiejętności społecznych, rozwój mowy itd). Zabawy są bardzo różnorodne i pomysłowe – muszę przyznać, że nawet popularne zabawy zostały często urozmaicone szczegółami, na które sama bym nie wpadła! Szczególnie spodobał mi się pomysł na ćwiczenie celności rzutów piłeczką… do miski z wodą! Nie przyszłoby mi to głowy, a porządny „chlupsk” będzie świetną motywacją i nagrodą samą w sobie.

Czym jeszcze postanowiło rozpieścić rodziców Wydawnictwo Jedność:

Teksty piosenek i wierszyki dla dzieci urozmaicą zabawy i są dobrą ściągawką dla mamy i taty.

Raporty naukowe: krótkie i zwięzłe informacje o faktach naukowych związanych z rozwojem dziecka podczas zabawy .

Na zakończenie, jeszcze kilka detali ułatwiających życie :) Słowniczek pojęć oraz bardzo użyteczne indeksy – alfabetyczny i indeks umiejętności.

Spis treści również jest bardzo praktyczny, oprócz tradycyjnego spisu znajdziemy wyszczególnienie zabaw ze względu na ich typ, np.: Zabawy z piłką, Zabawy poznawcze, Zabawy z wyobraźnią itd.

Szczególnie miło jest korzystać książki bogatej w zdjęcia wesoło bawiących się dzieci – to również dodatkowy atut i pomysł na zabawę, dzieci uwielbiają oglądać inne dzieci – rozmawiajcie o tym co dziecko widzi na zdjęciu – to świetne wprawki do rozwoju mowy i poznawania nowych słów i sytuacji – spróbujcie sami!

Serdecznie polecam Wam  „Zabawy z małym dzieckiem” – Skarbnicę pomysłów, wiedzy i tak cennego, wspólnie spędzonego czasu!

Hanna

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Jedność za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

W tej serii ukazały się:

„Zabawy z niemowlakiem” – przeczytaj naszą recenzję tutaj
ZABAWY Z NIEMOWLAKIEM OK£ADKA.indd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close