14 lutego 2013

„Zakopane i okolice”

Tytuł: „Zakopane i okolice”

Autor: Ewa Stadtmüller,  Anna Chachulska

Ilustracje: Andrzej Kłapyta,  Kazimierz Wasilewski

Fotografie: Konrad Kuś,  Ewa Stadtmüller

 Michał Porębski,  Leszek Małachowski

 Adam Brzoza, Biuro promocji Zakopanego

Wydawnictwo: Skrzat

Seria: Skrzat poznaje świat

Rok wydania: 2008

Format: 240×210 mm

Oprawa: twarda

Ilość stron: 180

Kategoria wiekowa: 6+

Cena sugerowana: ok. 26 zł

 

Zakopane – zimowa stolica Polski. Czy już ją odwiedziłeś?? Jeśli tak, to troszkę ją znasz, jeśli nie, nie wiesz jaka jest piękna. W obu tych przypadkach książka Ewy Stadtmüller i Anny Chachulskiej będzie świetnym prezentem, więc i mnie sprawiła ogromną radość, ponieważ należę do drugiej, z wymienionych grup. I mimo, że góry otaczają mnie na co dzień, Zakopane jeszcze nie zostało przeze mnie odkryte.

Jeśli myślisz, że to kolejny opasły i nudny przewodnik – jesteś w ogromnym błędzie!! To niekonwencjonalny spacer po Podhalu. Dzięki niemu poszerzyłam swoje wyobrażenia o Zakopanem i okolicach, ponieważ do tej pory był to jedynie obraz zatłoczonych Krupówek i tras narciarskich, nie zapominając o Morski Oku oczywiście.

W towarzystwie przesympatycznego Skrzacika, udamy się nie w jeden długi spacer, a w siedem przechadzek po górskich szlakach, ponieważ każdy rozdział to inna wycieczka. Autorki tak zaplanowały trasy, by każdy znalazł coś dla siebie, nie zapominając oczywiście o najmłodszych podróżnikach.

Nasz mały przewodnik, prowadzi z nami gawędę i używa bezpośrednich zwrotów np. A czy wiecie, dlaczego…?, Pewnie myślicie, że…, Podpowiem Wam zagadką….. Taki zabieg sprawia, że dystans pomiędzy autorem a odbiorcą maleje, a przekazywane treści łatwiej do nas trafiają, sprawiając, że informator staje się ciekawszy, bardziej przystępny i chcemy ruszać z nim w dalszą trasę.

Skrzacik opowie nam najróżniejsze historyjki, opowiastki, przypowieści. Zapozna nas z historią Podhala, zaprosi w najciekawsze zakamarki, o których z pewnością jeszcze nie słyszeliśmy. Wyjaśni  na przykład kim jest ceper i skąd na czapkach górali wzięły się muszelki. Opowie nam i pokarze popularne tatrzańskie zwierzęta, ptaki, drzewa i inne rośliny. Wiele z nich, można zobaczyć tylko w tym górskim rejonie, dlatego warto zapoznać się z nimi wcześniej, aby później nie dać się zaskoczyć w czasie wędrówki.

Zakopane to nie tylko piękne widoki i wyjątkowe zwierzęta, to również historia, tradycja, poeci, muzyka. Nasz bystry Skrzacik przybliży nam pojęcia z rożnych dziedzin, odsłaniając magię i czar  tego miejsca.

Oczywiście przewodnik zawiera mnóstwo szczegółowych, bardziej encyklopedycznych informacji i ciekawostek, które znajdziemy na kolorowych marginesach. Przydadzą się one nieco starszym podróżnikom lub ich rodzicom. Nie zapomniano również o takich podstawowych informacjach jak godziny otwarcia muzeów, czy słowniku trudnych pojęć.

Miłym zaskoczeniem jest dołączony do przewodnika zeszycik „Sprawdź co zapamiętałeś”, stanowiący zbiór krzyżówek sprawdzających naszą wiedzę z każdego odbytego spaceru.

Ta pozycja Wydawnictwa Skrzat niezwykle przypadła mi do gustu. Autorki połączyły tu wiedzę, porady oraz piękne ilustracje i fotografie. Prosty i ciekawy tekst został doskonale wkomponowany w część graficzną, tworząc świetny przewodnik dla małych i dużych.

 

Magdalena 

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Skrzat za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close