30 grudnia 2021

Zamki, dwory i pałace. Polska nieznana – Mikołaj Gospodarek

Tytuł: Zamki, dwory i pałace. Polska nieznana
Autor: Mikołaj Gospodarek
Wydawnictwo: Pascal
Liczba stron: 320
Oprawa: twarda

Zamki, dwory i pałace. Polska nieznana to niezwykły przewodnik autorstwa Mikołaja Gospodarka. Czekałam na niego, ponieważ liczyłam na zbiór fantastycznych zdjęć i ciekawych informacji. I się doczekałam!

Autor w tym pięknie wydanym przewodniku-albumie zawarł 150, w jego odczuciu, najwspanialszych dzieł architektury. Nie sposób nie zgodzić się z wyborem autora, bo rzeczywiście budowle te robią ogromne wrażenie, nie tylko przez ich historię i wygląd, ale również dzięki rewelacyjnym zdjęciom. Autorowi udało się ująć “to coś” nawet na fotografiach ruin zamków.  

zamki dwory i pałace

Zamki, dwory i pałace. Polska nieznana – Mikołaj Gospodarek

Tytułowe zamki, dwory i pałace wybudowano w różnych zakątkach Polski. Oczywiście, co interesowało mnie najbardziej, jest tu także architektura mojego rodzimego Pomorza Zachodniego. Choć przyznam szczerze, myślałam, że znajdzie się tu więcej zachodniopomorskich zabytków, choćby Zamek Joannitów w Swobnicy, ale przewodnik “z gumy nie jest” i ma pewne ograniczenia. Doceniam jednak fakt, że autor pochylił się nad tematem i w piękny, i ciekawy zarazem sposób przedstawił  historię tych miejsc. Tak czy inaczej, autor zaprosił nas do wycieczki po różnych budowlach. Są tu zarówno wspaniale odrestaurowane zabytki, jak i runy, które można zwiedzić z przewodnikiem. Znajdziecie tu także opuszczone dwory, które można obejrzeć jedynie zza wysokiego płotu. Tym bardziej warto docenić fakt, że autor postarał się przybliżyć informacje, które zaciekawią  zarówno miłośników lokalnej historii, jak i architektury.

zamki dwory i pałace

Zamki, dwory i pałace. Polska nieznana – Mikołaj Gospodarek

Trzeba przyznać, że 150 historycznych budynków to naprawdę niemało. Każdy z nich posiada zbiór najważniejszych informacji oraz zazwyczaj 2-3 zdjęcia z różnych ujęć, które często wręcz zapierają dech w piersi. Można podziwiać widok z góry, od frontu, ale także w murach budowli, co pozwala przyjrzeć się ich urodzie, dotknąć minionego świata. Tym ciekawsza to lektura, gdyż  wojny (szczególnie potop szwedzki oraz II wojna światowa) nie oszczędzały budynków, a i późniejsze losy, pod butami komunistycznych urzędników, również nie były łaskawe. Za komuny, niestety, nikt nie dbał o relikty pozostałe po znienawidzonej szlachcie.

Na szczęście nowi, prywatni właściciele części z tych budynków stanęli na wysokości zadania i dzięki ogromnym nakładom finansowym przywrócili te miejsca do stanu używalności, a nawet i poprzedniej świetności. Bardzo często w dworach i pałacach funkcjonują muzea, pokoje noclegowe oraz restauracje, więc można korzystać z ich oferty. By ułatwić to zadanie, autor zamieścił przy każdym z zabytków informację, czego można się w niej spodziewać. 

zamki dwory i pałace

Zamki, dwory i pałace. Polska nieznana – Mikołaj Gospodarek

Przyznam szczerze, że jestem zachwycona pięknem tego przewodnika-albumu. On po prostu cieszy oczy, ale by się o tym przekonać, musicie nie czytać moje zapewnienia, ale zobaczyć sami, jakie perełki skrywa. 

Zamki dwory i pałace. Polska nieznana to wspaniała lektura, która sprawdzi się także jako prezent. Długo można szukać drugiego tak pięknie wydanego przewodnika, który zarazem jest wciągającą skarbnicą wiedzy. Mnie on zachwycił, więc z przyjemnością będę wracać do niego nie raz. A być może, jak niedaleka przyszłość pozwoli, dzięki niemu uda mi się odwiedzić choć kilka z tych niezwykłych miejsc? Bardzo bym tego chciała. 

 Dziękuję Wydawnictwu Pascal za przekazanie egzemplarza recenzenckiego

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close