27 sierpnia 2020

Zanim powróci strach – C. L. Taylor

Tytuł: Zanim powróci strach
Autor: C. L. Taylor
Wydawnictwo: Albatros
Oprawa: miękka
Liczba stron: 410

Lou, główna bohaterka książki „Zanim powróci strach”, po osiemnastu latach wraca do miasta, które opuściła wraz z mamą, gdy miała czternaście lat. Uciekły wówczas przed fleszami kamer i wścibskimi dziennikarzami, węszącymi i grzebiącymi w skandalu, którego ofiarą padła właśnie Lou.

Jako nastolatka zakochała się bowiem w swoim nauczycielu karate, starszym od niej o siedemnaście lat. Sęk w tym, że ów mężczyzna, Mike, sam przyciągnął ją do swoich ramion. Najpierw się z nią zaprzyjaźnił, później zaczął adorować, aż w końcu postanowił, że na zawsze będą razem, z dala od rodziny i wszystkich tych, którzy mogli stanąć im na przeszkodzie.

Mike, mydląc dziewczynce oczy, zabrał ją więc z Anglii do Francji, skąd mieli nigdy nie wrócić. Tam jednak ich relacje nieco się zmieniły. Właściwie to Mike pokazał swoją drugą twarz, gotując przy tym nastoletniej Lou niemały koszmar. A im więcej mówiło się w telewizji o zaginięciu dziewczynki, tym on robił się coraz bardziej nerwowy i agresywny.

Koniec końców nastolatkę udało się odnaleźć i uratować, a Mike`a wsadzić (na raptem pięć lat) do więzienia, za uprowadzenie i kontakty seksualne z nieletnią.

Lou, zamieszkała w Londynie, znalazła pracę i przyjaciół… Niestety doświadczenia z dzieciństwa i powracający we wspomnieniach koszmar, mocno utrudniały jej kontakty z facetami, przez co nie potrafiła zaznać szczęścia u boku jednego z nich.

Tymczasem Mike, po wyjściu zza kratek, zaczął nowe życie, założył własną firmę i żył, jakby nigdy nic złego się nie wydarzyło. Mało tego, znalazł sobie nową ofiarę, trzynastoletnią Chloe, pełną kompleksów i głodną komplementów oraz adoracji. Łatwy kąsek. Długo nie trzeba było czekać, by zakochała się w starszym mężczyźnie, notabene koledze swojego ojca. To, co przeżyła niegdyś Lou, miało się więc znowu powtórzyć…

Gdy jednak zmarli rodzice Lou, musiała wrócić w rodzinne strony, by zrobić porządek w ich starym domu i wystawić go na sprzedaż. Na szczęście po osiemnastu latach nikt w miasteczku jej nie rozpoznawał i nie kojarzył z dawnym skandalem. Ona natomiast postanowiła uporać się z własną traumą, spotkać oko w oko z Mikem i powiedzieć mu, jak bardzo ją skrzywdził i zniszczył życie, którego do tej pory nie potrafi poskładać w całość.

Kiedy więc postanowiła złapać Mike`a w jego pracy, przypadkiem stała się świadkiem czegoś, co miało rozpocząć następny koszmar, koszmar kolejnej nastolatki.

Lou, postanowiła uratować dziewczynkę przed łapami zboczeńca, choć nie zdawała sobie sprawy z tego, że to nie będzie takie proste. Chloe bowiem wcale nie chciała odejść od Mike`a, a on nie planował jej wypuścić. Co więcej, mężczyzna okazał się być bardzo niebezpieczny, przez co Lou przyszło stanąć oko w oko… ze śmiercią.

Jakby tego było mało, głównej bohaterce depcze po piętach niejaka Wendy, śledzi ją i zaczyna nękać. Ma wobec niej pewien plan i zdaje się być naprawdę niebezpieczna. Kim jest i czego chce?

Czy Lou uda się uratować trzynastoletnią Chloe, a Mike`a powstrzymać przed popełnieniem kolejnego przestępstwa i zrujnowania życia młodej dziewczynie?   

Zanim powróci strach” C. L. Taylor to niesamowity thriller psychologiczny, intrygujący i wciągający w zasadzie od pierwszych stron. Przeczytałam go w dwa dni i to tylko dlatego, że musiałam się od niego odrywać, do wzywających mnie obowiązków. Inaczej nie odłożyłabym książki, póki nie dotarłabym do ostatniej strony.

Świetnie napisana, idealnie dozująca tajemnice i budująca napięcie tak, by cały czas towarzyszył czytelnikowi dreszczyk emocji. To cudowne napięcie i wirowanie w brzuchu, gdy czuje się, że zaraz coś się wydarzy.

Chłonąc tę lekturę, miałam w głowie kłębowisko różnorodnych myśli i emocji. Mimowolnie i bezgłośnie chciałam wołać główną bohaterkę i podpowiadać jej, co ma robić. Włączyła mi się nutka detektywistyczna i psychologiczna. Nie mogłam ani na chwilę odetchnąć, wiedząc, że tuż za rogiem, na następnej stronie, czai się coś niedobrego, kolejne kłamstwo, tajemnica i zbrodnia.  

„Zanim powróci strach” to też opowieść o tym, z jakimi problemami borykają się nastolatki, jak łatwo można zdobyć ich zaufanie i je wykorzystać. To również swego rodzaju lekcja dla rodziców, którą koniecznie trzeba odrobić.

C. L. Taylor po raz kolejny mnie nie zawiodła. Wręcz przeciwnie, dostarczyła mi tego, czego oczekiwałam, a nawet więcej.

Dziękuję wydawnictwu Albatros za przekazanie recenzenckiego egzemplarza książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close