25 marca 2021

Zanim wybaczę – Magdalena Wala

Tytuł: Zanim wybaczę
Autor: Magdalena Wala
Wydawnictwo: Pascal
Cykl: Splątane losy (tom I)
Kategoria: Literatura obyczajowa, romans
Liczba stron: 384

Książka Zanim wybaczę autorstwa Magdaleny Wali to idealna propozycja na leniwy weekend. Historia wciąga od samego początku i pozwala przegonić myśli gdzieś dalej. 

Główną, ale niejedyną bohaterką jest młoda dziewczyna, Karolina, która poniekąd z musu pomieszkuje u specyficznej babci. Starsza pani jest wyjątkowo apodyktyczna i uwielbia kontrolować wszystko i wszystkich. Karola pracuje jako recepcjonistka w jednym z hoteli, marząc o małej stabilizacji i wyprowadzce od babci na swoje. Los jednak bywa przewrotny i dziewczyna zostaje zwolniona zupełnie niespodziewanie. Nie za bardzo wie, co zrobić, bo mimo doświadczenia, jakimś dziwnym trafem nie może znaleźć nowego zajęcia. W dodatku konieczność pozostania w domu babci wyjątkowo ją przytłacza. Co gorsze, staruszka obrała za główny cel wydanie jej za mąż i sobie jedynie znanymi kryteriami wyszukuje Karolinie kandydatów na przyszłego męża. Jaki skutek miały starania starszej pani? Można się domyślić.

Najbliższa przyszłość Karoliny nie pisałaby się specjalnie ciekawie, gdyby nie to, że pewnego dnia, robiąc porządki w domu babci, trafiła na pamiętnik pisany ręką jakiejś kobiety – drugiej bohaterki, którą poznajemy z kart zapisanej przez nią historii. Owa nieznana dziewczyna spisała swoje losy, które – jak się okazało –  powinny dotrzeć do rąk prababci Karoliny. Tak się jednak nie stało. Mimo obecności w domu koperta pozostała nienaruszona, a prababcia zmarła, zanim przesyłka z ukrytym w niej pamiętnikiem dotarła do jej rąk. 

Karolina, poruszona tym znaleziskiem postanowiła, na razie bez wiedzy babci, dotrzeć do informacji, kim jest, lub była, autorka pamiętnika, i dlaczego trafił on do pudła z pamiątkami jej rodziny. Akurat w tym samym czasie pojawiła się możliwość wyjazdu do Zaborza, do przyjaciółki Karoliny, które – jak się okazało – związane było z tajemniczą dziewczyną. Tam Karolina dostała szansę, by nie tylko przyjrzeć się bliżej tajemniczej sprawie, ale także zweryfikować kierunek, który chciała nadać swemu życiu. 

Zanim wybaczę to wciągająca opowieść o dwóch różnych kobietach, dla których życie napisało zupełnie inne scenariusze. Pierwsza, autorka pamiętnika, opisała swoje losy w trakcie okupacji niemieckiej i uwłaczającą godności konieczność pracy jako służącej u jednego z esesmanów. Kobieta wyklęta i wyrzucona poza nawias rodziny, wymazana wręcz z historii. Druga, Karolina, próbuje odnaleźć się w rzeczywistości i jednocześnie oddać sprawiedliwość Bezimiennej – jak początkowo nazwała autorkę pamiętnika. Losy zupełnie inne, ale w pewien sposób powiązane ze sobą. Przeszłość kontra teraźniejszość. Do odkrycia prawdy Karolina potrzebowała wsparcia obcych, ale serdecznych ludzi. Wraz z tym otrzymała o wiele więcej, niż mogła podejrzewać. 

Zanim wybaczę jest znakomitą lekturą nie tylko dla romantyczek i miłośniczek historii. Czyta się ją w trymiga i, wierzcie mi na słowo, nie sposób się od niej oderwać. Intryguje postać i losy Bezimiennej, ciekawi przyszłość Karoliny. Książka bardzo mi się podobała, nie mam do niej absolutnie żadnych zastrzeżeń. Na takie historie nie szkoda czasu. Polecam Wam ją serdecznie. 

 

Dziękuję Wydawnictwu Pascal za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close