20 sierpnia 2020

Zawody bez tajemnic. Książka z okienkami – Klara Bryan

Tytuł: Zawody bez tajemnic. Książka z okienkami
Autorzy: Klara Bryan, Wesley Robbins (ilustr.)
Typ okładki: okładka twarda
Wydawnictwo: Olesiejuk
Kategorie: dla dzieci
Oprawa: książka całokartonowa
Liczba stron: 14

Zawody bez tajemnic to kartonowa książka dedykowana dzieciom powyżej piątego roku życia. Przedstawia ona ponad sto różnych zawodów, z którymi dziecko ma szansę się tutaj zapoznać.

Na każdej stronie wykonanej z grubej tektury znajduje się kilkanaście okienek — łącznie, w całej książce, umieszczono ich aż 80. Pozwalają one zajrzeć do środka i doczytać ukryte informacje dotyczące danego zawodu. Okienka to bardzo fajna sprawa, ponieważ przykuwają uwagę dziecka i pobudzają w nim ciekawość. Chyba każdy przedszkolak zechce odchylić okienko samodzielnie, by sprawdzić, co znajduje się za nim, choć w przypadku młodszych dzieci, to zapewne rodzic odczyta odnalezione informacje.   

Zawody bez tajemnic

Fot. Zawody bez tajemnic

W książce przedstawiono zawody wykonywane zarówno w mieście, jak i na wsi. Są tu prace prowadzone w budynkach oraz pod chmurką. Podano za przykład m.in. ogrodnika, listonosza, czy rybaka należącego do załogi kutra rybackiego. 

Dzieci mogą dowiedzieć się, że jedne osoby muszą (lub chcą) chodzić do pracy, a inne są już na zasłużonej emeryturze i odpoczywają. Przedszkolak może zrozumieć, czym jest praca zespołowa i w jakich sytuacjach potrzebna jest współpraca wielu ludzi, by coś mogło poprawnie funkcjonować.

Zawody bez tajemnic to kartonowa książka dedykowana dzieciom powyżej piątego roku życia. Przedstawia ona kilkadziesiąt różnych zawodów, z którymi dziecko ma szansę się tutaj zapoznać

Fot. Zawody bez tajemnic

Za przykład posłużyło lotnisko, na którym cały sztab ludzi pracuje, by samolot mógł bezpiecznie wznieść się w powietrze i tak samo bezpiecznie wylądować. Dziecko może się dowiedzieć, co się dzieje z bagażem, kim jest koordynator ruchu naziemnego, czym zajmuje się personel pokładowy i jakie zadanie pełni kontroler ruchu lotniczego. W podobny sposób wyjaśniono specyfikę współpracy w redakcji, na scenie, czy podczas zawodów sportowych. 

Zawody bez tajemnic

Fot. Zawody bez tajemnic

Co ciekawe, autor poruszył także temat, co należy zrobić, by otrzymać pracę, czym jest kariera, i co to znaczy piąć się po jej szczeblach. Najpierw wydawało mi się, że maluchy jeszcze mają sporo czasu na to, by zajmować się takimi sprawami, ale fachowiec — doradca zawodowy podpowiedział mi, że takie działania jak zapoznanie z zawodami (preorientacja zawodowa) właśnie powinny zaczynać się w przedszkolu (co zresztą jest ujęte w podstawie programowej). Tym większe moje uznanie dla tej publikacji, że poruszono i tę kwestię. 

Książka Zawody bez tajemnic jest pięknie wydana, kolorowa i w prosty sposób przekazuje informacje. Samych tych informacji nie jest zbyt wiele w treści, za to obrazki nadrabiają w tej materii. Czego nie można doczytać, to można dopowiedzieć dziecku. Ponieważ książka jest wydana na twardej tekturze, długo posłuży, co jest ważne, jeśli dziecko często zagląda do okienek. 

Zawody bez tajemnic

Fot. Zawody bez tajemnic

Moim dzieciom książka  Zawody bez tajemnic bardzo się spodobała. Również ja, po wspólnej lekturze, mam bardzo pozytywne odczucia i śmiało mogę polecić ją innym, ciekawskim przedszkolakom. 

 

Dziękuję Wydawnictwu Olesiejuk za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close