20 sierpnia 2021

Zgadnij kto to? Seria książeczek – Gauthier Wendling

Seria: Zgadnij kto to?
Tytuł: Tajemnicze zniknięcie, Panika w wesołym miasteczku, Śledztwo w Nowym Jorku, Dziecko Słońca
Autor: Gauthier Wendling
Ilustrator: Alice Risi
Tłumaczenie: Karolina Marcinkowska
Oprawa: miękka
Liczba stron: 64 strony
Wydawnictwo:  HarperCollins

Jeśli znacie i lubicie grę „Zgadnij kto to?”, myślę, że ta seria również Wam się spodoba. Choć opiera się na zasadach tej gry, wcale nie jest ona potrzebna, by rozwiązać zagadki ukryte we wszystkich z czterech części.
Każda książeczka to oddzielna historia i zupełnie inna zagadka do rozwikłania. Choć śledztwo prowadzą bohaterowie książki, prawdziwym detektywem staje się czytelnik, bowiem czeka tu na niego wiele łamigłówek do rozwiązania. Zawarte w książce wskazówki mają naprowadzić na rozwiązanie drogą dedukcji. Aby to się udało, należy dokładnie analizować każdą z nich i eliminować kolejno podejrzanych. Na samym początku jest plansza z postaciami, które należy wykreślać, jeśli uznamy daną osobę za niewinną. Tym samym krok po kroku, jesteśmy coraz bliżej rozwiązania, by na końcu nie mieć już żadnych wątpliwości.

zgadnij kto to

Zgadnij kto to? Tajemnicze zniknięcie
W szkockim muzeum znika jedyny dowód na istnienie znanego potwora z Loch Ness. To wielka strata dla miasteczka, które całą swoją popularność opiera na Nessie. Dlatego z pomocą przybywają Olek i Julka, którzy rozpoczynają swoje śledztwo. Zarówno oni, jak i czytelnicy, muszą cechować się koncentracją, umiejętnością analizowania i wyciągania wniosków. Właśnie te cechy pozwolą na rozwiązanie zagadki.

Zgadnij kto to? Panika w wesołym miasteczku
Jest to kolejna część w której, jak się domyślacie, przydadzą się powyższe cechy. Tym razem jednak śledztwo prowadzą Aleks i Asia. Ich celem jest znalezienie winnego awarii kolejki górskiej. Chyba sami przyznacie, że to zazwyczaj największa atrakcja w wesołym miasteczku, więc taka sytuacja to zdecydowanie coś, co nigdy nie powinno się wydarzyć.

Zgadnij kto to? Śledztwo w Nowym Jorku
W tej części w detektywów wcielają się Anna, mieszkająca w Nowym Jorku, i Tomek, który przyleciał tu na wycieczkę klasową. Zwiedzanie tego miasta jest tak samo ekscytujące, co udział w śledztwie prowadzonym przez nowojorską policję. Na czytelnika czeka tu mnóstwo zagadek, które z pewnością doprowadzą go do rozwiązania tajemnicy.

Zgadnij kto to? Dziecko Słońca
To ostatnia część z tej serii. Tym razem przenosimy się do Meksyku, gdzie prowadzone są prace archeologiczne. Te zazwyczaj kończą się nie lada odkryciem, tak jest również i teraz. Odnaleziona mityczna tabliczka przepowiadająca powrót Dziecka Słońca to tylko początek tego, co czeka na Lenę i Kacpra.

zgadnij kto to

Książeczki Zgadnij kto to? napisane są w ciekawy sposób, mobilizują czytelnika do czynnego udziału w śledztwie. Połączenie książki i gry nie pozwala być biernym, co uważam za spory plus. Zeszytowy format pozwoli zabrać książkę do plecaka, zarówno na wycieczkę, jak i do szkoły. Każda z części to 64 strony fajnej zabawy. Seria przeznaczona jest dla dzieci w wieku 8+.

Dziękuję Wydawnictwu HarperCollins za przekazanie egzemplarzy do recenzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close