16 sierpnia 2015

Zgodne rodzeństwo – Natalia Minge, Krzysztof Minge

Tytuł: Zgodne rodzeństwo
Autor: Natalia Minge, Krzysztof Minge
Wydawca: Edgard
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 208
Cena: 29,90 PLN

Rodzice obawiają się momentu, w którym ich do tej pory jedynak, stanie się starszym bratem lub siostrą. Ja bałam się tego bardzo, mój starszy syn jest bardzo energicznym dzieckiem, obdarowanym przez Matkę Naturę wyjątkowo mocnym charakterem. Niewiele się pomyliłam, mimo że starałam się przygotować Bartka na narodziny Wojtka. Tłumaczyłam, pokazywałam, niestety nie wpadłam na pomysł, aby sięgnąć po fachową literaturę. Za to teraz chcę przedstawić Wam poradnik, który po pewnym (wcale nie tak słodkim) czasie posiadania dwójki synów, trafił w moje ręce.

“Zgodne rodzeństwo” autorstwa Natalii i Krzysztofa Minge, psychologów, prywatnie małżeństwa wychowującego trójkę dzieci. Oni dobrze wiedzą, na czym polega kłopot nie tylko w przystosowaniu jedynaka do nowej roli, ale później w sprawiedliwym rozsądzaniu sporów pomiędzy małymi krzykaczami.

Poradnik, o którym mowa, zawiera wiele cennych wskazówek dla rodziców, wraz z wyjaśnieniem mechanizmów powstawania różnych zachowań, oraz wszelkich konsekwencji, jakie z nich wynikają. Nie jest to typowo psychologiczny wywód, szczęśliwie autorzy pamiętali, że piszą to z myślą o zwykłych rodzicach, którzy chcą rozumieć to co czytają.

Poza sposobem na przygotowanie dziecka do powitania rodzeństwa znajdziecie tu informacje, jak wspierać starszaka po przybyciu malca ze szpitala. W wielu przypadkach pojawiają się kłótnie a czasem i agresja, którą rodzicom trudno jest pojąć i zaakceptować. Z poradnika dowiemy się zaś, jak reagować na takie zajścia, i co zrobić, by nie skrzywdzić żadnego z dzieci, będąc sprawiedliwym sędzią lub mediatorem.

W działaniach prowadzących do budowania więzów pomiędzy rodzeństwem trzeba szukać złotego środka. Poradnik oczywiście nie wskazuje jedynej słusznej drogi postępowania, uwzględniając specyfikę różnych rodzin, ale każdy z zainteresowanych nim rodziców, znajdzie tu cenną wiedzę. Dodatkowo ważne ćwiczenia, informacje i wskazówki do zapamiętania, ujęto w ramki, przez co są łatwe do odnalezienia w tekście. Sam rozkład książki jest czytelny, tak więc Ci z Was, którzy będą chcieli skupić się na jednym z poruszonych tematów, bez problemu odszukają interesujący ich rozdział.

Reasumując, polecam “Zgodne rodzeństwo” tym z rodziców, którzy chcą jeszcze przed narodzinami młodszego brata lub siostry, nabyć wiedzę, jak świadomie to zrobić. A także tym z Was, którzy już teraz mają starszaka i młodsze dzieci, aby łatwiej poradzić sobie z kłopotami, jakie być może już pojawiły się na Waszej drodze do rodzinnego szczęścia.

Dziękuję wydawnictwu Edgard za przekazanie poradnika do recenzji.

5 odpowiedzi na “Zgodne rodzeństwo – Natalia Minge, Krzysztof Minge”

  1. No, może po niego sięgniemy, bo też mamy trójkę, różnica między najstarszą a najmłodszą to niespełna cztery lata, więc bywa baaardzo zabawnie czasami :)

  2. U nas przerabialiśmy to kilka razy :) mamy czwórkę dzieci, teraz najmłodsza ma prawie 2 miesiące – i wszyscy się o nią troszczą, nikt nie zazdrości – pewnie dlatego, że dzieci starsze (7 lat, 5 lat i 3 latka) są już zgrane i zżyte ze sobą, potrafią się razem bawić i nie czują się „odstawione” od mamy :)

  3. my zobaczymy jak to jest za 2 miesiace :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close