Gry planszowe i nie tylko 18 września 2020

Najlepsza gra o kotach

Najlepsza gra o kotach to ponoć niezawodny sposób na ustalenie, kto w domu jest największym kociarzem. To też niezawodny sposób na dobrą i relaksującą zabawę. Nawet nie trzeba się zbytnio skupiać, żeby wygrać. 

Najlepsza gra o kotach 

Z grami planszowymi (przy czym umówmy się, „planszowa” to dziś określenie bardzo umowne) jest tak, że bardzo lubię w nie grać, ale pisać o nich to już niekoniecznie. I to wcale nie dlatego, że nie chcę się dzielić z Wami dobrem, zachowując najlepsze kąski dla siebie. Wręcz przeciwnie! Po prostu żadna, najbardziej nawet dopracowana recenzja, nie jest w stanie oddać istoty gry. 

Podobnie jest z Najlepszą grą o kotach. Z pozoru zwykła karcianka, w rzeczywistości gra, w której trzeba myśleć, planować, przewidywać i… zaglądać przeciwnikowi w karty. Jest to niezbędne, na szczęście karty (te, w które trzeba zajrzeć) są wyłożone na stole przez całą rozgrywkę i nie trzeba się uciekać do niecnych sztuczek. 

 

Zajrzyjmy najpierw do pudełka

Typowej planszy tu nie znajdziemy, bo jak już wyżej wspomniałam, Najlepsza gra o kotach to karcianka. W pudełku znajdziemy więc przede wszystkim sto dwie karty gry i trzynaście kart przybłęd. Ponadto jeden znacznik w kształcie kota, żetony przysmaków i punktów zwycięstwa, notes do podsumowania punktów na koniec rozgrywki i instrukcję. I z instrukcją z serca radzę Wam się zaprzyjaźnić. Przynajmniej na kilka pierwszych rozgrywek. 

najlepsza gra o kotach

 

Zasady gry 

Nie są skomplikowane. Na stole wykładamy dziewięć kart gry w trzech rzędach, obok kolumnę trzech kart przybłęd, a z boku całą resztę, czyli pozostałe karty, przysmaki i punkty zwycięstwa. 

Pierwszy gracz bierze znacznik kota i ustawia go nad wybraną kolumną lub z boku rzędu. W ten sposób blokuje trzy karty, których kolejny gracz nie może zebrać ze stołu. Musi wybrać inny rząd lub kolumnę. Miejsca zebranych kart uzupełnia się kartami ze stosu. Przybłędy nie podlegają tym regułom, nie zabiera się ich, nawet gdy leżą w określonym rzędzie lub kolumnie. 

Karty mają różne przeznaczenie. Karty kotów układamy przed sobą. Karty przysmaków zamieniamy na przysmaki, którymi karmimy koty według ich upodobań. Upodobania są uwidocznione na kartach kotów. Pozostałe karty trzymamy przy piersi i staramy się, żeby nikt ich nie zobaczył. Mają różne atuty i dlatego warto mieć pod ręką instrukcję. Niektóre można wymieniać w trakcie gry, inne przydadzą się dopiero przy liczeniu punktów. 

Gra toczy się do momentu, w którym na stosie zabraknie kart. 

 

Podliczanie punktów 

Nawet nie będę próbowała tego dokładnie opisać. Punkty dostaje się za nakarmienie kotów, zebranie największej liczby zabawek i ubranek i nie pamiętam, co jeszcze. Są też punkty karne, na przykład za niewykorzystanie całej karmy. Ogólnie wygląda to skomplikowanie, ale notes bardzo ułatwia sprawę. Wystarczy wypełnić wszystkie rzędy po kolei i podsumować. Instrukcja jest tu bardzo pomocna.

 

Jak długo to trwa 

Za pierwszym razem długo, bo nie wiadomo co robić, więc się dłużej myśli. Później decyzje podejmuje się automatycznie, a rozgrywka znacznie się skraca. Przy średniej sprawności graczy da się ogarnąć rozgrywkę w kwadrans. Oczywiście bez podliczania punktów. 

 

Dla kogo jest Najlepsza gra o kotach 

W teorii dla graczy 8+, czyli dla minimum ośmiolatków. W praktyce, moim prywatnym zdaniem, młodsze dzieci też dadzą radę, jeśli będą umiały czytać. Podejrzewam, że te 8+ wynika z faktu, że na koniec trzeba się wykazać znajomością matematyki, ale wystarczy jeden gracz, który potrafi liczyć. 

Gra sprowadza się do dobierania kart, wymieniania i kombinowania, który rząd lub kolumnę zablokować, żeby utrudnić życie przeciwnikowi. A z tym już sześciolatki powinny sobie dać radę. 

najlepsza gra o kotach

Wrażenia 

„Całkiem fajna gra w sumie” – powiedziało moje dziecko. I to jest chyba dobre podsumowanie. Jest ciekawa, wciągająca, ale nie pochłonęła nas tak jak „Domek” czy „Kwiatki”. Dobry wybór na szybką, nieskomplikowaną rozgrywkę wymagającą błyskawicznego podejmowania decyzji, ale bez konieczności zapamiętywania, jakie karty zeszły i liczenia ich. Propozycja na jesienną szarugę i nie tylko. Myślę, że na naszym stole będzie gościła często.

 

Dziękuję Wydawnictwu Fox Games za przekazanie egzemplarza recenzenckiego 

 

Więcej informacji o grze znajdziesz na stronie GramywPlanszowki.pl | GwP https://gramywplanszowki.pl/gra/1075/najlepsza-gra-o-kotach

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Targi 18 września 2020

Targi Dla Mamy i Dziecka Mamaville Wrocław vol. 10

Mamaville idzie za ciosem. Jeszcze na dobre nie umilkło echo warszawskiej edycji, a już za dwa dni startuje Mamaville Wrocław vol. 10. Jak się okazuje, w cieniu pandemii można się bezpiecznie spotykać i robić zakupy. 

 

Targi Dla Mamy i Dziecka Mamaville 

Nazwa mówi sama za siebie i właściwie niewiele trzeba tłumaczyć. Można tylko dodać, że asortyment na targach jest bardzo urozmaicony. Obejmuje zarówno elementy wyprawki dla noworodka (łącznie z wózkiem i łóżeczkiem), jak i ubranka, akcesoria i zabawki dla starszych dzieci, nawet tych w wieku przedszkolnym. Mamy kupią dla siebie ubrania ciążowe i wszystko, co będzie im potrzebne w czasie ciąży, porodu i połogu. Wśród ofert wystawców znajdą się też meble do dziecięcego pokoju i akcesoria do wystroju wnętrz. 

 

Kim są wystawcy na targach?

Zdecydowana większość targowej oferty to propozycje polskich producentów, a ich asortyment jest polskiej produkcji. To ukłon w stronę rodzimej gospodarki, ale też pewność, że dostajemy do ręki unikatowe produkty wysokiej jakości. Spora część wystawców to po prostu mamy, które spędzają dużo czasu ze swoimi dziećmi i dobrze znają ich potrzeby. Im najłatwiej jest znaleźć niszę rynkową. Kwestią kreatywności pozostaje zaspokojenie jej. Rosnąca z roku na rok popularność Targów Mamaville każe przypuszczać, że idea promocji polskiej przedsiębiorczości połączona z szansą dla kreatywnych mam była strzałem w dziesiątkę. 

 

Jak wyglądają targi w dobie pandemii?

Podobnie jak do tej pory, ale jednak trochę inaczej. Tym razem nie można przyjść o dowolnej porze i zostać na targach cały dzień. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne impreza została podzielona na trzy tury w godzinach:

– 10.00 – 12.00

– 12.00 – 14.00

– 14.00 – 17.00.

 

Ilość miejsc niestety będzie ograniczona, dlatego warto się pospieszyć z kupowaniem biletów. W tym roku sprzedaż prowadzona jest wyłącznie online pod adresem: https://targi.mamaville.pl/targi/wroclaw-vol-10-20-09/informacje/. Cena biletu – 10 zł. 

 

Przy zakupie biletu konieczne będzie wypełnienie formularza epidemiologicznego. 

W tym roku organizatorzy zaplanowali ustawienie stoisk tak, by alejki miały szerokość 4 m. Ułatwi to utrzymanie dystansu społecznego. 

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Tegoroczna edycja Targów Mamawille jak zwykle połączona jest ze strefą edukacyjną, czyli ciekawymi wykładami dla rodziców. Tym razem organizatorzy przygotowali aż cztery. Szczegółowe informacje i zapisy dostępne są tutaj: https://app.evenea.pl/event/mvwrowyklady/

 

Wszystkie informacje na temat targów, w tym listę wystawców, można znaleźć tutaj: https://targi.mamaville.pl/targi/wroclaw-vol-10-20-09/

 

Przy wejściu na targi będzie dostępna bezpłatna szatnia. 

 

Organizatorzy zachęcają do posiadania przy sobie gotówki. Nie u wszystkich wystawców uda się zapłacić kartą. 

 

Jak co roku będzie wydzielona strefa dla mamy i dziecka, gdzie będzie można nakarmić i przewinąć dziecko z zachowaniem intymności. 

 

Targi Mamaville Wrocław vol. 10 odbędą się 20 września 2020 roku we Wrocławskiej Hali Stulecia. 

 

Blog W Roli Mamy tradycyjnie obejmuje kolejną edycję Targów Dla Mamy i Dziecka Mamaville patronatem medialnym. 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Targi 11 września 2020

Targi Mamaville 2020 Warszawa

Tegoroczna warszawska, dwudziesta już edycja Targów Mamaville na pewno będzie różniła się od poprzednich. Już sam fakt, że znowu można zorganizować tak dużą imprezę, budzi dreszczyk emocji. Co jeszcze się zmieni?

 

Targi Mamaville – o co chodzi 

Targi Mamaville to cykliczna impreza organizowana w największych miastach Polski. W jednym miejscu można skompletować wyprawkę dla niemowlaka, uzupełnić garderobę starszaka, dokupić niezbędne akcesoria i zabawki. Także mamy kupią ubrania ciążowe, niezbędne kosmetyki i inne przydatne gadżety. 

Tym, co różni Targi Mamaville od innych tego typu imprez, jest chęć promowania polskich marek i produktów. Wystawcy Mamaville to Polscy producenci, często także projektanci, którzy dają upust swojej kreatywności, tworząc niepowtarzalne ubranka i akcesoria dla dzieci i mam. Bardzo często są to po prostu młode mamy, którym najłatwiej zauważyć lukę na rynku i które przebywając na urlopie macierzyńskim, chcą zrobić coś dla siebie. 

 

Targi Mamaville 2020 – bezpieczeństwo 

To chyba najważniejsza kwestia w tym roku, wszak na targach goszczą małe dzieci z rodzicami, a także kobiety w ciąży. 

 

– Obowiązkowe będzie zakrywanie nosa i ust, zarówno przez gości, jak i przez wystawców.

– Alejki między rzędami stoisk będą miały 4 m szerokości, by można było zachować dystans przy mijaniu się.

– Osobne wejścia i wyjścia oraz obsługa kierująca ruchem.

– Sprzedaż biletów wyłącznie online, by wykluczyć kolejki do kasy.

– Bilety będą sprzedawane na trzy tury godzin: 10 – 12, 12 – 14 i 14 – 17. Co dwie godziny będzie przeprowadzana dezynfekcja.

– Targi będzie zabezpieczała ekipa medyczna.

Targi Mamaville – nie tylko zakupy 

Jak co roku, tak i tym razem handlowej części targów będzie towarzyszyła część edukacyjno-rozrywkowa: warsztaty dla dzieci i rodziców, strefa zabaw dla dzieci, strefa dla mamy i dziecka oraz strefa kulinarna. Wszystko po to, by wizyta na targach była prawdziwą przyjemnością. 

 

Targi Mamaville 2020 Warszawa – przydatne informacje 

Gdzie:  EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14, Warszawa

Kiedy:  13 września 2020 (niedziela), godz. 10.00-17.00

Bilety w cenie 10 zł do nabycia: https://targi.mamaville.pl/targi/warszawa-vol-20-13-09/informacje-i-bilety/ 

 

Więcej informacji:  https://www.facebook.com/events/441370246778503/  

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close