Kultura 28 listopada 2019

Nominacje IBBY 2019 – najlepsze książki okiem WRoliMamy

IBBY (International Board on Books for Young People) to międzynarodowa organizacja non-profit, która zajmuje się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Została ona założona w Zurychu w 1953 roku. Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych w Polsce istnieje od 1973 roku. Poznajcie wybrane nominacje IBBY 2019.

Celem IBBY jest między innymi wspieranie rozwoju książki dla dzieci i młodzieży, popieranie i promocja książki wartościowej pod względem literackim, plastycznym i edytorskim. W tym roku polska sekcja  IBBY 2019 ogłosiła niedawno nominacje w konkursie Książka Roku 2019 w trzech kategoriach: nominacje graficzne; nominacje literackie; nominacje do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa. 

Wśród nominowanych książek znalazły się perełki z Wydawnictwa Dwie Siostry, Egmont, czy Nasza Księgarnia. Poniżej w kilku słowach przekonujemy, dlaczego warto zerknąć na te pozycje literatury dziecięcej.

IBBY 2019 – Podróżnicy. Wielkie Wyprawy Polaków

ibby 2019

Zebrane w tej książce historie zadziwiają dzisiaj, nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Szczególnie, że jest to historia nowożytna, o której niewiele wspomina się podczas pobytu w szkole, a warta jest uwagi małych słuchaczy. Pokazują one, w jaki sposób kiedyś żyło się w Europie, jak trudno było podróżować. Co skłoniło tych podróżników do wyjazdu z kraju, w nieznany świat? Wiele z tych postaci żyje obok nas, jak Aleksander Doba, Marek Kamiński czy Leszek Cichy. To są wspaniali ludzie, których historii raczej nie mamy możliwości poznać inaczej jak z książek. Wielkie Wyprawy Polaków to książka o przygodach, zwyczajnym i niezwyczajnym życiu, pełnym przygód, ciężkich chwil jak i radości ich spełnienia. To pozycja o wyjątkowych, niezwyczajnym ludziach z Polski, mieszkających wśród nas. 

Więcej informacji o książce znajdziesz w naszej recenzji tutaj.

IBBY 2019 – Przeplatalińscy

przeplatalińscy

Przeplatalińscy swą nazwę wzięli z faktu, że bohaterów – a raczej części ich ciał – można ze sobą dowolnie mieszać, przeplatać. Autorowi pomysłu należą się gromkie brawa za tę koncepcję. Okładka książki z tyłu i przodu wygląda zwyczajnie, za to w środku czeka nas niespodzianka – duże strony podzielono na trzy części.

Można je odwracać w jednym czasie i odczytywać krótkie story dotyczące jednego bohatera. Można też – i to jest ciekawsze – jedną część zostawić w spokoju, za to drugą i trzecią przerzucić sobie, jak przyjdzie ochota. A że na każdej są inne rysunki i teksty, wychodzą takie kombinacje, że nie raz i nie dwa parskaliśmy śmiechem.

Więcej informacji o książce znajdziesz w naszej recenzji tutaj.

IBBY 2019 – Great! Wielka Brytania dla dociekliwych

ibby 2019

Książka Great! Wielka Brytania dla dociekliwych to lektura dla dziecka i dorosłego, którzy chcą poznać lepiej ten wyspiarski kraj. Jeśli planujecie wyjazd w tamte rejony, to warto do niej sięgnąć. Podoba mi się w niej to, że nie trzeba czytać jej od początku do końca.

Dopiero z lektury książki Great!Wielka Brytania dla dociekliwych dowiedziałam się o wielu ciekawostkach, a w szczególności o moim ulubionym angielskim nadmorskim miasteczku Whitby. Właśnie tam rozegrała się znaczna część powieści Drakula pióra Brama Stokera. Gdyby nie mieszkający wtedy w Whitby holenderski lekarz Van Helsing, wampiry przejęłyby Anglię. 

Więcej informacji o książce znajdziesz w naszej recenzji tutaj.

IBBY 2019 – Balonowa 5

W kamienicy przy ulicy Balonowej 5 bardzo dużo się dzieje. Jest głośno, kolorowo i radośnie. Słychać śpiew, muzykę, donośne chrapanie i gromkie brawa. A to wszystko za sprawą ciekawych i jakże barwnych, choć nietypowych  przyznać to trzeba, lokatorów. Mieszkają tam bowiem zwierzęta różnej maści – od maleńkiego robaczka, po wielkiego hipopotama.

Książka Balonowa 5 generalnie nie zawiera wiele treści, zdecydowanie większą jej część zajmują duże i kolorowe ilustracje. W zasadzie dzięki nim, na każdej stronie wiele się dzieje – jest mnóstwo szczegółów, którym można długo się przyglądać i wyłapywać znajome dziecku nazwy rzeczy, roślin, instrumentów oraz żywności, wzbogacając przy tym jego słownictwo.

Więcej informacji o książce znajdziesz w naszej recenzji tutaj.

IBBY 2019 – Banda Czarnej Frotté 

To już trzecia część przygód skarpetkowej ekipy. Autorka w zabawny sposób przemyca elementy edukacyjne i wychowawcze, które są cenne nie tylko dla najmłodszych. Uczą o przyjaźni, odpowiedzialności, podążaniu własną ścieżką i bycia ze sobą w zgodzie. Na podstawie postaci mściwego Bladego Niko, który przez całą książkę jest agresywny, wręcz mówi, że wszystko wygarnie swej bliźniaczej skarpetce, uczy dzieci, jak radzić sobie ze złością. 

Ponadto Banda czanej frotte w swoich przygodach trafia na wyspę smartfonów, które stwierdzają: „Jesteśmy strażnikami straconego czasu i straconych okazji”. Podkreślają, że mają specjalne aplikacje, które  pozwalają im „zapisać sytuacje, których nasi właściciele nie wykorzystali, bo gapili się w ekran telefonu”. Niestety w naszym codziennym życiu jest wiele takich chwil. 

Więcej informacji o książce znajdziesz w naszej recenzji tutaj.

Pełną listę nominowanych znajdziecie pod tym linkiem.  Wyniki zostaną ogłoszone 17 grudnia 2019. Życzymy powodzenia wszystkim Nominowanym.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 27 listopada 2019

Targi Trends 4 Kids po raz czwarty w Krakowie!

? Tauron Arena Kraków
? ul. Stanisława Lema 17
? 1 grudnia 2019
? godz. 10:00-17:00

Zapraszamy przyszłych rodziców, rodziców z dziećmi w wieku od 0-9 lat oraz wszystkich tych, którzy cenią produkty hand made, nowoczesny design, wysoką jakość, oryginalne oraz pomysłowe propozycje od polskich twórców.

Nasi Goście będą poruszać się i korzystać z czterech specjalnie wyznaczonych stref:

STREFA ZAKUPÓW – w tej strefie będzie można znaleźć odzież, buciki, zabawki, dekoracje do pokoików dziecięcych, książeczki oraz produkty dla kobiet w ciąży i mam karmiących. Wystawcy specjalnie na dzień targów przygotowują atrakcyjne rabaty.

Realizując zakupy na stoiskach w kwocie łącznej 250 zł będzie można odebrać  prezent w punkcie organizatora (liczba przewidzianych prezentów jest ograniczona).

STREFA ŚWIADOMEGO RODZICA – dla rodziców i przyszłych rodziców przygotowaliśmy bogaty program prelekcji i warsztatów, w jakich będzie można brać udział przez cały dzień. To niecodzienna okazja do skorzystania bezpłatnie z porad i konsultacji u ekspertów wielu dziedzin  związanych z wychowaniem dziecka oraz prawidłowym dbaniem o jego zdrowie.

STREFA ZABAWY – w tej przestrzeni dzieci będą mogły bezpłatnie skorzystać z licznych zajęć kreatywnych i rozwijających warsztatów. Nuda tego dnia jest u nas zabroniona! Najmłodsi Goście m.in. będą tworzyć przy wielkoformatowych panelach dizajnu ze sznurka, przeżyją podwodną przygodę w świecie wirtualnym, przygotują indiański pióropusz i poćwiczą swoją pamięć na warsztatach szybkiego zapamiętywania. Nie zabraknie także magicznych baniek mydlanych i tradycyjnego malowania buziek.

STREFA EKO WYBORU – jest dla nas szalenie ważne, by najmłodsze pokolenie wyrastało w świadomości ekologicznej, bo dzisiejsze wybory wpłyną na to, w jakim świecie przyjdzie żyć naszym dzieciom, gdy dorosną. Będziemy edukować i pokazywać w jaki sposób małymi krokami zmieniać codzienne nawyki, by zadbać o lepsze jutro dla nas i naszej planety. Na najmłodszych czekają zajęcia recyklingowe m.in tworzenia woskowijek, w które wielokrotnie można zapakować żywność oraz zajęcia upcyklingowe, na których pokażemy m.in jak kreatywnie zapakować świąteczne prezenty wykorzystując przedmioty, które znajdziemy w domu.

Rodziców i wystawców także będziemy zarażać ideą less waste i pokazywać jak można stać się eco friendly.  Warto sprawdzić na naszej stronie w jaki sposób można pomóc włączając się akcje i aktywności, jakie przygotowaliśmy na dzień naszego wydarzenia.

Więcej na: trends4kids.pl

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 25 listopada 2019

Meningokoki – czy jest się czego bać? Czego o nich nie wiemy, a powinniśmy.

Meningokoki – czy jest się czego bać? Czego o nich nie wiemy, a powinniśmy.  Kilka słów o realnym zagrożeniu naszych dzieci…

Wiecie co jest najgorsze w byciu rodzicem? Ciężar ODPOWIEDZIALNOŚCI  za zdrowie i życie drugiego człowieka, który spada na nas od momentu poczęcia, i z którym konfrontujemy się w dniu narodzin naszego dziecka. Kiedy weźmiemy tę małą istotę po raz pierwszy na ręce, uświadamiamy sobie, jaka jest krucha i bezbronna. Wówczas dociera do nas też fakt, jak trudne i poważne czeka nas zadanie. 

Zmienia się całe nasze życie, a priorytetem staje się zdrowie i bezpieczeństwo młodego człowieka. Od tej pory musimy stawać na wyżynach wszelkich swoich umiejętności, nierzadko nawet na rzęsach, by odpowiednio zadbać o naszego potomka. Musimy za nim podążać i razem się rozwijać. Nieustannie kształcić, pytać i szukać odpowiedzi, ponieważ niejednokrotnie przyjdzie nam podejmować wiele trudnych decyzji.

Z pierwszymi mierzymy się zaraz po porodzie, gdy padają pytania, czy zgadzamy się na wykonanie pewnych badań, procedur, a także szczepień ochronnych. Pamiętam, jaki wielki miałam mętlik w głowie, gdy przyszedł na świat mój najstarszy syn. I choć wydawać by się mogło, że z kolejnymi dziećmi będzie łatwiej, wcale tak nie jest. Młodemu rodzicowi bowiem zawsze towarzyszy niepewność czy dobrze robi podejmując taką, a nie inną decyzję? Czy odpowiednio się wcześniej przygotował i wyedukował?

A z tym niestety bywa różnie. Nie każdy rodzic jest świadomy tego, jakie zagrożenia czyhają na jego dziecko w różnych dziedzinach życia. Jednak dziś skupimy się na zdrowiu i niebezpiecznych chorobach, a konkretnie tych, które wywołują meningokoki.

Zapewne część z Was słyszała coś na temat tych bakterii, ale są też tacy – jak wynika z badań opinii – którzy nie mają o nich zielonego pojęcia. Okazuje się bowiem, że przyszłym i młodym rodzicom często brakuje wiedzy na temat ZAGROŻENIA ZWIĄZANEGO Z MENINGOKOKAMI. Mniej więcej połowa ankietowanych rodziców nie wie jakie choroby wywołują dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz jakie są objawy zakażenia.

A ponieważ meningokoki potrafią być niezwykle groźne – szczególnie dla niemowląt i małych dzieci – chciałabym poniżej przedstawić Wam najważniejsze informacje na ich temat. Przeczytajcie, jeśli jeszcze nie mieliście okazji zgłębić tego tematu. Warto, bo od tej wiedzy i świadomości, zależeć może zdrowie, a nawet życie Waszych dzieci.

Zacznijmy od tego – co to są meningokoki?

Meningokoki są to bakterie – dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych (Neisseria meningitidis), wywołujące ciężkie zakażenia inwazyjne: sepsę, czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Kolonizują jamę nosowo-gardłową zdrowych osób (tzw. nosicieli), nie powodując żadnych objawów.

Z powodu różnic w budowie polisacharydowej otoczki wyróżnia się dwanaście grup serologicznych tychże bakterii, z czego niebezpieczne są serogrupy: A, B, C, Y, W-135. 

Występowanie poszczególnych serogrup zależy od obszaru geograficznego. W Polsce i Europie dominującymi typami są w pierwszej kolejnośći meningokoki z grupy B, a następnie C.

Dlaczego meningokoki są tak niebezpieczne?

Meningokoki są na tyle cwanymi, a przez to niebezpiecznymi bakteriami, że w początkowej fazie choroby nie dają jednoznacznych sygnałów, wskazujących na to, iż mamy z nimi do czynienia. Początkowe symptomy przypominają raczej zwykłe przeziębienie, które często staramy się wyleczyć w domu na własną rękę. A tymczasem w przypadku zakażenia meningokokami kluczowa jest NATYCHMIASTOWA REAKCJA – postawienie trafnej diagnozy i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Ważne!

Inwazyjna choroba meningokokowa może doprowadzić do zgonu nawet w ciągu 24 godzin! To niezwykle przerażający fakt, ale trzeba być tego świadomym, by zwiększyć czujność i przyspieszyć działanie.

Objawy inwazyjnej choroby meningokokowej

Pierwsze objawy są niepozorne: brak apetytu, rozdrażnienie, gorączka, senność.

W kolejnych godzinach doskwierać może: ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka, bóle głowy, mięśni i stawów.

Następnie pojawiają się bardziej charakterystyczne oznaki takie jak: sztywność karku, światłowstręt, zaburzenia świadomości, drgawki, obniżone napięcie mięśniowe, zimne dłonie i stopy, uwypuklenie ciemiączka, wzmożone pragnienie, tachykardia, trudności z oddychaniem, nienaturalny kolor skóry (sinica).  

W przypadku sepsy może również pojawić się wysypka wybroczynowa, nieblednąca pod wpływem ucisku. Sprawdzić to można w prosty sposób wykonując tzw. test szklanki. Aby to zrobić należy przyłożyć bok szklanki do skóry, ucisnąć i ocenić, czy pod szkłem wysypka blednie.

Co istotne – nie zawsze występują wszystkie wymienione objawy.

 Groźne powikłania

Przebyta inwazyjna choroba meningokokowa poza ryzykiem śmierci, niesie również za sobą groźne powikłania. W przypadku zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych mogą to być: wodogłowie, padaczka, głuchota, porażenie ruchowe oraz upośledzenie umysłowe. Natomiast w przypadku sepsy może dojść do zmian zatorowo-zakrzepowych, a w konsekwencji do martwicy skóry oraz odległych części ciała (palców, kończyn) i amputacji. 

Kto jest najbardziej zagrożony inwazyjną chorobą meningokokową?

Na zakażenie meningokokami narażeni są wszyscy niezależnie od płci, czy wieku, jednak najbardziej zagrożone są niemowlęta i dzieci poniżej piątego roku życia – to właśnie w tej grupie wiekowej odnotowuje się najwyższy wskaźnik zachorowalności.

W przypadku najmłodszych dzieci, ryzyko zachorowania jest duże,, ponieważ bakterie mają ochronne wielocukrowe otoczki, z którymi niedojrzały układ odpornościowy niemowląt nie potrafi walczyć. Z tego samego powodu przebycie choroby w tym wieku nie daje odporności na przyszłość. 

Źródła zakażenia

Meningokoki rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, a więc poprzez: kaszel, kichanie, całowanie, czy korzystanie ze wspólnych sztućców i naczyń, a także przez oblizywanie dziecięcego smoczka. Zarazić się można zarówno od osoby chorej, jak również zdrowej będącej nosicielem bakterii.

Szacuje się, że około 10% społeczeństwa jest nosicielami tej bakterii, a w dużych skupiskach ludzi, takich jak: żłobki, przedszkola, szkoły, akademiki, czy różnego rodzaju domy opieki  liczba ta wzrasta aż do 80%.

Do zakażenia dochodzi, gdy bakterie dostaną się do krwi i ośrodkowego układu nerwowego. Okres wylęgania wynosi od dwóch do dziesięciu dni, a chory może zarażać do 24 godzin od momentu rozpoczęcia leczenia.

Profilaktyka zakażeń

W ramach profilaktyki zaleca się szczepienia ochronne głównie u niemowląt i dzieci, szczególnie tych, które chodzą do żłobka, przedszkola lub szkoły oraz gdy ich rodzeństwo uczęszcza do tychże placówek. A także u młodych ludzi przebywających w akademikach i internatach oraz osób z upośledzoną odpornością.

 

Wpis powstał we współpracy z serwisem Wyprzedź Meningokoki.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewelina
Ewelina
4 lat temu

U mojego brata ciotecznego w kwietniu synek niespełna dwuletni zmarł na meningokoki, wszystko trwało niespełna dobe, dziecko wymiotowało i gorączka w nocy, lekarz stwierdził przeziębienie, po kilku godzinach był już szpital, sepsa i wybroczyny na ciele, w nocy dzieciaczki umarł:((( nikt mnie nie przekona do nieszczepienia dzieci, ta sytuacja tylko to potwierdziła że warto

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close