Kultura 28 listopada 2019

Nominacje IBBY 2019 – najlepsze książki okiem WRoliMamy

IBBY (International Board on Books for Young People) to międzynarodowa organizacja non-profit, która zajmuje się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Została ona założona w Zurychu w 1953 roku. Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych w Polsce istnieje od 1973 roku. Poznajcie wybrane nominacje IBBY 2019.

Celem IBBY jest między innymi wspieranie rozwoju książki dla dzieci i młodzieży, popieranie i promocja książki wartościowej pod względem literackim, plastycznym i edytorskim. W tym roku polska sekcja  IBBY 2019 ogłosiła niedawno nominacje w konkursie Książka Roku 2019 w trzech kategoriach: nominacje graficzne; nominacje literackie; nominacje do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa. 

Wśród nominowanych książek znalazły się perełki z Wydawnictwa Dwie Siostry, Egmont, czy Nasza Księgarnia. Poniżej w kilku słowach przekonujemy, dlaczego warto zerknąć na te pozycje literatury dziecięcej.

IBBY 2019 – Podróżnicy. Wielkie Wyprawy Polaków

ibby 2019

Zebrane w tej książce historie zadziwiają dzisiaj, nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Szczególnie, że jest to historia nowożytna, o której niewiele wspomina się podczas pobytu w szkole, a warta jest uwagi małych słuchaczy. Pokazują one, w jaki sposób kiedyś żyło się w Europie, jak trudno było podróżować. Co skłoniło tych podróżników do wyjazdu z kraju, w nieznany świat? Wiele z tych postaci żyje obok nas, jak Aleksander Doba, Marek Kamiński czy Leszek Cichy. To są wspaniali ludzie, których historii raczej nie mamy możliwości poznać inaczej jak z książek. Wielkie Wyprawy Polaków to książka o przygodach, zwyczajnym i niezwyczajnym życiu, pełnym przygód, ciężkich chwil jak i radości ich spełnienia. To pozycja o wyjątkowych, niezwyczajnym ludziach z Polski, mieszkających wśród nas. 

Więcej informacji o książce znajdziesz w naszej recenzji tutaj.

IBBY 2019 – Przeplatalińscy

przeplatalińscy

Przeplatalińscy swą nazwę wzięli z faktu, że bohaterów – a raczej części ich ciał – można ze sobą dowolnie mieszać, przeplatać. Autorowi pomysłu należą się gromkie brawa za tę koncepcję. Okładka książki z tyłu i przodu wygląda zwyczajnie, za to w środku czeka nas niespodzianka – duże strony podzielono na trzy części.

Można je odwracać w jednym czasie i odczytywać krótkie story dotyczące jednego bohatera. Można też – i to jest ciekawsze – jedną część zostawić w spokoju, za to drugą i trzecią przerzucić sobie, jak przyjdzie ochota. A że na każdej są inne rysunki i teksty, wychodzą takie kombinacje, że nie raz i nie dwa parskaliśmy śmiechem.

Więcej informacji o książce znajdziesz w naszej recenzji tutaj.

IBBY 2019 – Great! Wielka Brytania dla dociekliwych

ibby 2019

Książka Great! Wielka Brytania dla dociekliwych to lektura dla dziecka i dorosłego, którzy chcą poznać lepiej ten wyspiarski kraj. Jeśli planujecie wyjazd w tamte rejony, to warto do niej sięgnąć. Podoba mi się w niej to, że nie trzeba czytać jej od początku do końca.

Dopiero z lektury książki Great!Wielka Brytania dla dociekliwych dowiedziałam się o wielu ciekawostkach, a w szczególności o moim ulubionym angielskim nadmorskim miasteczku Whitby. Właśnie tam rozegrała się znaczna część powieści Drakula pióra Brama Stokera. Gdyby nie mieszkający wtedy w Whitby holenderski lekarz Van Helsing, wampiry przejęłyby Anglię. 

Więcej informacji o książce znajdziesz w naszej recenzji tutaj.

IBBY 2019 – Balonowa 5

W kamienicy przy ulicy Balonowej 5 bardzo dużo się dzieje. Jest głośno, kolorowo i radośnie. Słychać śpiew, muzykę, donośne chrapanie i gromkie brawa. A to wszystko za sprawą ciekawych i jakże barwnych, choć nietypowych  przyznać to trzeba, lokatorów. Mieszkają tam bowiem zwierzęta różnej maści – od maleńkiego robaczka, po wielkiego hipopotama.

Książka Balonowa 5 generalnie nie zawiera wiele treści, zdecydowanie większą jej część zajmują duże i kolorowe ilustracje. W zasadzie dzięki nim, na każdej stronie wiele się dzieje – jest mnóstwo szczegółów, którym można długo się przyglądać i wyłapywać znajome dziecku nazwy rzeczy, roślin, instrumentów oraz żywności, wzbogacając przy tym jego słownictwo.

Więcej informacji o książce znajdziesz w naszej recenzji tutaj.

IBBY 2019 – Banda Czarnej Frotté 

To już trzecia część przygód skarpetkowej ekipy. Autorka w zabawny sposób przemyca elementy edukacyjne i wychowawcze, które są cenne nie tylko dla najmłodszych. Uczą o przyjaźni, odpowiedzialności, podążaniu własną ścieżką i bycia ze sobą w zgodzie. Na podstawie postaci mściwego Bladego Niko, który przez całą książkę jest agresywny, wręcz mówi, że wszystko wygarnie swej bliźniaczej skarpetce, uczy dzieci, jak radzić sobie ze złością. 

Ponadto Banda czanej frotte w swoich przygodach trafia na wyspę smartfonów, które stwierdzają: „Jesteśmy strażnikami straconego czasu i straconych okazji”. Podkreślają, że mają specjalne aplikacje, które  pozwalają im „zapisać sytuacje, których nasi właściciele nie wykorzystali, bo gapili się w ekran telefonu”. Niestety w naszym codziennym życiu jest wiele takich chwil. 

Więcej informacji o książce znajdziesz w naszej recenzji tutaj.

Pełną listę nominowanych znajdziecie pod tym linkiem.  Wyniki zostaną ogłoszone 17 grudnia 2019. Życzymy powodzenia wszystkim Nominowanym.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close