Odparzenia od pieluszki – jak im zapobiec?
Odparzenia pieluszkowe powstają w wyniku ocierania się skóry o pieluszkę, nawet gdy jest sucha. To częsty problem i mierzy się z nim wielu rodziców. Co można zrobić, aby mu zapobiec? Jak dbać o skórę pod pieluszką?
Aby skutecznie zapobiegać odparzeniom pieluszkowym, należy poznać ich przyczynę. Skóra niemowląt nie jest do końca wykształcona. Zbudowana z cienkiego naskórka, z niewielką ilością gruczołów łojowych i potowych, nie zapewnia dostatecznej ochrony przed szkodliwymi czynnikami, których pod pieluszką jest co niemiara.
Oprócz moczu i kału to także pot. Wilgoć i substancje drażniące (jak amoniak), a także ocieranie się skóry o pieluszkę (z każdym ruchem dziecka) to główne przyczyny powstawania odparzeń. Można ich uniknąć, dbając o higienę skóry pod pieluszką oraz stosując kosmetyki wzmacniające barierę lipidową naskórka. Odpowiednia codzienna pielęgnacja to podstawa.
Pielęgnacja zapobiegająca odparzeniom pieluszkowym
Ważnym punktem codziennej pielęgnacji jest przewijanie. Jak często zmieniać pieluszkę dziecku? Tak często, jak potrzeba. Noworodki i młodsze niemowlęta najlepiej przewijać kilka minut po każdym karmieniu. Im starsze dziecko, tym odstępy między zmianami pieluszki coraz dłuższe, nie powinny być jednak zbyt długie.
Na odparzenia pieluszkowe szczególnie narażone są 7-9-miesięczne niemowlęta. Dzieci w tym wieku stają się coraz bardziej aktywne. Zaczynają pełzać, czołgać się, obracać wokół własnej osi, w końcu siadać i raczkować, co może sprzyjać powstawaniu otarć i podrażnień skóry pod pieluszką. Do tego dochodzi rozszerzanie diety i zmiana rytmu defekacji.
Pieluszkę warto zmieniać od razu, gdy stanie się zawilgocona (lub zabrudzona). Skąd wiedzieć, że to już? Informuje o tym pasek kontrolny na pampersie, który pod wpływem wilgoci zmienia kolor. Podczas przewijania trzeba dokładnie oczyścić i wysuszyć skórę. Dobrze też pozwolić jej pooddychać. Wietrzenie skóry podczas każdego przewijania skutecznie ją chroni. Nieocenioną pomoc niosą też specjalne kremy przeciw odparzeniom.
Kosmetyki zabezpieczające skórę przed odparzeniami
Wśród najlepiej ocenianych przez ekspertów kremów przeciw odparzeniom są produkty zawierające olej z nasion wiesiołka, np. Linoeparol. Olej wiesiołkowy to substancja pochodzenia naturalnego, będąca bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).
NNKT są kluczowe dla utrzymania dobrej kondycji skóry. Ich niedobór może zaburzać proces keratynizacji, a w rezultacie sprzyjać powstawaniu stanu zapalnego, przesuszeniu i nadmiernemu złuszczaniu naskórka. Olej z wiesiołka zawiera kwasy linolowy i y-linolenowy. To prekursory ceramidów, tworzące barierę naskórkową. Dzięki nim skóra jest nie tylko odporna na podrażnienia, lecz również miękka i elastyczna. Ważnym składnikiem kremów przeciw odparzeniom skóry jest również witamina E, która ma silne właściwości antyoksydacyjne i wspiera procesy gojenia.
Warto zwrócić też uwagę na substancje zapobiegające nadmiernej przeznaskórkowej utracie wody. Wazelina ma właściwości hipoalergiczne i tworzy na powierzchni skóry warstwę okluzyjną, zatrzymującą wilgoć w naskórku i chroniącą przed działaniem czynników szkodliwych. W codziennej pielęgnacji skóry pod pieluszką ważne jest zarówno nawilżanie, jak i natłuszczanie. W tym zakresie dobrze sprawdzi się lanolina i wosk pszczeli.
Wybierając kosmetyki dla niemowląt, dobrze sprawdzić dokładne ich przeznaczenie. Dla noworodków najbezpieczniejsze będą maści od pierwszych dni życia. Najlepiej o formule bezzapachowej. Jeśli maluszek ma skórę wrażliwą lub atopową, potrzebuje specjalistycznych produktów o ukierunkowanym działaniu.
Domowe sposoby na odparzenia
Dawniej w pielęgnacji skóry niemowląt powszechnie stosowano talk. Dziś wiadomo, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Talk zatyka pory skóry i może ją wysuszać. Wszelkiego rodzaju pudry i zasypki, mogą się zbrylać i wywołać podrażnienia. Dlatego ich się nie używa.
Z domowych sposobów, które naprawdę mogą pomóc dbać o skórę, zaleca się kąpiele w krochmalu. Krochmal powstaje z połączenia skrobi roślinnej z wodą. Można go zrobić samemu z babcinych przepisów albo kupić gotowy do użycia produkt. To w 100% naturalny środek, który oczyszcza skórę bez wysuszania, wygładza i koi. Dobrym rozwiązaniem są też kąpiele w rumianku, ale gdy już dojdzie do odparzeń, trzeba sięgnąć po specjalistyczne preparaty z tlenkiem cynku.
Odparzenia pieluszkowe są uciążliwe dla dzieci. Podrażniona skóra jest zaogniona, piecze. To duży dyskomfort dla maluszka, a przy tym stres dla rodziców. Dlatego warto zapobiegać odparzeniom. Maści dla niemowląt zawierające olej z wiesiołka, skutecznie w tym pomagają.