Po czym poznać, że niemowlę jest gotowe na rozszerzanie diety? Wyjaśniamy!
Rozszerzanie diety to ważny krok nie tylko w życiu niemowlaka, ale także jego rodziców. To kolejna okazja do wartościowego spędzania razem czasu. Obserwowanie reakcji dziecka na nowe smaki i konsystencje to często sama przyjemność. Urozmaicenie diety jest przy tym niezbędne dla prawidłowego rozwoju malucha.
Nie zawsze jednak moment, w którym należy wprowadzić nowe posiłki, jest oczywisty. Kiedy niemowlę jest gotowe na rozszerzanie diety?
Małymi krokami: wolniej oznacza bezpieczniej
Mleko mamy jest podstawą zapewnienia niemowlakowi prawidłowego rozwoju w pierwszych miesiącach życia. Warto o tym pamiętać i nie spieszyć się zbytnio z wprowadzaniem nowości. Energia z mleka matki zaspokaja zapotrzebowanie dziecka, które na początkowych etapach wynosi około 400 kcal na dobę. Od 6. miesiąca życia zapotrzebowanie kaloryczne rośnie. Wtedy właśnie nadchodzi czas na rozszerzenie diety niemowlaka.
Jak maluch sygnalizuje, że jest gotowy na nowe doznania smakowe?
Ukończenie 6. miesiąca życia nie oznacza, że dziecko z przyjemnością zje swoje pierwsze zmiksowane warzywo. Pamiętaj, że każde niemowlę jest inne i najważniejsza jest uważna obserwacja. Sposobów na przekazanie informacji o chęci na degustację nowości jest bardzo wiele.
Jeżeli maluch wykazuje umiejętności rozwojowe potrzebne do spożywania pokarmów uzupełniających, mogą wtedy w jego diecie pojawić się nowe smaki i produkty inne niż mleko. Gotowość niemowlęcia możemy poznać m.in. po:
- ssaniu paluszków, próbie przeżuwania,
- wkładania do buzi różnych przedmiotów,
- wyciągania rączek do jedzenia,
- zainteresowania potrawami na talerzu rodziców.
Warto pamiętać, że dla komfortu i bezpieczeństwa wskazana będzie wcześniejsza konsultacja z lekarzem. Zwłaszcza jeśli maluch nie siedzi jeszcze stabilnie.
Rozszerzenie diety to okazja nie tylko do jedzenia
Okres rozszerzania diety to nie tylko właściwe żywienie zapewniające realizację zapotrzebowania na energię i niezbędne składniki odżywcze, ale także czas rozwoju fizycznego i psychomotorycznego, oraz wspaniała okazja do budowania więzi z najbliższymi.
Niemowlę po jednej czy dwóch łyżeczkach odmawia dalszego jedzenia? Czasem przyzwyczajenie się do nowych smaków może wymagać czasu. To ty decydujesz o tym, co i kiedy zje twoje dziecko. Jednak decyzja o tym, ile zje, należy do malucha.
Jeśli w trakcie jedzenia pojawi się odruch wymiotny, dziecko wypycha językiem łyżeczkę – oznacza to, że nie jest jeszcze gotowe na rozszerzenie diety. Spróbuj ponownie za jakiś czas. Pamiętaj jednak, że na nowości powinniście czekać nie dłużej niż do 26. tygodnia życia niemowlęcia. Wprowadzenie pokarmów uzupełniających jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego rozwoju metabolicznego dziecka.
Jak właściwe rozszerzać dietę?
Wprowadzanie produktów uzupełniających należy rozpocząć, gdy niemowlę wykazuje
umiejętności rozwojowe potrzebne do ich spożywania, zwykle nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia (początek 5. m.ż.) i nie później niż w 26. t.ż. (początek 7. m.ż.).
Po warzywach przyjdzie czas na pierwsze owoce. A kiedy maluch będzie oswojony z tymi produktami, nadejdzie moment na zboża, np. w formie kaszek na śniadanie.
Pamiętaj, że dla niemowlęcia (i nie tylko) najzdrowsze rzeczy to te nieprzyprawione. Zostaw na półce sól oraz cukier. Posiłki w słoiczkach również nie zawierają tych dodatków.
Pamiętaj o dopajaniu!
W pierwszych miesiącach życia dziecka mleko mamy jest źródłem składników odżywczych oraz gwarantuje odpowiedni poziom nawodnienia. W okresie rozszerzania diety należy zadbać również o właściwe napoje. W dopajaniu najlepiej jest zachować prostotę – dla dziecka najlepsza będzie woda źródlana lub naturalna woda mineralna – niskozmineralizowana, niskosodowa, niskosiarczanowa.
Źródła:
https://www.bobovita.pl/rozszerzanie-diety-dziecka-wedlug-planu-5-krokow