Lifestyle 3 grudnia 2021

Przesądy weselne. Większość zapewne znasz, ale nie wszystkie

Przesądy weselne są mniej znane niż ślubne i chyba nie jest ich tak dużo. Niemniej jeśli zależy nam na szczęściu małżeńskim, trzeba znać jedne i drugie. Ślubne zebrałam dla Was tydzień temu, dziś pora na weselne.

 

Przesądy weselne na początek wesela

Przeniesienie świeżo poślubionej małżonki przez próg domu weselnego jest obowiązkiem Pana Młodego i nie wynika z chęci przypodobania się żonie, ale ma przynieść małżeństwu szczęście. Byłoby bowiem bardzo niedobrze, gdyby przekraczająca próg domu weselnego Panna Młoda się potknęła. Trzeba ją przed tym za wszelką cenę uchronić.

Nowożeńcy witani są chlebem i solą oraz dwoma kieliszkami. W jednym jest woda, w drugim wódka. Kto trafi na wódkę, będzie rządził w małżeństwie.

Po wypiciu napojów trzeba rzucić kieliszki za siebie tak, by się zbiły. To ważne, bo dzięki temu pożycie będzie udane.

 

Przesądy weselne dotyczące pierwszego tańca

Pierwszy taniec na weselu jest zarezerwowany wyłącznie dla nowożeńców. Dopóki nie zatańczą, nie zacznie się zabawa. I wcale nie chodzi tu o to, by małżonkowie zaprezentowali swe umiejętności taneczne, bo różnie z nimi bywa. To raczej test na wzajemne dopasowanie. Jeśli pierwszy taniec „wyjdzie” to i małżeństwo będzie harmonijne.

 

Przesądy weselne – oczepiny

Tradycyjnych staropolskich oczepin na weselach już nie ma i całe szczęście, bo łączyły się z obcinaniem włosów świeżo poślubionej mężatce, oraz nałożeniem jej na głowę małżeńskiego czepca w miejsce panieńskiego wianka. Miało to symbolizować przejście ze stanu panieńskiego w małżeński.

Jednak zwyczaj oczepin, choć w bardzo okrojonej formie, przetrwał do dziś. O północy Panna Młoda powinna zdjąć welon (a właściwie powinna to zrobić jedna z druhen) i rzucić go za siebie, w kierunku tańczących niezamężnych kobiet obecnych na weselu. Ta, która go złapie, w ciągu roku wyjdzie za mąż.

Jedna z wersji głosi, że Panna Młoda zamiast welonem, może rzucać wiązanką ślubną. Tu jednak zdania są podzielone, bo według innych przekazów wiązankę należy zasuszyć i zachować. Ma to być gwarancją lekkiego porodu.

Podobnie rzecz przedstawia się z kawalerami obecnymi na weselu. W ich kierunku Pan Młody powinien rzucić muchę lub krawat.

Z dawnych czasów pochodzi powiedzenie, że szkło się tłucze na szczęście. Im więcej kieliszków i szklanek zostanie zbitych na weselu, tym lepiej dla nowożeńców. Jednak obecnie tradycja tłuczenia szkła jest coraz mniej kultywowana, co wynika zapewne z tego, że mało kto urządza wesele w ramach własnego obejścia i dysponuje prywatnym szkłem.

W innej wersji małżonkowie powinni na weselu rozbić wazon lub dzban. Im więcej kawałków uda im się uzyskać tym lepiej, bo tyle lat będą szczęśliwi po ślubie.

 

Przesądy weselne – obrączki

Zarówno w czasie wesela, jak i całego małżeństwa, jak oka w głowie trzeba pilnować obrączek. To poważna sprawa, bowiem utrata obrączki zgodnie z tradycją ma zwiastować utratę małżonka.

Raz założonych obrączek nie powinno się nigdy zdejmować. Istnieje bowiem ryzyko, że zostaną zdjęte na zawsze.

 

Przesądy weselne – rodzina

Jeśli Panna Młoda ma starszą siostrę i nie jest ona zamężna, na weselu koniecznie musi zatańczyć boso. Inaczej nigdy nie wyjdzie za mąż. W niektórych regionach kraju starsza niezamężna siostra musi wyrazić zgodę na ślub młodszej.

 

Czy przesądy weselne się sprawdzają?

Mniej więcej tak samo, jak ślubne. Najlepiej traktować je z przymrużeniem oka. Niemniej są, przynajmniej niektóre, dość sympatyczne i warto o nich pamiętać przy organizowaniu wesela.

 

Zdjęcie: Pixabay 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 3 grudnia 2021

Święta pełne czasu!

Z roku na rok wybór ciekawego, przydatnego, a jednocześnie nietuzinkowego podarunku dla bliskiej nam osoby się coraz większym wyzwaniem. Dziś z pomocą przychodzi TOP 5 pomysłów na prezenty od Pani Swojego Czasu. Podaruj ukochanej osobie czas: czas dla siebie, czas na rozwój, czas na relaks!

Kalendarz dla dzieci

Pozwól swojemu dziecku odkryć czas razem z odjazdowym kalendarzem kreatywnym PSC
dla uczniów i przedszkolaków. Tutaj świetna zabawa nigdy się nie kończy – można kolorować, wyklejać, rysować po śladzie i przemierzać labirynty, a przy okazji planować obowiązki
i przyjemności, poznawać miesiące i dni oraz odkrywać, czym jest czas. Razem z kalendarzem Twoje dziecko otrzymuje także trzy arkusze naklejek w formacie A4 – z dniami tygodnia, kształtami oraz nazwami lat i miesięcy. Wspólnie bawcie się czasem… każdego dnia!

Cena: 59 zł https://www.paniswojegoczasu.pl/sklep/kalendarz-dla-dzieci/

Książka „Dzieci i czas”

To nie jest książka, dzięki której Twoje dzieci jakieś będą albo jakieś nie będą. To jest książka dla Ciebie – rodzicu. Dla mamy albo taty. A nawet babci i dziadka. Dla każdego, kto ma
do czynienia z dziećmi i chciałby wiedzieć, jak je nauczyć, by sensownie działały, organizowały i korzystały z życia.
Dzięki tej książce dowiesz się m.in.: dlaczego nie możesz mieć czasu na wszystko; jak nauczyć się organizacji, będąc rodzicem; od czego zacząć planowanie w rodzinie; po co Twojemu dziecku kalendarz; jak nauczyć siebie (i innych) odpuszczania; kiedy wprowadzić dziecko w temat planowania.

Cena: 59 zł https://www.paniswojegoczasu.pl/sklep/ksiazka-dzieci-i-czas-jak-zorganizowac-zycie-w-rodzinie/

Ścianer Pełen Czasu

Nowa odsłona uniwersalnej wersji kalendarza do wielu zadań świetnie sprawdzi się jako centrum dowodzenia w Twojej rodzinie. 12 kart miesięcznych w kolorowej oprawie to uniwersalny układ 31 dni. Planowanie ze Ścianerem możesz rozpocząć w dowolnym momencie w roku – wybierasz właściwą kartę miesiąca, uzupełniasz dni i gotowe! Aż pięć rubryk dla każdego dnia pozwala na rozplanowanie wielu różnych działań lub przypisanie ich do konkretnych członków rodziny. Teraz wystarczy jedno spojrzenie i każdy może sprawdzić zadania swoje i swoich bliskich, dzięki czemu łatwiej jest zaplanować czas wolny, rodzinny wypad czy Twoje spotkanie z przyjaciółką.

Cena: 49,90 zł https://www.paniswojegoczasu.pl/sklep/scianer-pelen-czasu/

Dziennik Wieloletni

Dziennik Wieloletni to stworzone z ogromną starannością narzędzie rozwojowe, które będzie towarzyszyło Ci przez 5 lat. Zaczynasz jego prowadzenie w dowolnym dniu i codziennie odpowiadasz na krótkie pytanie, a potem – na przestrzeni kilku lat – dostrzegasz, jak zmieniało się Twoje spojrzenie na siebie samą, otoczenie i świat. Dziennik Wieloletni skłoni Cię do tego, byś koncentrowała pełnię uwagi na sobie, choćby przez minutę dziennie.

Cena: 119 zł https://www.paniswojegoczasu.pl/sklep/dziennik-wieloletni-zolty/

Kalendarz Pełen Czasu

Twój 2022 rok będzie pełen czasu za sprawą tego pięknego i praktycznego Kalendarza Pełnego Czasu. To idealne połączenie gotowych rozwiązań do planowania z miejscem na Twoje swobodne działanie. Dzięki temu nie będziesz traciła czasu na projektowanie własnych stron kalendarzowych, a z drugiej strony zyskasz przestrzeń na spontaniczne zapiski czy bazgroły.

Cena: 119 zł https://www.paniswojegoczasu.pl/sklep/kalendarz-pelen-czasu-2022-morski/

Materiał zewnętrzy i zdjęcia przesłane przez partnera

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 2 grudnia 2021

Jęczmień na oku – dlaczego się tworzy i jak można się go pozbyć?

Jęczmień pojawiający się na oku, czy też bardziej na powiece, to przykra dolegliwość. Zanim wyskoczy charakterystyczna “gulka” na powiece, miejsce jej wykwitu zaczerwienia się, swędzi, boli, dokucza. I wtedy już wiadomo, że do czynienia mamy ze specyficznym stanem zapalnym. Warto wiedzieć, czym jest jęczmień na oku oraz w jaki sposób można się z tym problemem rozprawić. 

Jęczmień na oku — co to jest?

Mianem jęczmienia określamy zakażenie powiek gronkowcem złocistym o ostrym przebiegu. Najczęściej skarżą się na tę przypadłość osoby pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Zmiana może powstać na zewnątrz lub wewnątrz oka, ale nie wpływa na jakość widzenia. 

Jęczmień wewnętrzny to o ropne zapalenie gruczołu tarczkowego Meiboma, czyli torbiel, którą można wyczuć pod palcami. Na początku jest niewielka, ale może rosnąć i finalnie pęknąć. Towarzyszy jej zaczerwienienie, obrzęk i bolesność powieki, grudkę można wyczuć pod palcami. W większości przypadków jęczmień wewnętrzny ustępuje bez żadnej ingerencji. Natomiast gdy nie ustąpi, pojawia się przewlekły stan zapalny, określany mianem gradówki. 

Jęczmień zewnętrzny to ropne zapalenie mieszka włosowego rzęsy i gruczołów Zeisa lub Molla. Ta zmiana powoduje mniej dokuczliwy ból, w porównaniu do jęczmienia wewnętrznego. W wielu przypadkach można zauważyć ropny czop prześwitujący przez skórę. Jęczmień zewnętrzny może goić się od kilku dni do 2 tygodni, co zależy od indywidualnego przebiegu zakażenia.

Jęczmień na oku – przyczyny pojawienia się stanu zapalnego

Do rozwoju przyczyniają się gronkowce powodujące stan zapalny. Najczęściej problem wywołuje wprowadzenie tych bakterii z brudnych rąk do oka, co często zdarza się w przypadku dzieci. Wpływ na jęczmień na oku może mieć także: 

  • noszenie soczewek kontaktowych;
  • nieodpowiednie kosmetyki do makijażu;
  • brak wystarczającej higieny przyborów mających styczność z oczami;
  • a także brak, lub niedokładny demakijaż oczu.

Większe tendencje do zachorowania na jęczmień na oku wykazują osoby z osłabionym układem immunologicznym, oraz narażone na przewlekły stres. 

Domowe sposoby na jęczmień na oku 

Zazwyczaj jęczmień na oku mija samoistnie, i rzadko trzeba korzystać z pomocy okulisty. Istnieje kilka domowych sposobów na jęczmień na oku, które można nazwać dziwnymi, ale rzeczywiście działają.

Gdy tylko pojawi się podejrzana zmiana na oku, zaleca się pocieranie jęczmienia złotą obrączką. Nie ma w tej metodzie żadnej magii, a skuteczność tkwi w tym, że pocieranie obrączką wytwarza ciepło, które przyczynia się do odblokowania zatrzymanej ropy.  Drugi sposób to pocieranie zmienionego miejsca ugotowanym, ciepłym jeszcze jajkiem w skorupce. Ta metoda również opiera się na masażu i ocieplaniu zmienionego miejsca. 

Równie dobrze można kłaść na powiekę ciepłe okłady, 4 razy w ciągu doby, przez 10 – 15 minut. Można wykonać sam masaż powieki jednym palcem w kierunku z góry do dołu na powiece górnej, a w powiece dolnej – z dołu ku górze. Należy bezwzględnie przestrzegać przy tym wysokiej higieny dłoni. 

Jeśli domowe sposoby w ciągu kilku dni nie przynoszą poprawy, wtedy warto umówić się na  konsultację do okulisty. Pilna wizyta jest konieczna, gdy dochodzi do:  

  • obrzęku całego oka i pojawienia się sino-czerwonej obwódki wokół rogówki;
  • towarzyszącej zmianom gorączki;
  • zaburzeń widzenia,
  • wypadania rzęs i opuchnięciu powieki;
  • powiększenia pobliskich węzłów chłonnych.

Specjalista przepisze antybiotyk w maści lub kroplach do oczu. Duże zmiany mogą wymagać nacięcia przez chirurga.

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close