Kurnik – recenzja gry

Gdy wróciłam z urlopu czekała na mnie paczka od Naszej Księgarni,  a w niej aż trzy gry, które były niespodzianką dla naszej rodzinki. Na pierwszy rzut poszła gra Kurnik, przeznaczona dla dzieci od 4 roku życia.

Gra Kurnik choć ukryta w niewielkim pudełku, moim zdaniem mogłoby być jeszcze mniejsze. Nie jestem fanką przechowywania powietrza. Gra jest wykonana solidnie, duży plus za sztywne i grube kartoniki elementów gry, dzięki czemu szybko się nie zniszczy.

Zasady gry są bardzo łatwe i wyjaśnione prostym, zrozumiałym językiem. Ta gra jest dla mnie rozszerzeniem tradycyjnej gry w memo. Bardzo angażuje nie tylko dzieci, także dorosłych. Rozgrywki są krótkie, tak na maksymalnie 15-20 minut.  

Zasady polegają na rozłożeniu na stole lub podłodze 6 kartonowych gniazd, a na nich kartoniki z wizerunkiem kur. Jedno gniazdo będzie zawsze wolne. Na rewersie kartoników z kurami są jajka w pięciu kolorach (żółty, niebieski, czerwony, zielony i biały). Gracze przed sobą układają kartoniki jajek znakiem zapytania do góry. Po odwróceniu jednego jajka, naszym zadaniem jest odnalezienie, która z kur znosi jajka w tym kolorze. Jeśli się nie uda, kolejna osoba próbuje swoich sił.

Niby proste i wydaje się, że gra szybko się skończy bo każdy zapamięta, gdzie jest dany kolor jajka. Autor/rzy gry sprytnie dodali tutaj jeszcze jedną zasadę.  Po każdym ruchu, kura zmienia gniazdo, dzięki temu rozgrywka jest pełna emocji, napięcia i wcale nie taka łatwa, nawet dla dorosłych.

Jak nam się grało?

Kurnik jest fajną rodzinną grą, dzieci ją bardzo polubiły, a zwłaszcza Łucja, ponieważ jest to kolejna planszówka, w którą może z nami zagrać całkiem samodzielnie. Jednym z pierwszych pytań moich dzieci podczas rozgrywki było: czy kury naprawdę znoszą kolorowe jajka? No i tu pojawia się paradoks.

Dziś dzieci mają coraz mniej doświadczeń z przyrodą i niedawno przeprowadzono badanie, w którym pytano miejskie dzieci skąd są jajka, mleko, część z nich odpowiedziała, że ze sklepu. To było dla nich oczywiste. Obawiam się, że niektóre dzieci mogą też przyjąć, że kury znoszą kolorowe jajka. Jednak to zostawiam już rodzicom.

Polecam grę Kurnik dla młodszych dzieci przedszkolnych, gdyż świetnie ćwiczy pamięć i spostrzegawczość.  Jej zaletą jest również przystępna cena – ok. 20 zł.

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie egzemplarza gry do recenzji!

Autor: Reiner Knizia
Ilustracje: Nikola Kucharska
Wiek: 4-104 lat
Liczba graczy: 2-5
Czas gry: 15 min

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close