Niezwykłe wędrówki. Wielkie migracje zwierząt.

Tytuł:  „Niezwykłe wędrówki. Wielkie migracje zwierząt.”
Autor: Dwight Holing
Seria: Animal planet
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2012
Format: 25 x 29 cm
Okładka: twarda
Ilość stron: 128
Cena sugerowana: ok. 59,99 zł 

Jeżeli chcecie zabrać swoje dziecko na egzotyczną wycieczkę nie opuszczając domowego dywanu, możecie wybrać kilka rozwiązań. Jednak najciekawszą, bo dającą wiele godzin rozrywki i nauki, jest książka…

Ja zapraszam Was na przygodę śladami zwierząt. „Niezwykłe wędrówki. Wielkie migracje zwierząt” to bilet rodzinny, do świata zwierząt. Pięknie wydany album zachwyca treścią i formą. Jest to książka o charakterze popularnonaukowym dla dzieci i młodzieży, Dwight Holing – doświadczony autor literatury opisującej piękno matki ziemi, proponuje tym razem wędrówkę śladami zwierząt.

Uczestników wielkich migracji, reprezentują przedstawiciele przeróżnych gatunków zwierząt zamieszkujących naszą planetę – od wschodu do zachodu i od północy, po południe. A szlaki ich wędrówek wiodą nas po lądzie, niebie i pod wodą – i posługując się takim “podziałem” zwiedzamy kolejne „światy”.

Każda strona, jak na album przystało, to barwna i zachwycająca mozaika zdjęć i ilustracji (z przewagą tych pierwszych), a nazwa serii nie jest tu zbiegiem okoliczności – gwarantując tym samym fotografie na najwyższym poziomie – zachwycających oko, cieszących serce i karmiących umysły.

Każda z głównych części albumu (Ląd, Powietrze i Woda) w lekki, lecz nie lekceważący sposób prezentuje podróżnicze perypetie kolejnych gatunków. Bogate komentarze, którymi zostały opatrzone zdjęcia, zaspokoją apetyt na wiedzę wszystkich domowników. Treść ma nieco encyklopedyczny wydźwięk – jednak dzięki podziałowi na krótkie i zwięzłe fragmenty, nie powinna sprawiać nikomu trudności.

Dodatkowo w książce znajduje się bardzo duży plakat ilustrujący „Rok z życia Gnu”.

Wraz z autorem poznamy m.in. rytm wędrówek  i ich cel, oraz wiele ciekawostek z życia wielkiego królestwa zwierząt. Nie brak również klasyfikacji gatunkowej oraz informacji dotyczących przyzwyczajeń czy rozrodu danego gatunku. Nad merytoryczną poprawnością polskiej edycji albumu, czuwał dr Wojciech Baturo.

Książka docelowo jest dedykowana dla dzieci w wieku szkolnym, jednak osobiście polecam ją dla całej rodziny, czyli dla wszystkich w wieku od 0 do 99+.

Zawsze warto pokazać dziecku, że prawdziwe słonie nie są różowe i uśmiechnięte oraz jaką różnorodnością tętni ziemskie życie. W albumie nie ma brutalnych zdjęć – jedynymi fotografiami na jakie się natknęłam w kontekście “brutalności natury” – były nieduże  zdjęcia niedźwiedzia konsumującego rybę i polującego na zebrę, lwa – jednak zdjęcia są bezkrwawe, więc jeśli jeszcze nie pora na wtajemniczanie malucha w prawa „kręgu życia” – bez większych przeszkód można te sceny zinterpretować jako niedźwiedzia trzymające rybkę oraz zabawnego lwa całującego zebrę w…;)

Serdecznie zapraszam do dołączenia do tej wycieczki wraz z ssakami, ptakami, rybami i gadami, które będą Waszymi przewodnikami!

Hanna

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Egmont za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Zobacz kolejny produkt z naszego katalogu

Mam czas dla dziecka. Pedagogika waldorfska dla najmłodszych. Propozycja alternatywnej kultury wychowania w domu, przedszkolu i w żłobku.

Tytuł:  „Mam czas dla dziecka. Pedagogika waldorfska dla najmłodszych. Propozycja alternatywnej kultury wychowania w domu, przedszkolu i w żłobku.”
Autor: Barbara Kowalewska
Wydawnictwo: Impuls
Rok wydania: 2011
Format: B5
Okładka: miękka
Ilość stron:  368
Cena sugerowana: ok. 39,80 zł

Czy „Mam czas dla dziecka […]”? to pytanie od „dziś” należy rozumieć dwojako: dosłownie oraz przeglądając swoją „biblioteczkę rodzica”. Książka autorstwa Barbary Kowalewskiej to wyjątkowa propozycja Oficyny Wydawniczej Impuls – istna książka-skarbiec.

A jakie bogactwa kryją się na jej kartach? Niezmierzone dla rodzica, pedagoga, nauczyciela, dla babci lub dziadka – słowem dla każdego, kto chce pięknie spędzić czas z dzieckiem, poszerzyć horyzonty lub rozpocząć przygodę z pedagogiką waldorfską. Jeśli jednak nie jesteście zwolennikami tego nurtu, nic nie szkodzi!

Pierwsza część, można rzec „teoretyczna” poświęcona jest naszym umysłom – dowiemy się z niej czym jest pedagogika waldorfska i czemu służy, a także w poszczególnych krótkich tematycznych rozdziałach poznamy kolejne etapy rozwojowe dziecka oraz ogólne tematy towarzyszące rodzicom w kontekście właśnie tego nurtu wychowawczego. Głównym celem tzw.: szkoły waldorfskiej – jest zrozumienie istoty człowieka, szczególnie tego najmniejszego, zrozumienie na czym polega jego rozwój ściśle połączony ze światem i społeczeństwem, w którym istnieje; sprzyjanie temu rozwojowi i jego pielęgnacja. A któż lepiej zadba o harmonijny rozwój dziecka niż jego pierwsi „nauczyciele” – rodzice? Autorka podejmuje zróżnicowane tematy: odżywiania, mediów w życiu dziecka, zabawek, rozwoju rodzica – który idzie w parze z rozwojem dziecka i wiele innych. Język jest zrozumiały, a treść w miły sposób spływa z kart  na otwarty umysł, jedynie rozdział poświęcony przedstawieniu idei i historii tej alternatywnej sztuki wychowania, ma dość akademicki charakter.

Druga część – rozpoczyna naszą podróż po bogactwie skarbów i „tajemnic”. Autorka w bardzo rzetelny i dokładny sposób zaprasza nas do świata zabawy i nauki, uchylając wieko skrzyni pełnej sekretów: jak w prosty i skuteczny sposób zapewnić naszym dzieciom wartościową zabawę i pięknie spędzony czas.

Ów tajemnice, to doświadczenie i poniekąd „przepisy” ze żłobków i przedszkoli, czyli cenne dla rodziców podpowiedzi.

Kolejne części książki podzielone są na „pory roku” – w zgodzie z kalendarzem matki ziemi oraz powszechnie obchodzonymi w naszym społeczeństwie świętami, w naturalny sposób prowadzą nas i dziecko, przez świat zabawy i nauki. Rytm roku obfituje w zarówno w okazje do świętowania jak i naturalne sezonowe „materiały” idealne do celebracji tych wydarzeń.

Doskonałość autorki objawia się swego rodzaju uczciwością wobec czytelnika, ponieważ każda podana zabawa, przepis, piosenka czy „sposób” jest szczegółowo opisana i zilustrowana, posiada dokładną instrukcję. Tak więc piosenka posiada zapis nutowy melodii, a prace plastyczne czy robótki ręczne są bogato zilustrowane krok po kroku. Z taką informacją i wsparciem, wykonanie lalki lub papierowej korony przestanie być czarną magią, a wyda się wręcz oczywistością.

Jakie jeszcze klejnoty czekają w tym kufrze znakomitości rozwijających wrażliwość i umysły młodych ludzi? W książce znajdziemy: śpiewanki, wierszyki,  przepisy kulinarne, zabawy paluszkowe, rymowanki oraz przepisy na łatwe wykonanie niezwykłych  przedmiotów: marionetek, lalek, ozdób świątecznych, wycinanek, zabawek z kartonu, filcowania i wiele, wiele innych pomysłów. Wszystkie proponowane zabawy nie powinny rujnować domowego budżetu, czy zmieniać się w utrapienie rodzica – zgodnie z ogólną ideą, króluje tu prostota i naturalna kolej rzeczy – jesienią – korzystamy z jej darów, a wiosnę wpuszczamy w nasze otwarte serca i ramiona – i w zabawie i na stole.

Podczas proponowanych zabaw dziecko nie musi zaznajamiać się ze sztuczną czy nienamacalną definicją, badane obiekty są na wyciągniecie dłoni, gotowe by je dotknąć, poczuć i obejrzeć – by je poznać i cieszyć się nimi.

Dla mnie lektura okazała się bardzo cennym doświadczeniem, a ze sposobów na zabawę będziemy na pewno długo jeszcze korzystać. Gotowość autorki do zdradzenia nam sekretów również żłobkowego i przedszkolnego życia, jest duszą tej książki. Można zrobić wiele i nie trzeba posiadać szczególnych zdolności czy materiałów, wystarczy chęć i znajomość tych kilku „trików” – a szybko okaże się, ze nawet niezaradny tata zrobi kultowego smoka ze skarpety, albo z ogórka!

 Polecam! Zachwalam i winszuję autorce!

Hanna

Serdecznie dziękujemy Oficynie Wydawniczej IMPULS za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Top W Roli Mamy na Facebooku