„Sposób na Elfa”

Tytuł: „Sposób na Elfa”

Autor: Marcin Pałasz

Wydawnictwo: Skrzat

Rok wydania: 2012

Format: 138 x 195 mm

Okładka: miękka

Ilość stron: 216

Kategoria wiekowa: 10+

Cena sugerowana: ok. 18 zł

 

ELF Extraordinary Life Form, czyli w tłumaczeniu – Bardzo Niezwykła Forma Życia. Chyba każdy miałby ochotę przygarnąć taką niezwykła istotkę. Zapragnęli tego również nasi bohaterowie książki Marcina Pałasza „Sposób na Elfa”.

Ojciec i syn, czyli Duży i Młody to świeżo upieczeni właściciele nowego mieszkania i … nowego przybysza Elfa, którego to Duży wypatrzył w Internecie i od razu pokochał. Książka jest niebanalna, opowiada o perypetiach oswajania siebie nawzajem. Porusza tematy rodziny, młodzieńczej miłości, zahacza również o wątek kryminalny, przedstawia relacje międzyludzkie i… zwierzęco – ludzkie.

Książka jest opowiadana poprzez podwójną narrację, raz narratorem jest człowiek a raz pies. Takie zestawienie pozwala nam widzieć świat oczyma każdego z nich. I przyznam, że  oba oblicza są bardzo interesujące. Ale chyba świat czworonoga jest ciekawszy, a już na pewno zabawniejszy. Jego postrzeganie świata w niektórych sytuacjach diametralnie różni się od naszego. Autor wykazał się tu  znakomitą znajomością zwierzęcych zachowań, jak również ogromnym dystansem do samego siebie i doskonałym zmysłem obserwacji, dzięki czemu książka tak pochłania czytelnika i daje nam wiele praktycznych wskazówek.

I choć po pierwszych stronach czułam przygnębienie, ponieważ jestem niesamowicie wrażliwa jeśli chodzi o zwierzątka przebywające w schroniskach. Głównego bohatera – Elfa – poznajemy właśnie w schronisku, gdzie przebywa wraz ze swoją siostrą Erką, z którą zostaje rozdzielony. Jednak po kilku następnych przekonałam się, że w rzeczywistości książka niesie ze sobą ogromny ładunek pozytywnych wrażeń.

Duży i Młody mają specyficzne podejście do świata i wyjątkowe poczucie humoru. Elf ze swoją niezwykłością doskonale wpasował się w ich oryginalny model rodziny. Razem tworzą niezwykle zgrane trio, a ich pomysły i przygody wywoływały u mnie salwy śmiechu

Zachęcam do zagłębienia się w przygody Elfa i jego rodziny.  Z tą lekturą nie będziecie się nudzić!

Ponadto humoru dodają czarno – białe ilustracje autorstwa Olgi Reszelskiej,  które uzupełniają treść pogłębiają  zabawną jej treść.

Książka o przygodach Elfa to nie tylko zabawa, autor sprytnie wplata tu bardzo ważne przesłanie – przedstawiając przyjaźń człowieka i psa, uczy młodego czytelnika życia w symbiozie ze zwierzętami. Uczy szacunku i wrażliwości na los naszych czworonożnych przyjaciół. Przypomina nam, że posiadanie zwierzaka to  obowiązek i odpowiedzialność, ale też ogromna radość dla całej rodziny.

Kochajmy nasze czworonogi i uczmy dzieci dzielić świat z nimi!

Na koniec zadam pytanie, na które znajdziecie odpowiedź w książce – czy aby na pewno to my oswajamy zwierzęta, czy raczej one nas…???

Magdalena 

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Skrzat za przekazania egzemplarza recenzenckiego książki !

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close